כמה באמת צריך להשקיע בחינוך?

בסיעתא דשמייא, ד"ר אוֹרי אמיתי, החוג להיסטוריה כללית, אונ' חיפה-הר הכּרמל: כמה באמת צריך להשקיע בחינוך?הנהלת פורטל הכרמל מודה לד"ר אורי אמיתי שמצא לנכון לכתוב לתושבי הכרמל על חינוך

17.04.2007 מאת: ד"ר אורי אמיתי
כמה באמת צריך להשקיע בחינוך?

בסיעתא דשמייא , ד"ר אורי  אמיתי, החוג  להיסטוריה כללית ,אונ' חיפה –הר הכרמל 

הקמפוס של אוניברסיטת חיפה-הר הכרמל ריק. שביתה. כתות הלימוד דוממות, ובמזנונים מוגפים תריסי הברזל. התלמידים השביתו את הלימודים, והמרצים יצטרפו במהרה. והם לא לבד.

 תלמידי המכללות שובתים אף הם, ועמם מורי החנוך העל-יסודי. לכולם דרישות מוצדקות. איננו צריכים להסבר ארוך על חשיבות החינוך וההשׂכלה. מדובר, אחרי הכל, באמצעי האמין ביותר להבטחת קידום חברתי וכבוד אזרחי.

מחקרים מוכיחים כי השׂכלת נשים נמדדת ביחס ישר לבריאות הילדים – ככל שהאם משׂכילה יותר, סכויי ילדיה לבריאות טובה עולים בהתאם.

במדינה כמו שלנו, בה משאבי הטבע אינם מניבים הון רב, השׂכלה העובדים היא ערובה בטוחה ליכולת להתחרות בהצלחה בכלכלה העולמית.

 ובכל זאת, המשׂרה החשובה מכל לעתיד של כולנו מופקדת בידי ציבור עובדים מדוכא, העובד בתנאים בלתי-אפשריים, ומרויח שׂכר רעב. בתנאים של ימינו, מי שמנסה לקיים משפחה על משׂכורת מורה, נדון לחיי עוני.

 גם שתי משׂכורות של עובדי-הוראה ותיקים ובעלי תארים מתקדמים אינן מרימות משק בית אל מעבר למעמד הבינוני הנמוך.המדיניות הרשמית של ממשלות ישׂראל לדורותיהן מרחיקה את המועמדים הטובים ביותר מבתי-הספר.

על כך אסור עוד לשתוקהגיע הזמן לאחד את השורות, סטודנטים, מרצים, מורות ותלמידים, בדרישה לתנאי עבודה הגיוניים במערכת החנוך:                         

  שׂכר נטו של מורה מתחיל בעל תאר ראשון יעמוד על: 6,000-7,000 ₪.·     שׂכר נטו של מורה עם ותק של 15 שנה ותאר שני: 8,000-9,000 ₪.·   בכתות ילמדו לא יותר מ-25 תלמידות ותלמידים.

 וכמה זה יעלה?  

 

 

·     לפי נתוני משׂרד החינוך רשומים בשנת הלימודים ה'תשס"ז  1,785,827 תלמידות ותלמידים, מגן-ילדים ועד י"ב.  מלמדות ומלמדים אותם כ-123,000 עובדי הוראה. היחס בין עובדים לתלמידים הוא, אפוא, פחות מ-1:15. כאן אין צורך בתקציב נוסף.

 ·          סך השׂכר (נטו, לפי משׂכורת ממוצעת של 8,000 ₪) יגיע לפיכך ל-11,808,000,000 ₪, מעט פחות מ-12 מיליארד, או כ-46% מתקציב החינוך לשנת 2007.

·          כמחצית הסכום הזה משולמת בכל מקרה כשׂכר וכפנסיות, כך שהעלאת השׂכר האמיתית תעמוד על פחות מ-6 מיליארד, מעט יותר מ-2% מתקציב המדינה לשנה הבאה.

 ·          כל זה לפני ששאלנו לאן הולך שאר התקציב...

 הדבר הנכון לעשׂות הוא להשקיע כראוי בחינוך: להכפיל את שׂכר המורים ולצמצם את מספר התלמידות והתלמידים בכתה. תנאי השׂכר והעבודה המשופרים יגרמו לזרימה מוגברת של כשרונות למערכת החינוך, ויעניקו להם ולילדינו את תנאים טובים וראויים ללמוד וללמד. 

 

אין דרך טובה יותר להבטיח שילדינו יזכו בכל מה שהם ראויים לו. למען עתיד המדינה ולמען עתיד ילדינו צריך להשקיע בחינוך. אי אפשר לחשוב על השקעה טובה וחכמה יותר.

תגובות

14. אורי לפני 14 שנים
תשובה ליהודי
13. לאקי לפני 14 שנים
מכיוון שלא ידעת את הסיבה לכך שחלק מן הדר
12. יהודי לפני 14 שנים
רוצה את האמת על הדרוזים או שתיפגע מלשמוע
11. אמיר לפני 14 שנים
לתקון הכתבה
10. סקר לפני 14 שנים
הנושא טוב לדיון ציבורי
9. אוֹרי לפני 14 שנים
תודה לכל המגיבים!
8. סאמיה לפני 14 שנים
אצלנו אין אפלו שתי משכורות
7. מעלמה --מורה לפני 14 שנים
הראש של העיר לא מערכים מורים
6. עמיד לפני 14 שנים
למה שלא ימכרו את החינוך,מדינה למכירה
5. אמיר לפני 14 שנים
החינוך אצל הדרוזים לא חשוב
4. אמירה לפני 14 שנים
אפילו למורה אין עבודה אצלנו
3. יוסף לפני 14 שנים
ד"ר אורי אנחנו במגזר הדרוזי מאוד לא עני
2. ד"ר אוֹרי אמיתי לפני 14 שנים
תשובה לתגובה
1. יוסף לפני 14 שנים
ד"ר אורי אתה לא מכיר האוכלוסיה העניה הז

מומלצים