כמה עולה להורים תלמיד?

לקראת ה-1בספטמבר, ההורים מוציאים כספים רבים עבור ציוד ותשלומים לבית ספר, שמגיעים עד 3000 ש"ח לילד, סל לבית ספר תיכון יקר מסל לבית ספר יסודי, שני שליש מההורים ויתרו על שיעורים פרטיים, מה ההוצאות המעיקות ביותר על כיס ההורים?.

26.08.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
כמה עולה להורים תלמיד?

 

כמה עולה להורים חינוך "חינם" של ילדיהם, מסקר המועצה לצרכנות באמצעות גיאוקרטוגרפיה כי מדובר באלפי שקלים לילד בממוצע, ההוצאה כוללת רכישת ציוד לימודי ומכשירי כתיבה, קניית ספרי לימוד, ביגוד ותשלומים ישירים לבית הספר, לא כולל חוגים, מועדוניות/צהרונית, שיעורי עזר, ועד כיתה וימי הולדת.

סקר המועצה הישראלית לצרכנות באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה מעלה כי 55 אחוז מההורים מעריכים כי ההוצאות עלו יחסית לשנה שעברה, ועומדות על למעלה מ 2,000 ₪ לילד.

פחות משליש מהנשאלים עורכים השוואות מחירים לפני היציאה לקניות ציוד לבית הספר 26% , 11% לא עורכים אף פעם השוואות.

מנתוני הסקר עולה ש 1 מכל 5 משפחות קונה חולצות חדשות לבית הספר ללא קשר למצבן, ו 55% בקירוב קונים רק אם החולצות בלויות או לא מתאימות.

21% רוכשים ספרי לימוד חדשים, ומרבית הנשאלים  67% שואלים את ספרי הלימוד במסגרת תוכנית השאלת ספרים של משרד החינוך.

גובה ההוצאה תלוי: סל לבית ספר תיכון גבוה מעלות סל לבית ספר יסודי, סל מותגים אותו רוכשים רק 5% מההורים יקר יותר מסל מעורב אותו קונים  כ 60% מההורים. הוזלת הסל יכולה להיעשות בשימוש חוזר בציוד שנקנה בשנים הקודמות, כך נוהגים 73% מההורים.

ילקוט/תיק בית ספר הוא אחד המרכיבים היקרים בסל  300-200 שקל, כ 60% מההורים ציינו כי הם  קונים ילקוט חדש רק פעם בכמה שנים, ו  17% מעידים כי הם קונים ילקוט חדש בכל שנה. 

חולצות לבית הספר היא הוצאה של כ 200 ₪ בשנה לפחות, חולצות עם שרוול קצר, חולצות שרוול ארוך, חולצות לבנות לטקסים ואירועים, וסווטשירט אחד לפחות. למעלה מ 20 אחוז מההורים קונים חולצות חדשות בכל שנה, כמחצית 54% קונים חלק מהחולצות בהתאם למצבן.

מחברות, כלי כתיבה, חוצצים, שמרדפים וקלסרים הם מוצרים שאינם מתכלים, ולמרות זאת כשליש מההורים 27% קונים את כל הציוד – חדש, וכ 70 אחוז משתמשים בציוד משנה שעברה ועורכים "השלמות" במידת הצורך. 

חוק חינוך חובה לא כולל מלבד ספרי לימוד וציוד גם הוצאות נוספות כמו: תל"ן, טיולים, מסיבות, ספרים, ביטוח, הסעות, ושכר לימוד בבתי ספר ייחודים ואולפנות .

כ 40 אחוז מעריכים כי התוספת עומדת על עד 1000 שח נוספים לכל ילד, 30 אחוזים ישלמו עוד כ 2000 ₪ לשנה, 27 אחוזים ישלמו מעל ל 2000 ₪ בשנה. 

66 אחוזים מההורים לילדים מעידים כי לא נעזרו במורה פרטי, הוצאה העומדת על מאות שקלים נוספים כל חודש. 

מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר מרום מדגיש את חשיבות החינוך הפיננסי כשיעור חובה בבית הספר ועד אז מעביר את הכדור להורים  "עם קצת חשיבה, אפשר להפוך את חווית הקניות של חזרה לבית הספר לשיעור בהתנהלות פיננסית בו הילד  לומד בין "רוצה" ו "צריך   כך, תציידו את הילד לא רק בתיק מתאים, אלא בתובנות צרכניות וכלכליות שילוו אותו שנים רבות ויהפכו אותו לצרכן חכם יותר".

 

תגובות

1. חוסאם לפני 4 חודשים
הילדים אצלנו!!!

מומלצים