כ 3300 תלמידים מדליה ועוספיה פותחים את שנת הלימודים

מערכת החינוך פותחת את שנת הלימודים תשע"ט, במחוז חיפה כ 205,000 תלמידים, שלומדים ועוד 21,000 עובדי הוראה, עולים לכתה א' השנה 10,500 תלמידים, בדליה ועוספיה למרות החוסרים השנה נפתחת כסדרה, חוזרי לספסל הלימודים בבטחה.

02.09.2018 מאת: פורטל הכרמל
כ 3300 תלמידים מדליה ועוספיה פותחים את שנת הלימודים

אחרי חודשיים של חופש ארוך, שנת הלימודים נפתחת היום בזהירות רבה ובהיערכות כלל המערכות, למען ביטחון התלמידים.

לאחר שועד ההורים בבית ספר דתי אלאשראק איים להשבית את הלימודים בבית הספר, משרד החינוך ורשת אורט הגיעו להסכם עם מועצת עוספיה וועד ההורים, לפיו בעוד שבועיים ימצא פתרון לשעות החסרות ללימוד בכתות נפרדות בנים ובנות.

בדאלית אל כרמל יתחילו את שנת הלימודים כ 3350 תלמידים, בעוספיה יחלו את שנת הלימודים כ 2980 תלמידים, בדתי אלאשראק לומדים כ 850 תלמידים

במערכת החינוך בדאלית אל כרמל, ילמדו מטרום חובה בגני ילדים ועד התיכון, מעל 3300 תלמידים

ילדי הגן בדאלית אל כרמל ילמדו ב 25 גנים, רוב התלמידים מרוכזים ב 4 בתי ספר יסודיים, שמספרם מגיע בערך ל 1500, מעל 500 ילמדו בחט"ב, והשאר בתיכון.

לרגל פתיחת שנת הלימודים החדשה פותחים שר החינוך נפתלי בנט ומנכ"ל המשרד שמואל אבואב, את חדר המצב של משרד החינוך.

במסגרת חדר המצב יינתנו מענים להורים, לתלמידים ולעובדי ההוראה אודות תמונת המצב העדכנית באשר לפתיחת שנת הלימודים וכן לתת מענה מידי לנושאים העולים מן השטח בטרם פתיחת השנה.

הטלפון בחדר המצב לרגל פתיחת שנת הלימודים תשע"ח: 1800-222-003

מחוז צפון , 04-6500240  , 04-6500102-3

מחוז חיפה, 04-8632441 שלוחה 7   , 04-8632443

כ-2,310,000 תלמידי בית הספר הגנים ו- 194,000 עובדי הוראה פותחים את שנת הלימודים.

השנה תתקיים בסימן סימן 'אחדות ישראל'

עוד בדגשים לשנת הלימודים החדשה:

 • תכנית השר בנט להגדלת האוטונומיה למנהלי בית הספר – המנהלים יקבלו סל של תמריצים; יותר תקציב, הרחבה של תשתיות ופחות רגולציה
 • פתיחת בתי הספר של החגים בחנוכה ובפסח
 • המשך יישום התכניות הלאומיות – מתמטיקה 5 יחידות לימוד, אנגלית מדוברת וחיזוק העברית
 • המשך צמצום כיתות וסייעת שניה 
 • צהרונים
 • השלמת התקצוב הדיפרנציאלי ליסודי ולחטיבת הבינים והתחלה של פיילוט בתיכונים
 • הרחבה של הרפורמה התאמות בלמידה

שר החינוך, נפתלי בנט: "ההתרגשות בשיאה לקראת פתיחת שנת לימודים נוספת, עם בשורות משמעויות ותכניות חדשות שיצמיחו את התלמידים בישראל. לצד מהפכות המתמטיקה והאנגלית, נמשיך גם השנה לצמצם פערים, לקדם העמקה על פני שינון, להרחיב את החופש למנהלים ולטפח ערכים. לשמחתי, גם השנה לא תהיינה שביתות ואנחנו ערוכים לקבל בזרועות פתוחות 2.3 מיליון תלמידים שיבואו בשערי בתי הספר ביום ראשון".

עוד הוסיף בנט: ״מערכת החינוך הממלכתית היא ביתם של כל תלמידי ישראל. אני שר החינוך של 2.3 מיליון תלמידים מכל הגוונים - יהודים, ערבים, דרוזים, צ'רקסים, דתיים, חילונים, חרדים. כולם ילדיי. לכל ילד במדינת ישראל מגיע חינוך מצוין והזדמנות הוגנת. לאחר שבעת האחרונה החברה הישראלית התמודדה עם קיטוב הולך וגובר, סברתי כי התרופה לבעיה הזו היא אחדות ופיוס דרך החינוך. לכן, החלטתי ששנת הלימודים הקרובה תתקיים בסימן ״אחדות ישראל״. עלינו לזכור שוויכוחים בתוך המשפחה הם רצויים ובריאים, כל עוד זו תמיד נשארת משפחה״.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "אנחנו פותחים את שנת הלימודים בשורה של בשורות גדולות ומשמעותיות. לצד התכניות הלאומיות הגדולות – בתי הספר של החגים, תכנית המתמטיקה והאנגלית, חוגים ובתי הספר של החופש הגדול, נרחיב את שיפוץ ספריות בתי הספר, נצייד את מעבדות בציוד חדשני, נגדיל את המשתתפים בתנועות נוער. נוביל גם שורה של שינויים לטובת קידום האוטונומיה של המנהלים. המנהלים הם מובילים את העשייה החינוכית והם אלה אשר יכריעו את עיצוב פניה של המערכת, ולכן ההשקעה במנהלים חשובה לעין שיעור. אני רוצה לאחל למנהלים, למורים, לתלמידים ולהורים שנת לימודים מוצלחת".

מעל 2 מיליון ושלוש מאות אלף תלמידים פתחו היום, יום ראשון, ה- 2.9.2018, את שנת הלימודים החדשה, תשע"ט. מתוכם, עשו את צעדיהם הראשונים לעבר ספסל הלימודים כ- 167,000 תלמידי כיתות א' בעוד כ- 131,000 תלמידי י"ב יחתמו השנה 12 שנות לימוד במערכת החינוך. לצדם, יפתחו את השנה 194,000 עובדי הוראה. (הנתונים המלאים בנספח).

שר החינוך, נפתלי בנט  הודיע כי הנושא השנתי שילווה את שנת הלימודים החדשה יהיה בסימן "שומרים על אחדות, שומרים על ייחודיות".  "מערכת החינוך הממלכתית היא ביתם של כל תלמידי ישראל. אני שר החינוך של 2.3 מיליון תלמידים מכל הגוונים - יהודים, ערבים, דרוזים, צ'רקסים, דתיים, חילונים, חרדים. כולם ילדיי. לכל ילד במדינת ישראל מגיע חינוך מצוין והזדמנות הוגנת. לאחר שבעת האחרונה החברה הישראלית התמודדה עם קיטוב הולך וגובר, סברתי כי התרופה לבעיה הזו היא אחדות ופיוס דרך החינוך. לכן, החלטתי ששנת הלימודים הקרובה תתקיים בסימן ״אחדות ישראל״. עלינו לזכור שוויכוחים בתוך המשפחה הם רצויים ובריאים, כל עוד זו תמיד נשארת משפחה".  אמר השר בנט.

במסגרת הנושא השנתי, יעסקו בתי הספר בסוגיית האחדות בשני צירים מרכזיים: הראשון, אחדות בין כל מרכיבי החברה הישראלית והשני, עמיות יהודית וקשר עם יהודי התפוצות. בימים אלו שוקדים במשרד ובבתי הספר על גיבוש התכנים הספציפיים שיובאו בפני התלמידים בהקשר לסוגיית האחדות, על ידי קיום מפגשים, מעגלי שיח, מסעות וטיולים משותפים בין מגזרים שונים בחברה הישראלית, קיום ימי שיא, פעילויות לחיזוק הקשר עם ילדים ונוער בתפוצות ועוד.

אוטונומיה למנהלים

השנה יוצאת לדרך תכנית השר בנט להגדלת האוטונומיה למנהלי בתי הספר. המנהלים מהווים את עמוד השדרה של מערכת החינוך והם אלה אשר יקבעו את איכותה ואופייה, ולכן יש להעצים אותם ולהעניק להם את הכלים שיאפשרו להם לנהל את המערכת באופן מושכל ולהוביל אותה להישגים גבוהים.

תכנית האוטונומיה תתמקד במספר היבטים: הוספת משאבים כספיים וגמישות תקציבית בניהולם, הפחתת הבקרה והרחבת התשתיות של בית הספר.

לאור זאת, בשנה הקרובה נראה שורה של שינויים עמוקים, העיקריים שבהם:

 • הרחבת הניהול העצמי גם בחטיבות הביניים - החל מהשנה הבאה (תשע"ט) יפעיל משרד החינוך פיילוט של  150 חטיבות ביניים אשר יעמדו לרשותן כ-100,000 ₪ להשקעה בצרכי בית הספר בהתאם לשיקול דעת המנהל.
 • סל שקלי גמיש של 105 מיליון ₪ שיוקצה למנהלי בתי הספר לשם מתן מענים לבית הספר על פי החלטת המנהל. הסל יוכל לשמש למשל לתגבור לימודי, מענים רגשיים לתלמידים ושילוב סדנאות להורים.
 • גמישות בהיקף העסקה של מורים - מנהלי החטיבות העליונות יוכלו להרחיב את המשרה של מורה ב"עוז לתמורה" בהיקף של עד 125%, ללא אישור של כח אדם בהוראה.
 • הפחתת הבקרה על בתי ספר שעומדים ביעדים - בתי ספר שיימצאו תקינים בכל היבטי הבקרה יבוקרו אחת ל- 5 שנים במקום אחת ל- 3 שנים.

כמו כן, הוחלט על נקיטה בשורה של פעולות שיפחיתו את העומס על המנהלים, העיקריות שבהן:

 • יצירת מסלול ירוק במתן רישיונות למוסדות חינוך ותיקים - בתי ספר שיוגדרו ירוקים יידרשו לחדש את הרישיון שלהם אחת ל- 5 שנים, כדי לקצר את הבירוקרטיה, להפחית את העומס על המנהל, ולפנות את זמנו היקר לתכנון תהליכים ארוכי טווח. בתי ספר שיימצאו אדומים יחדשו את רישיונם אחת לשנה.
 • הקדמת הקצאת שעות התקן והסלים לחודש מאי - הקדמת הסלים תאפשר למנהל לנהל את כח האדם באופן נכון וראוי יותר לקראת שנת הלימודים, בדגש על תשלום שכר המורים במועדו.
 • פתיחת מאגר לסיוע בהשמת ממלאי מקום מורים וגננות - המאגר יסייע למנהל ולגננות לבחור בעת הצורך ממלאי מקום לאחר שאלה נבדקו על ידי המשרד בהיבט של כשירות והיעדר רישום פלילי.
 • תיק תכניות לימודים מקוון לעובדי הוראה - התיק כולל את כל תחומי הדעת מגן- י"ב, ומנגיש למורים מגוון של חומרי למידה וסרטוני הדרכה שיכולים לשמש להם כלים לתכנון שיעור.
 • שיפורים וחידושים בניהול הבגרויות – החידושים נועדו לאפשר למנהל לקבל שיקוף דוח חוסרים בית ספרי, הפקת גיליונות ואישורי זכאות באופן ממוחשב ודיווח התאמות לתלמיד במערכות המשרד. 

המשך הטמעת הרפורמות והרחבת השירותים הניתנים לתלמיד:

 • התכנית הלאומית לקידום המדעים בדגש על המתמטיקה –  היעד השנה הוא להגיע מ- 18,050 ל- 19,200 ניגשים ל- 5 יחידות מתמטיקה
 • אנגלית – יעד השנה הוא 66% במספר הניגשים ל- 5+ 4 יח"ל באנגלית.
 • "חוג לכל ילד" –  כ- 90,000 תלמידים צפויים להשתתף השנה בחוגים מסובסדים מתוכם בהערכה כ- 4,000 ישראלים יוצאי אתיופיה, 30,100 תושבי הצפון, 50,000 מהחברה הערבית ו- 5,000 מהמגזר החרדי.
 • "בתי ספר של החגים" – כ- 560,000 ילדים צפויים לקחת חלק השנה במסגרת קייטנות החגים ובכללם קייטנת פסח וקייטנת חנוכה.
 • "בתי ספר של החופש הגדול" – כ- 330,000 ילדים צפויים להצטרף השנה לבתי הספר של החופש הגדול.
 • תקצוב דיפרנציאלי - השנה יושלם ב- 100% התקצוב הדיפרנציאלי על ככל בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים. המשמעות: שעל כל שעת טיפוח שיקבל תלמיד מעשירון גבוהה, יקבל תלמיד מעשירון טיפוח נמוך 6 שעות. השנה, המשרד גם ייצא לפיילוט באותו נושא ב- 60 בתי ספר תיכוניים.
 • צהרונים – כ- 489,537 ילדים צפויים להשתתף השנה בתוכנית הצהרונים המהווים 90% מהפוטנציאל.
 • רפורמת ההתאמות בלמידה- בשנת הלימודים הקרובה נרחיב את חטיבות הביניים המשתתפות בתוכנית מ- 76 ל- 186.
 • המשך צמצום כיתות - עם כניסתה של הרפורמה צמצום תלמידים בכיתה לשנתה הרביעית היא הוחלה על כיתות ד'. המשמעות שהמספר המקסימלי עומד על 34 תלמידים בכיתה. מספר הסייעות
 • סייעת שניה וגננת מובילההשנה ישולבו 5,895 סייעות (סייעת שניה) ו- 1,006 גננות מובילות

נספח נתונים כללים לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ט:

מהות המידע

תשע"ח

שנה"ל תשע"ט (תחזית)

גנ"י ציבוריים

507

516

גן חובה*

185

188

טרום חובה

322

328

חינוך יסודי

1,029

1,048

כיתות א

164

167

חטיבת ביניים

296

299

חטיבות עליונות

438

447

כיתות י"ב

129

131

סה"כ תלמידים בבתי"ס

1,763

1,794

סה"כ תלמידים כולל גני ילדים

2,270

2,310

 

חלוקה על פי מגזרים

מגזר

תלמידים תשע"ט מגזרי

(תחזית באלפים)

יהודי

1,760

בדואי

120

דרוזי

41

ערבי

388

צרקסי

1

סה"כ

2,310

 
פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים