למעלה מ-30 ראשי רשויות ובכירים חשודים בשוחד

ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433, הסתיימה חקירה נרחבת, שכללה מספר פרשיות, שעניינן הפעלת רשת מכללות, המספקת שירותים ומסגרות בתחום החינוך, במספר רשויות מקומיות ברחבי הארץ. בעל רשת חינוך העביר תשלומי שוחד לאנשי מפתח במועצות שונות על מנת להבטיח את המשך הפעלת הרשת ביישובים הללו.

31.01.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
למעלה מ-30 ראשי רשויות ובכירים חשודים בשוחד

צילום דוברות

 

חקירת המשטרה חשפה הלכה למעשה תרבות קלוקלת של שוחד, אשר פשתה לאורך שנים ברשויות המקומיות בתחומי החינוך וההוראה.

עם סיום החקירה, עמדת המשטרה כי התגבשה תשתית ראייתית לכאורה, נגד למעלה מ- 30 חשודים מעורבים וביניהם נבחרי ציבור – ראשי מועצות וסגניהם, עובדי ציבור ובעלי תפקידים ברשויות, לצד קבלנים ואנשי עסקים.

כאמור עניינה של החקירה, בחשדות לפלילים בכל הנוגע להתקשרויות של רשת מכללות בתחום החינוך עם רשויות מקומיות, להספקת שירותים ומסגרות בתחום החינוך לגיל הרך, חינוך לצרכים מיוחדים, לימודים תיכוניים ועל יסודיים, בצד מערך הסעדה, היסעים ועוד.

החקירה נוהלה ביאח"ה להב 433, בשיתוף פקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המיסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי פרקליטות מחוז מרכז.

בתאריך 15.6.2020, עם סיומה של חקירה סמויה שנמשכה לאורך מספר חודשים, בוצעו מעצרים ועיכובים של החשודים המעורבים בפרשה וחיפושים בזירות רבות. במסגרת החקירה נעצרו 16 חשודים, נחקרו ונגבו הודעות ממאות מעורבים – חשודים ועדים ונתפסו תפוסים כלכליים, בהיקף כולל של עשרות מיליוני ₪.

במהלך החקירה הצטברו ראיות לחשדות, לפיהן בעל הרשת העביר באופן קבוע ולאורך שנים תשלומי שוחד, לאישי ציבור במועצות מקומיות שונות, בין בכסף בשווי של מיליוני ₪ במזומן ובין בשווה כסף, כדוגמת מינוי מקורבים ומינויים פיקטיביים, על מנת להבטיח את המשך תקצוב, התקשרות והפעלת הרשת ביישובים בהם מועברים התשלומים לאישי הציבור.

נציין, כי במסגרת החקירה נחקרו פרשיות משנה נוספות כגון - חקירת חשדות למערכות יחסים שוחדיות שנוהלו בין קבלנים לבין סגן ראש מועצת ערערה שבנגב; חקירת חשדות שעלו נגד סגן ראש מועצת באר יעקב ואחרים, בעבירות מתחום טוהר המידות ושחיתות.

עם סיום החקירה עמדת המשטרה הינה כי התגבשה לכאורה תשתית ראייתית מבוססת להוכחת החשדות לפלילים שנפלו בהתנהלותם של בכירים במערך הרשויות המוניציפאליות ביישובים השונים, לרבות ראשי רשויות נבחרים וסגניהם ובהן במועצת היישוב ערערה שבנגב, כעביה-טבאש-חג'אג'רה, בסמת טבעון, טובא זנגריה, זרזיר, שיבלי ובאר יעקב, כמו גם נגד הממונה על המגזר הבדואי במשרד החינוך, ומעורבים נוספים – בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות על פי פקודת המיסים וכיו"ב עבירות – כל אחד לפי חלקו ועפ"י המיוחס לו.

בין החשודים, שנגדם נמצאה תשתית ראייתית לכאורה להוכחת העבירות נמנים כאמור אישי ציבור ברשויות המקומיות ובהם:

ראש מועצת טובא זנגריה ויסאם פאיז עומר-* נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות לפי פקודת מס הכנסה.

ראש מועצת טובא זנגריה (לשעבר) חוסיין הייב- נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות על פי פקודת מס הכנסה.

ראש מועצת כעביה ראפע חג'אג'רה- נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים.

סגן ראש מועצת כעביה מידין אבו סוויד- נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות לפי פקודת מס הכנסה.

ראש מועצת בסמת טבעון ראיד זובידאת- נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, עבירות לפי פקודת מס הכנסה ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

חבר מועצת בסמת טבעון מוחמד זובידאת- נתגבשה תשתית ראייתי מספקת לביצוע עבירות לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים עבירות לפי פקודת מס הכנסה ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

ראש מועצת שיבלי מוניר שיבלי- נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של בקשת שוחד ומרמה והפרת אמונים.

עוזרו של ראש מועצת שיבלי ראפת מוקטרן- נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של בקשת שוחד ומרמה והפרת אמונים.

ראש מועצת ערערה (שבנגב) נאיף אבו עראר- נתגבשה תשתית ראייתי מספקת לביצוע עבירות לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

סגן ראש מועצת ערערה (שבנגב) עלי אבו גויעד- נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות על פי פקודת מס הכנסה.

ראש מועצת זרזיר אמיר מזאריב- נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של ניסיון לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים.

הממונה הארצי על המגזר הבדואי במשרד החינוך, ד"ר מוחמד הייב- נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות על פי פקודת מס הכנסה.

סגן ראש מועצת באר יעקב נועם ששון- עם סיום החקירה עמדת משטרת ישראל הינה, כי נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לכאורה לביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים.

תיק החקירה יועבר לפרקליטות מחוז מרכז לעיון והחלטה.

 

תגובות

מומלצים