לראשונה הבגרות באנגלית ללא מילונית וללא מילון

37 בתי ספר שנכנסו לפיילוט מהם 10 מהצפון ייבחנו בשאלוןE ללא עזרים של מילון לאחר שלמדו לאורך שנת הלימודים מאגר של מאות מילים, השאלון יכלול טקסט ושאלות הנשענים על מאגר המילים שנלמד.

19.03.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
לראשונה הבגרות באנגלית ללא מילונית וללא מילון

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "השפה האנגלית מהווה כלי משמעותי ומרכזי  בהצלחתו של הבוגר להשתלב באקדמיה ובשוק התעסוקה. לאור זאת, מערכת החינוך מקדמת שורה רחבה של תכניות ופעולות שנועדו להנחיל לתלמידים את השפה באופן מעמיק ורחב. ולא רק אנגלית שעוסקת בכתיבה או בקריאה אלא גם אנגלית מדוברת שתאפשר להם לנהל שיחה שוטפת שעושר של מילים שזור בה. קיומה של חלק מבחינת הבגרות בקיץ הקרוב, ללא אמצעי עזר של מילון, הוא רק צעד אחד מתוך רבים שאנחנו מטמיעים בנושא החשוב הזה". 

מנהלת המחוז , ד''ר אורנה שמחון : "משרד החינוך מרחיב את התכנית הלאומית לקידום האנגלית, ולראשונה הוא יקיים חלק מבחינת הבגרות שצפויה להתקיים בקיץ הקרוב במתכונת חדשה. בתוך כך, החליט הפיקוח על הוראת האנגלית כי במסגרת המתכונת החדשה ייבחנו תלמידי המסלול מוגבר של 4 ו- 5 יחידות לימוד בשאלון אחד, שאלון E,  ללא מילונית ומילון.  מדובר בפיילוט שבו בחרו  37 בתי ספר  , 10 מהם מהצפון  , לקחת חלק. לשם כך, התלמידים למדו לאורך כל שנת הלימודים הנוכחית מאגר של 200 מילים עליהם ישענו הטקסטים ובכלל תכני הבחינה".

ההחלטה לצאת במתכונת חדשה של הבחנות נבעה מהצורך להגדיל לתלמידי בתי הספר את מאגר אוצר המילים שמהווה את התשתית החשובה ביותר ברכישת שפה. מחקרים רבים שנערכו בתחום מעלים כי אוצר מילים מהווה מרכיב מרכזי ומנבא ההצלחה החזק ביותר ברכישת השפה. כמו כן, הם מצביעים על קשר ישיר בין רמת המיומנות שנרכשות לשליטה בשפה האנגלית לבין מספר המילים שהלומד יודע.

להלן קישורית למאגר המילים

  1. http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/English/band11July18.pdf
  2. http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/English/Band22July18.pdf
  3. http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/English/band33July18.pdf

"משובים מהשטח מעלים כי המורים והתלמידים אשר הצטרפו למהלך מביעים שביעות רצון לאור הרחבת אוצר המילים ותחושת הבעלות של התלמידים על הידע הנלמד. בתום הפיילוט, ייבחנו תוצאות הבחינה ויוסקו מסקנות לגבי המשכה והרחבתה בשנה הבאה" מציין דובר המחוז , דויד גורלי.

רשימת בתי הספר בצפון :

מס"ד

מחוז

שם בית הספר

1

צפון

אורט סאג'ור

2

צפון

אלבשאאר למדעים סכנין

3

צפון

בית ספר למדעים ג׳דידה מכר

4

צפון

מכללת אלרסאלה

5

צפון

מקיף שש שנתי אורט סלמה

6

צפון

נזירות המושיע - נצרת

7

צפון

נעמת שפרעם

8

צפון

תיכון ט. נעמת גדיידה מכר

9

 

בית ירח

10

 

הרב תחומי, עמל עמק חרוד

 

תגובות

מומלצים