מגמה מדאיגה של פגיעה בילדים מקבוצות מוחלשות

כך אמר ח"כ יוסף ג'בארין יו"ר הוועדה לזכויות הילד בכנסת, בדיון שהיה על תכנית "חוג לכל ילד" שהפעילה בשנים האחרונות חוגים בסבסוד ממשלתי מלא לכ-55 אלף תלמידים, אך לא פתחה את שנת הפעילות בשל קשיים תקציביים. בשל כך הופסקה גם עבודתם של כ-2,200 מדריכים ורכזים.

23.09.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מגמה מדאיגה של פגיעה בילדים מקבוצות מוחלשות

 

בדיון הדגישו המשתתפים את חשיבות התכנית, ונציג החברה למתנ"סים כפיר מעוז טען כי "עבור 66% מהילדים בתכנית, היה זה החוג הראשון שלהם".

ח"כ יוסף ג'בארין אמר פתח הדיון: "שוב ושוב הנפגעים העיקריים הם ילדים מקבוצות מוחלשות, שמאבדים מסגרות חשובות בגלל היעדר תקציבים. זה מצב מקומם ובלתי מתקבל על הדעת. מרגע שאושר תקציב המשכי, לרבות במשרד החינוך, אין סיבה שהסכום לא יימצא. דווקא בתקופת המשבר הבריאותי, הכלכלי וגם החינוכי צריך להבטיח את הימשכותן של מסגרות חיוניות לילדים כגון חוג לכל ילד".

ח"כ יבגני סובה: "אני מבקש להזמין לכאן את כל הנציגים, כולל השר וסגן השר. אם מקצצים בתוכנית היל"ה, שהיא תוכנית סופר חשובה ואחר כך פתאום מוצאים פתרון, אז שנזמין את כל מי שאחראי על זה במשרד, ושיפרט על כל שקל שהם חוסכים מהתוכנית החשובה הזו ולאן הוא הולך".

ח"כ אוסאמה סעדי: "הממשלה והאוצר מקצצים בתקציבים הכי חיוניים, כנראה שהממשלה הזו מבינה רק את שפת הכוח לצערנו. מציע שנעלה את זה כהסתייגות לתוכנית הכלכלית שמגיעה היום למליאה ובהמשך לוועדת הכספים".

דודי מזרחי, ראש אגף תקציבים במשרד החינוך: "אין תקציב מאושר ל-2020 או ל-2021. לכן לא היה תקציב לנושאים קריטיים ושורה ארוכה של תוכניות, שאף אחד לא רוצה להפסיק. הצלחנו לתת מענה לדברים הקריטיים ביותר שמאפשרים לפתוח שנה, כולל שורה ארוכה של תקציבים בלתי פורמליים שבאחריות המשרד, כולל תוכנית אתגרים בחברה הערבית, בפורמט אחר של חוגים. התקציב שאושר נותן קודם כל מענה ללחם והחמאה של מערכת החינוך. יש שורה ארוכה של דברים שהם באמת קריטיים, והיינו צריכים לעשות סדרי עדיפויות, והיו נושאים שמאוד כאב לנו לוותר, וזה אחד מהם".

בסיכום הדיון אמר יו"ר הוועדה, ח"כ ג'בארין: "אני רוצה לפנות בשם הוועדה ולגייס את חברי הכנסת, גם אלה שהשתתפו וגם התומכים, כדי לפנות לשר החינוך ולאוצר, כדי למצוא את התקציב להמשך התוכניות החשובות הללו. המגמה שלפיה אין מתן עדיפות לתוכניות של ילדים בסיכון ומאוכלוסיות מוחלשות היא מדאיגה מאוד, ובעיקר בתקופת המשבר הקשה".

 

תגובות

מומלצים