מעונות היום בפיקוח יחלו בעיצומים

"הממשלה כופה עלינו לפתוח בעיצומים ובשביתה בסירובה לנהל איתנו משא ומתן, זו פגיעה ישירה בילדים, הורים ומחנכות מטפלות", האיום מתממש מעונות היום בפיקוח לא יחדשו את שנת הלימודים ביום ראשון הקרוב.

27.09.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מעונות היום בפיקוח יחלו בעיצומים

 

 

מעונות היום בפיקוח יחלו בעיצומים ביום רביעי הקרוב שימשכו עד לסוף השבוע ו-ביום א' הקרוב, תחל שביתה כללית במעונות ללא הגבלת זמן שתשפיע באופן ישיר על כ-120 אלף פעוטות ו-כרבע מיליון הורים.

 

ביום ד'-ו':

1.מעונות היום בפיקוח יפתחו בשעה 10:00 בבוקר את שערי המעון.

 

ביום א' 3.10

1.תחל שביתה, ללא הגבלת זמן.

 

המטפלות מחנכות וראשי ארגוני מעונות היום: "הממשלה כופה עלינו לפתוח בשביתה, בסירובה לנהל איתנו משא ומתן.  ממשלת ישראל מתנערת מאחריות על החינוך לגיל הרך ומזניחה אותו.

 

פנינו גם היום לשרת הכלכלה ולשר האוצר לשבת איתנו לפני כניסת החג השני לשולחן משא ומתן על מנת למנוע את העיצומים והשביתה ולצערנו  עד לרגע זה טרם קיבלנו  התייחסות.

 

במקום לחבק את הילדים אנו יוצאים להאבק על עתיד חינוך הגיל הרך. מעונות היום המפוקחים סובלים ממחסור של מאות עובדות ועובדים עקב השכר הנמוך, התנאים המורכבים ופערי השכר המשמעותיים ביחס לסייעות גני הילדים בשלטון המקומי - זו הפקרות".

 

במעונות היום מועסקות מעל 16,000 עובדות בפקידי מנהלות, מחנכות-מטפלות, מבשלות ועוד.

 

מרבית ממדינות ה-OECD ישנו חוק חינוך חינם או מסובסד משמעותי לגילאי לידה ועד גיל 3 בעוד בישראל אף גורם בממשלת ישראל אינו לוקח את הנושא ברצינות ואף גיל הרך נמצא בתחתית סדר העדיפויות של הממשלה. מצב זה  מכניס לסחרור כלכלי, חברתי, תעסוקתי הורים רבים. על פי נתוני הOECD, ההוצאה הציבורית בישראל על חינוך לגילאי לידה עד 6 עומדת על 0.8% מהתל"ג, כאשר מתוכם ההוצאה על גילאי לידה עד 3 עומדת על 0.2%, כמחצית ממוצע ה-OECD.

 

בישראל רמת ההשקעה הציבורית במסגרות לילדים מתחת לגיל שלוש נמוכה בהשוואה למדינות אחרות וביחס לממוצע ה-OECD ועומדת על כ-2,700 דולר בשנה לעומת כ-12,400 דולר בשנה בOECD.

 

ביחס בין מספר המטפלות  לתינוקות עד גיל שנה  במעונות בישראל עומד על 6:1 (עד גיל שנתיים 1:9 ועד גיל 3 1:11), כלומר, על כל שישה תינוקות ישנה מטפלת אחת. במדינות הOECD היחס עומד על 4:1, כלומר, על כל ארבעה תינוקות ישנה מטפלת אחת. במילים אחרות, ישנו פער של 50% בכח האדם הנדרש בכדי להשוות למדינות המערב.  משרד החינוך העריך בעבר כי על מנת להשוות את היחס האמור נדרשת השקעה נוספת של כ- כ-1.4 מילארד שקל בשנה.

 

 

תגובות

מומלצים