משרד האוצר סוגר את מסלול מורות חיילות

זה עשרות שנים מפעל המורות החיילות מתקיים בצה"ל, ותורם תרומה לאומית וערכית חשובה ביותר לחינוך ולערכי הציונות, את המסלול מימן משרד הביטחון כל שנה, השנה משרד האוצר הביע התנגדות להמשך המסלול.

16.12.2018 מאת: פורטל הכרמל
משרד האוצר סוגר את מסלול מורות חיילות

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "משרד האוצר מבצע מחטף במפתיע, ללא דיון וללא הודעה מוקדמת ומודיע על התנגדותו להמשך מסלול מורות חיילות. מהלך זה רגע לפני אישור הצו בוועדת החוץ והביטחון, מטיל כליה על מסלול השירות הוותיק. המשמעות היא סגירה מידית של  מסלול המורות החיילות בכלל והמסלול הירוק בפרט. אם לא יאושר צו בנושא עד סוף השנה דצמבר 2018, לא יהיה תוקף חוקי לשבץ מורות חיילות חדשות. ראש הממשלה שהוא גם שר הביטחון חייב להתערב.

היום ראשון תעלה לוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) ושל בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אליה הצטרפו חכי"ם מסיעות הבית השונות, שמטרתה לשמר בחוק את מערך שירות המורות החיילות, בארגונים הירוקים. זה עשרות שנים מפעל המורות החיילות מתקיים בצה"ל, ותורם תרומה לאומית וערכית חשובה ביותר לחינוך ולערכי הציונות.

במסגרת מערך חשוב זה, שובצו בכל השנים הקודמות מורות חיילות במנעד תפקידים, לרבות בתחומי ידיעת הארץ בחברה להגנת הטבע ובבתי ספר שדה. מורות חיילות אלו הנחילו את ערכי הכרת שבילי הארץ, הציונות ואהבת הארץ לדורות של תלמידים וחיילים.

בנוסף, נוכחות המורות חיילות לובשות מדים בבתי הספר היא בעלת חשיבות רבה, ותורמת להעלאת המודעות לחשיבות השירות הצבאי בקרב המתגייסים ולהעלאת הנכונות לשירות משמעותי. הגופים הירוקים עוסקים בידיעת הארץ ובמורשת קרב, וכן, מדריכים עשרות אלפי חיילי צה"ל כל שנה. מדובר למעשה, במפעל חינוכי וחברתי שמתקיים כבר למעלה מחמישים שנה.  

לפני כשנתיים, צומצם מאוד מערך המורות החיילות - ובעזרת עבודה פרלמנטרית משותפת, אותה הובילו ח"כ עליזה לביא ובצלאל סמוטריץ', הושג הסדר בעניין המורות החיילות הירוקות. ההסדר מאושר כל שנה בצו שירות ביטחון בוועדת החוץ והביטחון.

כעת - רגע לפני אישור צו שירות הביטחון, כמקובל מידי שנה בשנה לשירות החיילות, שעתיד להבטיח את המשך שירות המורות החיילות במסלולים הירוקים, משרד האוצר הביע התנגדות לאישור הצו ולמסלול בכללותו, ללא כל התדיינות מקדימה וללא הודעה לגופים המעורבים.

הודעת משרד האוצר על שלא יעביר את התקציב הדרוש רגע לפני סיום 2018 משמעותה ביטול המסלול. אם לא יאושר הצו בנושא עד סוף השנה, לא יהיה תוקף חוקי לשבץ מורות חיילות חדשות לשנת 2019.

לפיכך, מוצע לעגן בחוק את השירות המוכר בתפקידי החינוך ההוראה וההדרכה, ובכלל זה בתחום ידיעת הארץ, כך שהדבר לא יהיה תלוי עוד בהחלטות שרירותיות וביורוקרטיות ומאבקים תקציביים.

עוד הוסיפה ח"כ לביא: "מסלול המורות חיילות הוא שמורת טבע, שלאורך 50 השנים האחרונות השכילו לשמר אותה והיו מודעים לתרומתה הרבה. ראש הממשלה שהוא גם שר הביטחון חייב להתערב ולמנוע את ההחלטה השרירותית של פקידי האוצר. אני תמהה על המחטף שקורא דווקא במשמרת של השר משה כחלון וקוראת לשר האוצר להתערב ולמנוע את הרס מסלול המורות חיילות". "עם בונה צבא בונה עם" אינה רק סיסמא. היא עבודה יומיומית שלמורות החיילות יש תרומה רבה גם בעליית במספר המתגייסים ובנכונותם לשרת שירות משמעותי".

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "משרדי החינוך והביטחון, שהם שני המשרדים הרלוונטיים, החליטו שהם רוצים להמשיך את המסלול הירוק של המורות החיילות שמחנך לחיבור לארץ דרך הרגליים. לא יתכן שמשרד האוצר ישתמש בשיבר התקציבי שלו כדי לכפות על המשרדים הרלוונטים אג'נדה משלו. המסלול החשוב הזה צריך להימשך, או בהסכמות או בחוק". 

איריס האן מנכ"לית החברה להגנת הטבע: "חינוך לאהבת הארץ הוא חלק בלתי נפרד מהוויה הישראלית, ולמורות חיילות ישנה תרומה משמעותית בחיבור הדור הצעיר לארצנו  אנו קוראים לרוה"מ, שר הביטחון, להמשיך את המפעל החיוני והערכי הזה".

 

תגובות

מומלצים