משרד החינוך מרחיב את המענים הטיפוליים לילדי החינוך המיוחד

משרד החינוך יחל ממחר (ד') להעניק שירותי חינוך ושירותי טיפול מותאמים, עבור כ 270,000 תלמידים עם צרכים מיוחדים ותלמידים חולים בביתם, ונערך להפעלת מוקדי חינוך וטיפול ברשויות המקומיות.

31.03.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
משרד החינוך מרחיב את המענים הטיפוליים לילדי החינוך המיוחד

 

שר החינוך רפי פרץ: ״אחת ההחלטות הקשות שנאלצנו לקבל בעקבות המשבר, היא סגירת המוסדות לחינוך המיוחד. לאורך המשבר פעלנו כל העת כדי לתת פתרונות ביניים לחינוך המיוחד. אנחנו מודעים לצרכים ולמסגרת שמהווה עבורם נדבך מרכזי להתקדמות היום יומית ולכן נערכנו בזמן הקצר ביותר, על מנת לתת את המענה היעיל ביותר עבור הלומדים במסגרות מיוחדות. נמשיך לתת את המענה הטוב ביותר ככל שנוכל בכדי להקל על ההורים והתלמידים והכל בתיאום הדוק עם משרד הבריאות.״

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "אנחנו מתייחסים במלוא הרגישות למענים שיש לתת לילדי החינוך המיוחד בימים של שגרה, ובימים של חירום אף שבעתיים. שמירת הרצף והשגרה לאוכלוסיית תלמידים זו ולהוריהם היא חיונית ובעלת חשיבות ממדרגה ראשונה. לאור זאת, פעלנו לילות כימים, ללא לאות ובאופן ברור כדי שהטיפולים והמענים הרגשיים ינתנו להם בזמן שהותם בבית. איננו מורגלים במצב זה, אך נעשה הכל כדי שהמענים יהיו ראויים ומיטביים".

משרד החינוך יחל ממחר (ד') להעניק שירותי חינוך ושירותי טיפול מותאמים, עבור תלמידים עם צרכים מיוחדים ותלמידים חולים בביתם, ונערך להפעלת מוקדי חינוך וטיפול ברשויות המקומיות.

מיד עם ההחלטה לסגור את מוסדות החינוך, על רקע התפרצות נגיף הקורונה, החל המשרד לבצע היערכות מיוחדת, כדי לתת מענה חינוכי, טיפולי והפגתי עבור ציבור התלמידים עם צרכים מיוחדים.

כ 270,000 תלמידים עם צרכים מיוחדים לומדים השנה במערכת החינוך, ולכל אחד מהם מבקשים במשרד להעניק שירות מותאם, בתחומי ההוראה, בתחומי הטיפול ובתחומי הסיוע הרגשי והחברתי. מובן מאליו שימים אלה, ימי סגר ובידוד, קשים במיוחד עבור התלמידים המיוחדים ועבור משפחותיהם.

בימים האחרונים ביצעו צוותי מקצוע במשרד מיפוי מדוקדק של כל התלמידים עם הצרכים המיוחדים, ובמקביל ערכו ישיבות עבודה עם נציגי משרד הבריאות, כדי לקבוע נוהל ברור ובטוח מתי, כמה ואיך ניתן להגיע לבתיהם של תלמידים, ולהעניק להם שירותים.

שירותי החינוך המיוחדים, כל זמן שמוסדות החינוך יהיו סגורים:
▪ שירותי חינוך וטיפול מרחוק 
▪ ליווי טלפוני וחלוקת ערכות חינוכיות לבתים
▪מפגש חינוכי טיפולי והפגתי בבית התלמיד או במוקד שיופעל ברשות המקומית בהתאם לנוהל של משרד הבריאות 
▪טיפול רפואי לתלמידים שמקבלים שירות זה בשגרה על ידי אחות וייעוץ מרופא 
▪ תלמידים חולים בביתם:  חלקם יקבלו מפגשים מקוונים וחלקם, ככל שיתאפשר מפגשים בבית התלמיד.

המשרד ימשיך להיות קשוב לצרכים המתעוררים בשטח ויקדם מענה מיטבי, תוך גילוי רגישות, בהתאם להנחיות, לצרכים המשתנים ולשמירה על הרצף החינוכי טיפולי ככל שניתן .

מנהל המחוז, ד"ר סער הראל: "ילדי החינוך המיוחד מהווים אוכלוסיה רגישה, לכן אנו במחוז רואים  יותר לחוות את האירוע בצורה עוצמתית. לפיכך, לכל אורך כל התקופה מושם דגש על הקשר ותמיכה בילדים ובמשפחותיהם, בדגש על חיזוק הכוחות ושמירה על רציפויות טיפולית ולימודית".

"בהתאם להחלטת משרד החינוך, התחלנו במחוז בבניית תכנית ובמהלך של הפניית עובדי הוראה ומטפלים אשר יעניקו טיפול מותאם  לתלמידי חינוך מיוחד ותלמידים חולים בבתיהם או במרחבים אשר יוגדרו לצורך זה. יושם דגש על טיפולים בתחומי ההוראה, בתחומי הטיפול ובתחומי הסיוע הרגשי והחברתי".

"כמו כן, אנו נערכים להפעלת מוקד טיפולי-הפגתי ברשויות. המוקד יופעל על ידי צוותי חינוך ממקצועות הבריאות והאומנויות, ויפעל בשיתוף אגפי החינוך והשלטון המקומי - בהתאם להנחיות משרד הבריאות".

 

תגובות

מומלצים