נשיא המדינה ריבלין ביקר במעבדת מיזם מתחשבים

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין: "בימים אלו של סגר ולמידה מרחוק, נגישות למחשבים ולאינטרנט היא לא מוֹתרוֹת, אלא מצרך קיומי ממש. בית שאין בו מחשב או אינטרנט פירושו משפחה שילדיה לא הולכים לבית הספר. בית מבודד ומנותק, מנותק דיגיטלית וחברתית".

02.10.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
נשיא המדינה ריבלין ביקר במעבדת מיזם מתחשבים

צילום: קובי גדעון לע"מ

רבלין :"הרשויות המקומיות וראשי הערים הם העומדים בראש המערכה בימים אלה. אני רואה את כוחם בשטח ורואה את התוצאות המידיות של ההחלטות שהם מקבלים. יש מנהיגים בעירם והם מעניקים לאזרח תחושת ביטחון חשובה מאין כמותה".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר, במוקד הפעילות המרכזי של המיזם הלאומי "מתחשבים" בכפר סבא, שנועד להדביק את הפער הטכנולוגי של עשרות אלפי ילדים בישראל שאין בבתיהם מחשב.

"מתחשבים" היא יוזמה לאומית לאיסוף, שדרוג וחלוקה של מחשבים לתלמידים ולתלמידות בפריפריה הגיאוגרפית-חברתית של ישראל, אשר יצאה לדרך באפריל האחרון בברכתו של נשיא המדינה ובהובלת הפורום הכלכלי-חברתי ונשיאות המגזר העסקי לצד שורה ארוכה של חברות פרטיות, אנשי עסקים, עמותות, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות במטרה לצמצם את הפער הדיגיטלי הקיים בישראל.

במסגרת היוזמה אוספים מתנדבים של "מתחשבים" מחשבים משומשים מרחבי הארץ מ-90 נקודות איסוף. המחשבים מועברים ל-15 מעבדות פעילות אשר משמישות ומשדרגות אותם, ולאחר מכן הם מועברים לרשויות המקומיות אשר מחלקות אותם במחיר מסובסד למשפחות עם ילדים הזקוקים למחשב. כלל הלוקחים חלק ביוזמה עושים זאת בהתנדבות מלאה, לרבות המעבדות ועובדיהן. עד כה נאספו למעלה מ-5,000 מחשבים, חולקו כ-2,000, והיעד הוא מאה אלף מחשבים בשנתיים הקרובות.

הנשיא סייר במערך הקליטה והמיון של "מתחשבים" שנמצא במשרדי חברת ווסטרן דיגיטל בכפר סבא, פגש את מנכ"לית הפורום הכלכלי-חברתי עינת זינגר דן, מנכ"ל חברת ווסטרן דיגיטל היוצא, שחר בר אור, סמנכלית בקבוצת 2B יהודית אדלר, ואת ראש עיריית כפר סבא רפי סער.

בהמשך ראה את רצף הקליטה המנוהל על ידי מתנדבות ומתנדבים, התרשם מעבודתם של הטכנאים שמאתחלים את המחשבים ומכינים אותם לייעודם החדש וסייר גם בעמדת החלוקה אותה מפעילים מתנדבים האמונים על שליחת המחשבים ליישובים שונים ברחבי המדינה.

בתום הסיור קיים הנשיא דיון זום בהשתתפות רוני פרידמן, מנכ"ל אפל ישראל שתרמה שתי מעבדות, דן ענבר, מנכ"ל DELL שתרמה מחשבים למיזם, ד"ר יגאל מרזל, מנהל בתי המשפט שתרמו 1,100 מחשבים עם בני ביטון, ראש עיריית דימונה ומוראש עמאש, ראש מועצת ג'יסר א-זרקא שחילקו את המחשבים לתושביהם.

הנשיא אמר בפתח דבריו: "בימים אלו של סגר ולמידה מרחוק, נגישות למחשבים ולאינטרנט היא לא מוֹתרוֹת, אלא מצרך קיומי ממש. בית שאין בו מחשב או אינטרנט פירושו משפחה שילדיה לא הולכים לבית הספר. בית מבודד ומנותק, מנותק דיגיטלית וחברתית."

"פערים חברתיים הולכים ומתרחבים ברגעי משבר, והיום הפער המעמיק הוא הפער הדיגיטלי. ללא נגישות למחשבים ולרשת, אין כיום נגישות לחינוך, להשכלה, לפרנסה, לשירותים ממשלתיים. מיזם זה הוא בראש ובראשונה מיזם של חינוך ושל ערבות הדדית.

פירותיו של המיזם ימשיכו ללוות את החברה הישראלית גם אחרי המשבר, ויאפשרו ליותר ויותר ישראלים להתחבר לעולם הדיגיטלי שלנו. אנחנו בבית הנשיא שותפים מלאים שלכם. אני קורא לכל החברה הישראלית משרדי ממשלה, חברות פרטיות ואזרחים - לסייע ככל שידם משגת בכל יוזמה שהיא," הוסיף הנשיא בדבריו.

עוד ביקש הנשיא לחזק את ראשי הערים והרשויות המקומיות על פעולותיהם במהלך המאבק בקורונה ואמר: "הרשויות המקומיות וראשי הערים הם העומדים בראש המערכה בימים אלה. אני רואה את כוחם בשטח ורואה את התוצאות המידיות של ההחלטות שהם מקבלים. יש מנהיגים בעירם והם מעניקים לאזרח תחושת ביטחון חשובה מאין כמותה. אנחנו נעשה כל שביכולתנו על מנת לעזור לכם במאבק,״ אמר הנשיא לראשי הערים והמועצות.

מנכ"לית הפורום הכלכלי-חברתי עינת זינגר דן: "כשיזמים פרטיים ואנשי עסקים חוברים לעמותות וארגונים חברתיים וזוכים לתמיכת המגזר הציבורי, אפשר לעשות מהפכות. זה היה הרעיון שעמד מאחורי הקמת הפורום הכלכלי חברתי וזה הרעיון שעומד מאחורי מיזם מתחשבים שהוקם על מנת לפתור בעיה אקוטית. אי אפשר לבזבז זמן. ילדה או ילד שלא לומדים בזמן שחבריהם לכיתה לומדים בזום, זו תקלה חמורה של המדינה. אנחנו כאן בשביל לפתור את הבעיות".

יהודית אדלר, סמנכלית בקבוצת B2: המעבר ללמידה מרחוק נכפה על מערכת החינוך ומאותו רגע היא נדרשה לחשב מסלול מחדש. לצערי, מי שנפלו בין הכיסאות, הם כל אותם תלמידים שידם אינה משגת ואין ברשותם מחשב אישי. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לוותר על אף ילדה ואף ילד. יש כמויות אדירות של מחשבים ששוכבים ללא שימוש. אם כל מי שיש לו מחשב יד שנייה שהוא לא צריך, יתרום את המחשב הזה, נוכל להדביק את הפער. יוזמת מתחשבים מביאה חדשנות עסקית למצוקה שקיימת במדינת ישראל כבר שנים ומהווה תרומה ומופת לשילוב כוחות שיכול להזיז את המחט".

בועז גרינברג, מנהל ווסטרן דיגיטל ישראל אמר: "שמחנו לארח את נשיא המדינה במשרדי החברה, ולהציג בפניו את פרויקט "מתחשבים". בחודשים האחרונים, יחד עם שותפים רבים, הצלחנו לאסוף מהציבור הרחב מחשבים ישנים, לחדש אותם, ולאפשר לאלפי תלמידים בישראל להתחבר לעולם הדיגיטלי וללמוד מרחוק. אנו מודים לנשיא המדינה על התמיכה בפרויקט, בתקווה להמשיך לסייע לאלפי תלמידים נוספים עוד השנה."

 

 

פורטל הכרמל

צילום: קובי גדעון לע"מ

תגובות

מומלצים