סיפורם של שני נגנים מיבנה ודאלית אל כרמל

כוחם של הצלילים מוזיקאי יהודי ודרוזי מתאחדים בצל משבר הקורונה ומראים את הפנים היפות של החברה הישראלית ועולם המוזיקה, שני מוזיקאים ישראלים, גיל חן, נגן עוד מהעיר יבנה וטומי חסון, פסנתרן דרוזי מהיישוב דלית אל-כרמל, מוכיחים שהקורונה לא תצליח לעצור את החיידק האמיתי האומנות והמוזיקה.

04.05.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון

שני נגנים מדאלית אל כרמל ויבנה

 

השניים מספרים בנימה אישית על השפעת התפרצות הקורונה על חייהם המקצועיים, על ההתמודדות עם המציאות החדשה ועל השיעור החשוב שבא בכדי ללמד את כולנו. מכלי הנגינה הייחודיים והצלילים הקסומים, דרך שיעורי הנגינה שמתקיימים מרחוק וכלה בהתגייסות המשותפת למטרה החשובה - הצלילים כבר מדברים בעד עצמם.

גיל חן (34) מיבנה, אהב לנגן מאז שהוא זוכר את עצמו. כיום, הוא נגן עוד וגיטרה, ומשמש כמורה מקצועי בתחום היקר לליבו - מתוך שאיפה להעביר את אהבתו לנגינה גם לתלמידיו בדרך חוויתית ולגרום להם להתחבר יותר לעצמם באמצעות הצלילים.

״זה כלי שמלווה אותי בבית, במשפחה. יש בו משהו מאוד שורשי מבחינתי״, מספר חן על העוד, כלי מיתר קדום. עוד הוא מוסיף כי ״הגיעה הקורונה והכל עצר מלכת. חשבתי מה לעשות והדבר הבא שעלה לי לראש הוא ללמד שיעורים אונליין. אני יכול להרחיב את התלמידים ולהגיע לכל מקום בארץ, כי אני לא צריך לזוז״.

לצד זה, הוא מצביע על כך שעולם הנגינה בצל הקורונה לא תמיד קל: ״קשה להדגים, צריך לקרב את הכלי למצלמה ולהרחיק. זה לא כמו לשבת עם מישהו מולך״.

מן הצד השני, טומי חסון, פסנתרן דרוזי המתגורר בדלית אל-כרמל. סיפר: ״לפני שנה התחלתי ללמד נגינה בפסנתר במגזר הערבי. אני מלמד בקלנסווה, בכאבול וגם בירושלים. לתלמידים יש זמן רב יותר, אז הם מתאמנים יותר. אבל לפעמים קשה להם להבין מילים מסוימות או הקליטה משובשת״.

ובנימה חיובית הוסיף חסון: ״משבר הקורונה הוא הפעם הראשונה שקורה לנו דבר כזה. אני לא זוכר אירוע דומה, בו כל העולם מתגייס יחד להגשמת אותו היעד. אנחנו צריכים לסייע זה לזה כדי לשים קץ לבעיות במקום להילחם זה בזה - ואת זה הנגיף הוכיח לנו״

ולסיום, חן שומר על אופטימיות ומצטרף למסקנות החשובות שחסון מוצא בתקופה המורכבת, אשר עבור השניים הפכו לשיעור לחיים. לא עוד סתם שיעור, אלא כזה שבמסגרתו עושה נגן העוד ככל שביכולתו על מנת להעבירו לתלמידיו ולכמה שיותר אנשים: ״אני מקווה שיהיה שינוי״, הוא אומר. ״אני לא יודע אם כולם יעשו את השינוי, אבל אני מקווה שכולם קצת יורידו לחץ מהמרוץ, מהחיים, לטובת נינוחות באוויר״.

 

תגובות

מומלצים