ספר ספריה וארכיון היסטורי בעוספיה

זו לא הייתה התכנסות לחתונה, אנשים באו לחנוך את בניין הספרייה החדש ע"ש פואד ז"ל, מנהלת הספריה נורה אבו רוכן סוגרת מעגל שהתחיל כנערה בספריה, היום היא מנהלת, שייך אבו גאזי חידד את ההיסטוריה של האדמה שכמעט עוספיה איבדה לטובת אחרים.

02.11.2020 מאת: חסין חלבי
ספר ספריה וארכיון היסטורי בעוספיה

 

הספריה הציבורית בעוספיה שהחלה לעבוד בצורה יותר מצומצמת בשנות השבעים מכילה ספרים רבים של היסטוריה ובמיוחד ספר הנפטרים והנולדים של עוספיה משנת 1923 עד 1953, בנוסף לספרים בשפות שונות , היסטוריה של עמים וכל מני מחקרים וספרי ילדים.

את הספריה הוביל במשך מעל 20 שנה ד"ר כמאל כיוף, שהיום נמצא בתפקיד בכיר בבית המורשת הדרוזי, במעמד של פתיחת הספרייה הוא נכח והיה מלא התרגשות.

הספרייה נקראת ע"ש פואד סבא ז"ל, חלל מערכות ישראל, אביה של נורה שהייתה בת 7 חודשים כשאביה נהרג ואמא מלכה שהיום גוזרת את הסרט של הספריה.

למעמד המכובד הגיעו בני משפחה, דוקטורים ואנשי חינוך ואקדמיה, ובעיקר צעירים שבאו לעזור ולהיות חלק בפרויקט תרבותי זה. את הערב הנחתה הסטודנטית היבא זאהר.

שייך אבו גאזי אחמד עזאם סקר בפני הנוכחים וציין שהוא רוצה שכולם ידעו מה ההיסטוריה של האדמה שעליה נבנתה הספריה, שבזמנו הוא וחברים ממשפחות עוספיה ב 1982 פנו למועצה המקומית וביקשו שלא לוותר על אדמה זו ושבעתיד צריך לבנות עליה אשכול גנים וספריה והנה היום קוטפים את הפרי "טוב שהמועצה נענתה בחיוב לבקשה שלנו".

חשוב לציין שהנהלת המועצה לשעבר בראשותו של וגיה כיוף החלה את הבניה בקרקע הנ"ל, בשנת 2017 כבר הייתה הבנייה מתקדמת, למרות שזה היה צריך להיות שנים לפני, מה שאז אמר לנו וגיה כיוף : "לקח לנו הרבה זמן משפטים ע"מ להחזיר את האדמה לעוספיה ב 1-1-2018 אני פותח את המקום, שום דבר לא קורה במקריות, מי שמאמין במקריות בעידן הזה שיפתח לו בפינג'אן וידבר עם האנשים דרך הפינג'אן".

ראש המועצה בהיג מנסור הודה לכולם ואיחל בהצלחה לספריה, בשיחה לפורטל הכרמל והצפון "אני פניתי לכל המכרים שלנו כולל לפרופ' פאיז עזאם, לגייס ארכיונים ומסמכים חשובים לספריה כדי שהסטודנטים והתלמידים יסתייעו במסמכים".

 

לשיחה עם נורה אבו רוכן, בהיג מנסור וקטע של שייך אבו גאזי בסרטון

 

 

פורטל הכרמל

ספרייה ציבורית עוספיה 2020

תגובות

17. גבר אבורוכן לפני 5 חודשים
מס.16 שקרן ומזייף את שמי..תתבייש לך..
16. ג'בר לפני 6 חודשים
כל הכבוד לג'בר
15. נוצרי לפני 6 חודשים
למס' 13
14. ענייני לפני 6 חודשים
תגובות
13. مسيحي לפני 6 חודשים
عسفيا
12. محمد לפני 6 חודשים
عسفيا
11. مختار לפני 6 חודשים
عسفيا
10. עספיא ללעספאוויה לפני 6 חודשים
למס' 9
9. למספר 4 לפני 6 חודשים
טיפש נשאר טיפש
8. היסטוריה לפני 6 חודשים
ספריה
7. בחורה לפני 6 חודשים
כל הכבוד לכפר עיספיא
6. חכמאת לפני 6 חודשים
תגובה למספר 2
5. ג'בר אבורוכן, מנהל ומפקח ספריות... לפני 6 חודשים
תקציר העובדות במסע הספריה הציבורית...
4. עוספיא לפני 6 חודשים
כבוד והערכה
3. היסטוריה לפני 6 חודשים
הכחשת האמת
2. מנענו גניבת האדמה לפני 6 חודשים
העייריה
1. תודה לגבר לפני 6 חודשים
הכרת תודה

מומלצים