סרטן המוח הממאיר הנפוץ ביותר בקרב ילדים

המחקר של הדוקטורנטית סיון גרשנוב עוסק בסיווג גידול המוח הממאיר הנפוץ ביותר בילדים, תוך התייחסות לשינויים הגנטיים הייחודים בכל חולה, אשר יאפשר התאמת טיפול ממוקד

25.03.2018 מאת: פורטל הכרמל
סרטן המוח הממאיר הנפוץ ביותר בקרב ילדים

מחקר חדש של הדוקטורנטית סיון גרשנוב מהמח' לביולוגיה מולקולרית באוני' אריאל, שיטה חדשה מבוססת הדמיה לזיהוי ספציפי של תאים גרורתיים בסרטן המוח הממאיר הנפוץ ביותר בקרב ילדים

גידול המוח הממאיר הנפוץ ביותר בילדים מכונה מדולובלסטומה, ושיעורו ביחס לגידולי המוח האחרים עומד על 20%. שכיחותו של גידול ממאיר מוחי בקרב ילדים הוא השני לאחר סרטן הדם.

מחקרה של גרשנוב, משלב ביולוגיה ניסויית עם כלים חישוביים (ביואינפורמטיים). מחקרה מחולק לשני מסלולים במקביל האחד נועד לשפר את האפיון והסיווג המולקולרי של הסוגים השונים בסרטן המוח מדולובלסטומה, תוך התייחסות לשינויים הייחודים בחלק הגנטי (הגנום) של הגידול בקרב כל חולה וחולה.

המסלול הנוסף מיועד לשפר את הזיהוי והניטור של פיזור גרורתי בנוזל השדרה וממצאיו שיטת הדמיה לזיהוי.

מדולובלסטומה כאמור הינו הגידול המוחי הממאיר השכיח ביותר בקרב ילדים, ונחשב לאחד מגורמי המוות באוכלוסיית חולים זו.

מדולובלסטומה מורכבת מארבע תת-קבוצות בעלות אפיון רפואי, ביולוגי וגנטי שונה. קבוצות אלה מאופיינות על ידי תהליכים ביולוגים (מולקולריים) שונים, ויש לקחתם בחשבון בעת תכנון טיפולים ממוקדים. לפיכך, היכולת להבדיל בקלות בין הקבוצות חשובה עבור יישומים קליניים והתאמת טיפול.

לחולים עם גידול ממאיר עם פיזור גרורתי יש שיעור החלמה נמוך, זיהוי כפי שנעשה כיום באמצעות בדיקות הקיימות היום של הדמיה וציטולוגיה שאינן רגישות מספיק בשלבים המוקדמים.

זיהוי מוקדם חיוני לקביעת סוג הטיפול ועוצמתו. לאור חשיבות הגילוי המוקדם של פיזור גרורתי יחד עם העדר פתרונות קליניים יעילים כיום, יש צורך בפיתוח כלי אבחון חדשים.

המחקר הניב מספר מולקולות אשר יש להן את הפוטנציאל לשמש כסמנים לתתי הקבוצות ולשפר את הדיוק של תהליך הסיווג.

בנוסף לכך פותחה שיטה חדשה המבוססת על טכנולוגית הדמיה המאפשרת לזהות באופן ספציפי תאים גרורתיים בנוזל השדרה שנלקח מחולים. השיטה פותחה בשיתוף פעולה עם מעבדתו של ד"ר דרור פיקסלר מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן.

מחקרה של סיון גרשנוב, נעשה בהנחייתו של פרופ' אלברט פנחסוב, ד"ר מלי שלמון-דיבון ופרופ' ניצה גולדנברג-כהן, ובשיתוף פעולה עם ד"ר שלום מיכוביץ וד"ר הלן טולדנו ממרכז שניידר לרפואת ילדים.

המחקר נעשה תחת אישור ועדות אתיות מקומיות וארציות ובתמיכתם של קרן קריגר מארה"ב והאגודה למלחמה בסרטן.

תגובות

מומלצים