עולמות תחת האדמה

"נראה לי כעניין חיוני שנלמד להכיר איש את רעהו, כי אדם נוטה לשנוא את מה שאינו מכיר, בלי היכרות זאת יחסר הבסיס שעליו מושתת האמון, והרי האמון הוא הבסיס לשלום". מתוך נאום הנשיא יצחק נבון בסעודת ערב מטעם נשיא מצרים, אנואר סאדאת בקהיר 26/10/1980.

15.11.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
עולמות תחת האדמה

 

 

ברוריה הורביץ עורכת לשונית ומתרגמת ספרות ערבית-עברית. חברת חוג המתרגמים של מכתוב בחסות מכון ון ליר, מתרגמת הספר עולמות תחת האדמה, דברים שכתבתי על הספר ועל עבודתי ארוכת השנים עם הסופר והמשורר בן דאלית אלכרמל והיב נדים והבי.

 

דברי מתרגמת הספר "עולמות תחת האדמה" מאת והיב נדים והבי בהוצאת סוהיל עיסאווי, אוקטובר 2021).

 

מזה שנים רבות אני מתרגמת לעברית את יצירותיו של הסופר והמשורר הפורה והיב נדים והבי. שנינו פועלים מתוך תחושת שליחות ומודעות לחשיבותה של הספרות ככלי להקניית ידע וערכים אנושיים, בהם כבוד הדדי, הכרת האחר ואהבת האדם.

 

והיב תורם לכך רבות בתכנים של יצירותיו שבהם באים לידי ביטוי ערכים אלה, ואני תורמת לכך בתרגומן והנגשתן לקורא העברי כדי שיכיר את החברה הערבית על מנהגיה, תרבותה, אורח חייה, ההיסטוריה והלכי הרוח שלה. ראיתי בכך שליחות בעבודתי כמורה לערבית וכמחנכת במשך שנים רבות, ואני רואה בכך שליחות כמתרגמת פרוזה ושירה ערבית.

 

בספר "עולמות תחת האדמה" נפגש הילד עם עולם אחר, דמיוני, ועם דמויות מוזרות ושונות מבני האדם שעל פני האדמה, הן בצורתן והן במנהגיהן ובאורח חייהן.

 

בתחילה הוא מרגיש מאוים ומפוחד, אבל עם הזמן הוא מתמודד עם תחושותיו באמצעות שאלות שהוא מציג למארחיו והתבוננות סקרנית במקומות שבהם הוא נמצא. ככל שהוא יודע יותר, הוא מרגיש בטוח ושקט יותר.

 

הספר יצא לאור בשתי השפות האחיות, הערבית והעברית, כדי לשמש דגם לדו-קיום לשוני כבסיס לדו-קיום אנושי. הוא משמש אנלוגיה למציאות הקיימת בארץ של שתי חברות החיות זו לצד זו, ואף מעורבות ומשולבות זו בזו, והפרטים בהן מרגישים לעיתים מאוימים על ידי האחר, מגלים יחס חשדני כלפי האחר, מחזיקים בדעות קדומות וסטריאוטיפים וניזונים ממידע לא מדויק ומחדשות כזב (פייק ניוז).

 

כדי לשנות גישה זו, כדי לחיות יחד בשקט, בביטחון ובהרמוניה חייבים בראש ובראשונה להכיר את האחר, זאת באמצעות הקניית ידע, מענה מושכל ורציני לשאלות ותהיות, מפגשים בלתי אמצעיים, וכמובן הוראת השפה של האחר על כל התחומים שמשיקים  לה כתרבות, דת, היסטוריה ועוד.

 

 

פורטל הכרמל

תגובות

1. מגיד אסעיד לפני 17 ימים
לוהיב נדים והבה

מומלצים