פרס אבל הוענק לפרופ' אבי ויגדרזון

האוניברסיטה העברית ממצבת את מעמדה כפס ייצור למצוינות מתמטית, זאת הפעם השנייה שהפרס מוענק לחוקר ישראלי ויוצא האוניברסיטה העברית, כשבשנה שעברה זכה הישראלי הראשון בפרס, חבר סגל מהאוניברסיטה, פרופ' הלל פורסטנברג.

20.03.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
פרס אבל הוענק לפרופ' אבי ויגדרזון

 

עם זכיית הישראלי פרופ' אבי ויגדרזון, לשעבר חוקר באוניברסיטה העברית וכיום באוניברסיטת פרינסטון, בפרס ABEL (הנובל של תחום המתמטיקה)

האוניברסיטה העברית ממצבת את מעמדה כפס ייצור למצוינות מתמטית

זאת הפעם השנייה שהפרס מוענק לחוקר ישראלי ויוצא האוניברסיטה העברית, כשבשנה שעברה זכה הישראלי הראשון בפרס, חבר סגל מהאוניברסיטה, פרופ' הלל פורסטנברג

המתמטיקאים של האוניברסיטה עברית ידועים במצוינות המחקרית שלהם לפי מדד שנגחאי, האוניברסיטה שומרת על ההובלה בתחום המתמטיקה בישראל בשנים האחרונות ונמצאת במקום ה-25 מבין כל המוסדות האקדמיים בעולם.

הוכרז הזוכה בפרס אבל (ABEL), פרופ' אבי ויגדרזון מאוניברסיטת פרינסטון, שבמחצית הראשונה של הקריירה האקדמית שלו היה חבר סגל באוניברסיטה העברית ואף כיהן כראש המכון למדעי המחשב באוניברסיטה, טרם עבר לאוניברסיטת פרינסטון בארצות הברית. ויגדרזון הוא הישראלי השני שזוכה בפרס היוקרתי, כאשר הישראלי הראשון הוא פרופ' הלל פורסטנברג ממכון איינשטיין למתמטיקה באוניברסיטה שזכה בפרס בשנה שעברה.

בנוסף לפרס ABEL, המתמטיקאים באוניברסיטה העברית גרפו לאורך השנים כמעט כל פרס נחשב שקיים בתחום. המוכר מבניהם הוא המתמטיקאי זוכה פרס נובל, פרופ' ישראל אומן, חבר סגל במכון איינשטיין למתמטיקה והמרכז לחקר הרציונליות, שבמהלך הקריירה עטורת הפרסים שלו זכה גם בפרס ישראל ופרס א.מ.ת.. בין המתמטיקאים עטורי הפרסים נמצאים גם פרופ' הלל פורסטנברג (פרס ישראל, פרס א.מ.ת ופרס וולף), פרופ' דוד קשדן (פרס ישראל ופרס שאו), פרופ' אילון לינדנשטראוס (מדליית פילדס), פרופ' אלכס לובוצקי (פרס ישראל) ועוד רבים נוספים מהאוניברסיטה העברית.

פרופ' תמי ציגלר, ראש מכון איינשטיין למתמטיקה ואחת משתי נשים יחידות בישראל שמובילות מחלקות בתחום, בירכה את פרופ' ויגדרזון על זכייתו בפרס: "מכון איינשטיין למתמטיקה מברך את אבי ויגדורזון על זכייתו בפרס ABEL! אני מכירה את אבי באופן אישי. תרומותיו של אבי למדעי המחשב התיאורטיים הן אדירות וזכייתו הראויה בפרס שימחה אותי מאוד. אבי היה חבר סגל באוניברסיטה העברית במשך שנים רבות ורבים מהחוקרים המצטיינים בישראל בתחום מדעי המחשב התיאורטיים עשו אצלו דוקטורט". פרופ' ציגלר בעצמה זוכת פרס ארדש (האישה הראשונה שזכתה בפרס) ופרס ברונו.

 

קישור

 

תגובות

מומלצים