תלמידי מגמת ערבית מתיכון מגידו בסמינר בגרמניה ובפולין

רחובות נירמברג וקרקוב הלבנים והקפואים הן התפאורה האידאלית לקיום סמינר רב תרבותי שנקרא react for humanity בהשתתפות תלמידי מגמת ערבית מבית ספר תיכון מגידו עם נערים פולנים, גרמנים וערבים. 

07.02.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
תלמידי מגמת ערבית מתיכון מגידו בסמינר בגרמניה ובפולין

 

בחודש אוקטובר18 התקיים בארץ מפגש ראשון של הנערים הגרמנים והפולנים עם התלמידים ממגידו ועם תלמידים מכפר קרע. הסמינר התקיים בחסות גבעת חביבה והגב' מרה ליסט אבנר ובחסות מועצה אזורית מגידו בליווי שתי מורות מתיכון מגידו אורה סיגלר ואורטל בן דוד. בשבוע שעבר, חזרו התלמידים ממגידו וכפר קרע מביקור גומלין בנירנברג שבגרמניה ובקרקוב שבפולין

במקביל לסדנאות גיבוש וקירוב לבבות, עסקו הנערים בנושא חסידי אומות עולם פולנים, גרמנים ומוסלמים מאלבניה. התלמידים חקרו את דמותם  של "עומדים מהצד" לעומת ה"מצילים" בעת שהתרחשו משלוחי בני אדם למזרח בתחילת שנות ה-40 מנירמברג ומקיילצה (עירם של הנערים הפולנים). בסדנאות שורטטו קווי דמות של אותם מקומיים אשר בחרו לפעול או לעמוד מהצד או לשתף פעולה עם המשטר הנאצי.

אמן מקומי עבד עם התלמידים על יצירת תערוכת קומיקס שהתלמידים יצרו על סיפור חייהם של אותם חסידי אומות עולם. התערוכה הוצגה באירוע זיכרון שהתקיים ב27 לינואר(יום השואה הבנלאומי) בקיילצה שבפולין. בערבו של אותו יום התאספה המשלחת בכיכר המרכזית ברחוב שבו מוצבת אנדרטה בצורה מנורה השקועה בחציה באדמה... באותו מקום בו עמד בית הכנסת שנחרב במהלך השואה. במקום התקיים טקס מרשים בנוכחות עשרות עוברי אורח ותוקשר במדיה המקומית. תלמיד פולני קרא תהילים, תלמיד ממגידו הקריא קדיש וכל משתתפי המשלחת שרו יחד image all the people  של לנון. הטקס ריגש את כולם.

עוד עסקו ביחס החברה כיום בישראל, גרמניה ופולין כלפי מיעוטים. התלמידים נפגשו עם ראויה, פליטה מסוריה שחיה כיום בגרמניה שסיפרה את סיפורה הטראגי, על זוועות המלחמה ועל המסע הקשה לאירופה. היא סיפרה על התאקלמותה וחייה כיום בגרמניה כפליטה. כמו כן, התלמידים ביקרו במרכז בין-דתי שמארגן פעילויות לקירוב בין הדתות השונות

הנערים הוזמנו לארוחת ערב אצל התלמידים הפולנים והגרמנים, התקבלו בחיבוק חם ובכבוד רב.

אורה סיגלר ואורטל בן דוד המורות המלוות, מסכמות את המסע כמסע מרתק ומשמעותי, מלא בתכנים ערכיים ומוסריים ובלמידה.. נגענו בהומאניות ואנחנו חוזרים לארץ עם תקווה גדולה בלב. אין ספק שכל מי שהשתתף במשלחת נפלה בחלקו זכות גדולה.

 המועצה סייעה  רבות בתהליך המקדים והוצאות הכרוכות  ביציאת המשלחת לסמינר, ראש המועצה איציק חולבסקי " אני בטוח שהתלמידים למדו הרבה  בסמינר  והכירו מציאות מעניינת ושונה.  התלמידים שיצאו למסע ייצגו בכבוד רב את בית הספר, המועצה והמדינה".

 

תגובות

מומלצים