בג"ץ "הפזורה הבדואית לא תחובר לחשמל ואינטרנט"

השופטים חנן מלצר, ג'ורג' קרא ויוסף אלרון מחקו את עתירת ארגוני השמאל, שדרשו כי המדינה תחבר לאלתר את הפזורה הבדואית הבלתי חוקית בנגב לחשמל ואינטרנט, ונזף בהם כי "תפסו טרמפ על הקורונה". תנועת רגבים הצטרפה לעתירה כידיד בית המשפט.

23.05.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בג"ץ "הפזורה הבדואית לא תחובר לחשמל ואינטרנט"

 

הארגונים עדאלה והאגודה לזכויות האזרח טענו, שיש להקים תשתיות בכל רחבי הפזורה, כדי שתלמידי הפזורה יוכלו להתחבר למערכת הלמידה מרחוק של משרד החינוך, בטענה כי הדבר נובע מזכות היסוד לחינוך. 

השופטים חנן מלצר, ג'ורג' קרא ויוסף אלרון המליצו לעותרים למחוק את העתירה, הן בשל הודעת המדינה על הצעדים שנקטה, והן נוכח העובדה כי המצב הנוכחי איננו דחוף.

"את הבעיה שהצגתם תניחו בפני השרים. אם בתוך 100 יום זה לא יצלח, או אם חלילה המגיפה תפרוץ מחדש, תעתרו שוב", אמר השופט מלצר. "גם השלטון המקומי צריך לעשות משהו. יש גם ארגונים חברתיים. זה הולך ככה ברוב העולם. אצלנו כשקורה משהו רוצים שהשלטון המרכזי יפתור את כל הבעיות, ואם הוא לא פותר, רוצים כי בית המשפט יעשה זאת. לנו אין ארנק ואין חרב".

השופט ג'ורג' קרא נזף בעותרים: "תכנית הלמידה מרחוק הושקה ב2013. ידעתם כי בשביל זה צריך אינטרנט. אלו סוגיות חשובות וכבדות, אך אנו אומרים לכם כי זה לא המקום ולא הזמן לברר זאת". קרא הגדיר את התנהלות העותרים כ"תפיסת טרמפ על גב הקורונה". 

עו"ד בועז ארזי מתנועת רגבים, שהצטרפה לעתירה כידיד בית המשפט, חידד כי "לא מדובר רק על רכיבה על הגל בעניין החינוך. בניגוד לטענת העותרים על 37 כפרים לא מוכרים כביכול, צירפנו מפה המראה כי מדובר ביותר מ-2000 מקומות התיישבות, והעתירה מבקשת בעקיפין לייצר שינוי מדיניות. צריך להבין גם את המשמעויות של הקמת תשתיות חשמל ובזק בשטח של 750,000 דונם". 

עוה"ד סאוסן זאהר מעדאלה התפרצה לדברים, ואמרה כי עדאלה מתנגדת להצטרפות רגבים לעתירה כידיד בית המשפט. 

השופט מלצר השיב בחיוך: "הם כנראה ידידים של בית המשפט, אבל אני מבין שהם לא ידידים שלכם."

עורכת הדין נועה בן אריה המייצגת את מרכז השלטון המקומי אמרה בדיון, כי הטענות בעתירה על חוסר זמינות מחשבים ביישובים מסויימים או על אי פתיחת בתי ספר בהחלטת הרשויות המקומיות, "לא נמצאו כפי שנטען כאן". 

המרכז לשלטון מקומי בדק רשויות מקומיות, שלגביהן נטען בעתירה כי רק ב-30% מבתי התלמידים ישנו מחשב אישי, אך נתוני האמת הם זמינות של 75% מכלל התלמידים, וכי בתי ספר לא נפתחו באופן נקודתי, בהחלטת וועדי הורים, כפי שקרה בערים נוספות בארץ. "זה קרה גם ברמת גן וברחובות, ולא רק בלקיה ובדבוריה". 

בסופו של דיון, החליטו השופטים למחוק את העתירות, תוך שמירה על זכויות כל הצדדים, וקבעו כי במקרה של בעיות נקודתיות, יש לפנות לרשות הממשלתית או המקומית הרלוונטית. השופטים קראו למדינה לבחון ולשפר את המענה לצרכים השונים שהשתקפו בעתירה, כדוגמת פתיחת ערוץ למידה של השידור הציבורי, במתכונת שהיתה בעבר בטלויזיה החינוכית.

 

תגובות

4. בדווים לפני 1 שנה
בארצות ערב..מרססים בדווים בהליקופטר...
3. כרמל לפני 2 שנים
ככה צריך
2. ישראלים לפני 2 שנים
שיעברו לריכוזים עירוניים שהמדינה הקימה...
1. הצדק מדבר לפני 2 שנים
הצדק עם החוק..לא עם הפוליטיקה....

מומלצים