דליה ועוספיה היו אמורות להיות שותפות בעתירה נגד הקמת תשתיות גז

המועצה האזורית מגידו ביחד עם רשויות נוספות הגישו השבוע עתירה לבג"ץ שמטרתה למנוע אפשרות של הקמת מתקני תשתית נוספים בים וביבשה בשטחי תמ"א 37/ח'. משמעות התכנית?.

20.01.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
דליה ועוספיה היו אמורות להיות שותפות בעתירה נגד הקמת תשתיות גז

 

העתירה הוגשה ביחד עם הרשויות זכרון יעקב, חוף כרמל, עמק חפר ועיריית חדרה ובמסגרתה נדרשה המדינה לצמצם את המתחמים היבשתיים והימיים בהתאם לצורך ולקיים במועצה הארצית דיון נוסף פתוח לציבור, ולא סגור כמו הדיון האחרון, בנושא צמצום המתקנים.

 מ.א מגידו נלחמת משנת 2012 נגד הקמת מתקן יבשתי לטיפול בגז טבעי. במסגרת המאבק, בשיתוף רשויות נוספות, הצליחה המועצה להעביר את המתקן לים וכעת נאבקות הרשויות לחסום הקמת מתקנים נוספים ולצמצם את השטחים שאינם נדרשים ובכך למנוע אפשרות להקמת מתקנים פטרוכימיים בשטחים שסומנו בתמ"א ולא צומצמו על אף שאין בהם צורך לטיפול בגז.

כזכור, התקיים בפברואר 2020 דיון סגור לציבור במועצה הארצית בו עודכנה המועצה ורשויות נוספות לגבי מימוש התמ"א במידע חלקי חסר ופגום, ולא הוחלט על צמצום המתחמים או על מועד לדיון בכך.

מאז מנסות הרשויות לקיים שיח עם יו"ר המועצה הארצית ולשכנע לקיים דיון ולצמצם את המתחמים שכן כל המתקנים במתחם הצפוני ביבשה בחגית, והן בים הוקמו.

העתירה, בג"ץ 302/21, שהוכנה ע"י עו"ד תומר מירז, הוגשה לאור ההתעלמות מתמשכת של יו"ר המועצה ארצית ואנשיו, והיא מבקשת להורות למועצה הארצית לקיים דיון לצמצום מתחמי התמ"א לאור חובתה מהתמ"א.

ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי: "מדובר בעתירה חשובה ואנחנו גאים להיות שותפים בה. אנחנו מנהלים מאבק ממושך ונחוש בנושא ולא נחדול עד אשר נצליח לעצור את ההחלטה".

 

משמעות של פרטי תכנית תמ"א 37/ 2 מאפשרת להקים מפעלים פטרוכימיים בדלת האחורית של כל אזור הכרמל וחוף כרמל, צו השעה מחייב את תושבי האזור להתעורר ולהגיש התנגדויות מיד, לחשיפה.

קוראים לרה"מ נתניהו להחזיר את תמ"א/37 ח למועצה ארצית ראשי המועצות: "ישראל נמצאת תחת איומים רבים מצפון ומדרום ואין שום סיבה והיגיון להוסיף תשתיות לטיפול בגז ביבשה. טיפול בגז ביבשה עלול ליצור אסון המוני במקרה של פגיעה בתשתיות וסיכון לאוכלוסייה בכל המרחב".

אושרה הקמת מאגרי נפט הקונדנסט בחגית ומנסורה, המועצה לתכנון ובנייה אישרה את תמהיל הטיפול של הגז מהמאגרים לפי תכנית המתאר תמ"א 37- ח ,7 ק"מ בלבד מהחוף, והשאר יבנה בעמק חפר, חגית, מ.א.מגידו, יקנעם, דליית אל כרמל, בת שלמה, זיכרון  והסביבה.

 

תגובות

1. דאלית אל כרמל לפני 1 חודש
ראש המועצה

מומלצים