האם הדרוזים שבים לעימותים באדמות ג'למה?

ביום שישי 21-2-2020 החל משעה 12:00 עד 14:00 תתקים מחאה בכביש 70 המוביל משער העמקים למחלף יגור, את המחאה מובילים בעלי האדמות ממשפחת מנסור שנפגעים כתוצאה מסגירת הרמזור ודרכי המעבר החקלאיים לאדמות, כולל פגיעה כלכלית במשתלה, לפרטים

18.02.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
האם הדרוזים שבים לעימותים באדמות ג'למה?

 

המהלך המשפטי שמתנהל בעניין מימוש ההבטחות של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, בנוסף למשרדי הממשלה השונים, בעניין מעבר חקלאי הלך והסתבך,  עם סיום העבודה, במיוחד לאחר שהמשפחה ויתרה על מאות דונמים לצורך הפרויקטים הלאומיים, בין קו הגז לכביש חוצה ישראל, רכבת ישראל, חשמל, אינטרנט ועוד.

בין הדברים הבולטים דברי ראש מועצת זבולון עמוס צור ומהנדס הועדה המקומית זבולון רן ברוקנר שהתריעו על המצב והזהירו לפני ביצוע.

רן אמר:"אני הרבה זמן נמצא בתפקיד מהנדס בזבולן ועוקב אחרי הדברים ואיך שהם מתנהלים, אני חייב להגיד שיש לי בטן מלאה, אני שואל איך הגענו למצב הזה שהוא מסכן חיי אדם, כשהציעו את התוכנית הזו התרעתי על המצב הזה מההתחלה".

עמוס צור ראש המועצה אמר:"אני מכיר את השטח והמקום והאנשים מזה הרבה שנים, אנחנו ביחסים טובים עם משפחת מנצור ובמיוחד היינו ביחסים טובים עם האב המנוח אמין ז"ל שהיה בקשר עם אבי, מה ציוני יותר מזה, לשמור על החקלאות בעמק, הצעתי לקיים סיור ולראות את החקלאות המודרנית כמו שצריך עם הכלים החקלאיים, זה לא רק טרקטור ונגרר, זה מעבר לזה, חובה על כל משרדי המדינה לאפשר התפתחות החקלאות ולא לסבך עניינים, חשוב לנו לשמור על הפרנסה של משפחת מנצור ולאפשר דרכי גישה כמו שאפשרו לקיבוץ יגור, הדרך המוצעת טובה לאוטובוס ולרכבים של בית המעצר קישוןו לא לכלים חקלאיים".

לדברים שאמר לנו מנהל מנסור ב14-8-2019

משפחת מנסור מעוספיה במשך עשרות שנים שמרה ושימרה את האדמה בעמק, ודאגה להשריש חקלאות יפה, בעונת האבטיחים מוציאים 150טון בכל יום, בנוסף למילונים, חצילים, קישואים, תירס, בצל ועוד, חקלאות שמתנהלת תחת איום דרכי גישה.

מעל 1000 דונם של אדמה חקלאית בעמק מפער הקישון, שמשפחת מנסור מעוספיה מעבדת, בשנים האחרונות מתנהל לו מאבק עיקש של המשפחה שרוצה לשמר את האדמות ונלחמת על דרכי גישה לכלים החקלאיים מחלקה לחלקה, הקושי נוצר בגלל הפרויקטים שקמו בשנים האחרונות בכל אזור העמק.

 

שמס מנסור חקלאי מגדל: "השנה לא היו מחלות ואולי זה בגלל הגשם, אנחנו לא יכולים לחיות בלי האדמה, כי זה מה שעשינו במשך דורות, מהסבא והאבא וכעת זה תורנו, חקלאות זה הכי תענוג שיש בעולם, היום קשה לנו עם הרמזור שעשו אותו שתי שניות, ואנחנו לא מספיקים להגיע לאמצע וכבר מתחלף".

אמנון קורן מומחה להגנת הצומח ובמיוחד לאבטיחים מדבר על אבטיח איכותי שבאדמה הזו של העמק מגיע לדרגת מתיקות גבוהה שהשיא שלה 12 וכאן מגיעה ל-15 שזו דרגת מתיקות מעל ומעבר לסטנדרט.

אמנון מחדד את חשיבות דרכי הגישה שחקלאות לא יכולה להתקיים בלי מעברי גישה לאדמות.

מנהל מנסור: "בשביל לחצות מצד לצד עבור הכלים צריך לעשות חתיכת נסיעה, למרות הכל העונה מאוד מוצלחת, הגידולים טובים ואנחנו מברכים על כך".

משפחת מנסור: "אנחנו לא באים בטענות לאף אחד, אבל הבטיחו לנו דברים ואף אחד לא עומד בהבטחות שנתן, משרדי התכנון צריכים להגיע לשטח ולעמוד מקרוב על העבודות שמתבצעות באדמות, כדי להבין מה הם מחסלים בדברים שהם עושים".

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים