הרמטכ"ל כוכבי במשמרת שלך העמק ייפול יש להעביר את שדה התעופה הבינ"ל לנגב"

מחאה חדשה של תושבי העמק והנגב יוצאת נגד הרמטכ"ל אביב כוכבי במטרה להעביר את שדה התעופה הבינ"ל מהעמק לנבטים שבנגב, "צה"ל מוביל אותנו לכאוס תעופתי, רואה את הנגב כשטח אימונים ולא כעתיד המדינה". מה חלקם של הכפרים הדרוזים במאבק, לדברים

20.10.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הרמטכ"ל כוכבי במשמרת שלך העמק ייפול יש להעביר את שדה התעופה הבינ"ל לנגב"

 

בעבר נשמע קולם של חלק מראשי מועצות דרוזים בעניין שדה התעופה בעמק ואך חברי העמותה להגנה על האדמות יצאו להפגין בצמתים עם המוחים, בשנים האחרונות נשארו המועצות האזוריות לבד במאבק.

אם יקום שדה תעופה אזרחי המטוסים יעברו מעל ראשי התושבים בדאלית אל כרמל ועוספיה והאזור.

קמפיין חדש בנתיבי איילון

מחאת תושבי עמק יזרעאל והנגב עולה שלב רגע לפני שיוחלט סופית על מיקום שדה התעופה הבינ"ל החדש של ישראל המתוכנן בצפון, פונים תושבי הצפון והדרום למתנגדים היחידים שנותרו - צה"ל והרמטכ"ל - בדרישה כי יסירו את התנגדותם להקמת השדה בנבטים שבנגב.

לטענת התושבים, ההתנגדות של הרמטכ"ל כוכבי מונעת את פיתוח הנגב ומובילה להרס עמק יזרעאל ופגיעה אדירה בתושבי האזור. בנוסף טוענים אנשי ביטחון וכלכלה כי התנגדות חיל האוויר וצה"ל הינה טעות אסטרטגית המונעת משיקולי נוחות וכסף בלבד.

מומחים ומחקרים מוכיחים כי אין הגיון כלכלי, תכנוני, סביבתי ובריאותי בהקמת השדה בעמק יזרעאל. חוות דעת כלכליות שהוכנו עבור מטה המאבק מראות כי עלות הקמת השדה בעמק יזרעאל יקרה ב-18 מיליארד שקל מהחלופה בנבטים. כמו כן, בדו"ח מציינים הכלכלנים כי הקמת שדה תעופה בנבטים תוביל לתועלות משקיות לנגב בסכומים של מעל 35 מיליארד שקל ויצירת מעל 30,000 משרות חדשות בתחומים מגוונים.

חיל האוויר טוען מנגד כי שדה תעופה בנבטים יפגע באזור האימונים של בסיס אחר סמוך. "את טענת חיל האוויר על פגיעה באזור האימונים של בית הספר לטיסה ניתן לפתור בעלות שולית ביחס לתועלות האדירות למשק ולנגב בפרט" סיפר סא"ל במיל', גיל דייגי, ממטה המאבק. "תמיכת צה"ל בחלופת רמת דוד תחייב את הריסת שדה התעופה הצבאי ברמת דוד ולהקמתו מחדש בסמוך בעלויות אדירות שכולן מחוץ לתקציב מערכת הביטחון".

רוני פלמר, מנכ"ל תנועת אור השותפים למאבק: "אנחנו פועלים לקידום הגליל והנגב במידה שווה. במקרה הזה יש יתרון מובהק לישימות הקמת שדה התעופה בנבטים. שכן הוא הותאם מראש והושקעו בו כספים רבים להתאמה אזרחית. גישת צה"ל תוביל לכאוס תעופתי בהתנגדותו לנבטים. התעקשותו על רמת דוד תוביל לעיכובים של עוד שני עשורים בהקמת שדה התעופה ואילו בנבטים ניתן להפעיל שדה תעופה בינלאומי תוך שנים ספורות בלבד ללא התנגדויות ובתמיכה מלאה של הרשויות והתושבים".

הקמפיין שהחל הבוקר ימשך בחודשים הקרובים בשורה של פעולות מחאה מול הרמטכ"ל כוכבי. 

 

עוד בנושא : מה יהיה אם יקום שדה תעופה בעמק יזרעאל?

מאבק הקמת שדה תעופה בעמק יזרעאל בעיצומו 

כולם נלחמים נגד שדה תעופה בעמק יזרעאל

ממשיכים לפעול נגד הקמת שדה תעופה בעמק

האם הלחץ הציבורי יבטל הקמת שדה תעופה בעמק?

 

תמונות של שלטי הענק שהוצבו החל מהיום בנתיבי איילון

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים