לאן נעלמו חברי הכנסת הדרוזים בדיון הסרת החסמים בכפר?

שוב אנו עדים לתופעה לא שגרתית והתנהגות לא הולמת של חברי הכסת הדרוזים שלא רואים את האינטרס הציבורי בראש מעיינם, ובמקרה של הדיון בהסרת החסמים הם העדיפו לא להיות במיוחד שבונה המתווה עו"ד קמיניץ נכח והסביר את הצעתו.

21.10.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
לאן נעלמו חברי הכנסת הדרוזים בדיון הסרת החסמים בכפר?

 

דיון הוועדה המיוחדת למיגור הפשיעה בחברה הערבית של הכנסת בראשות חבר הכנסת מנסור עבאס הרשימה המשותפת שהתקיים בנושא בחינת דוח הצוות הבין משרדי להסרת חסמים בדיור בחברה הערבית בהשתתפות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני המשפט האזרחי עו"ד ארז קמיניץ.

הוועדה שמעה את נציג משרד המשפטים שהביא את הנתונים מדו"ח הסרת חסמים בתחום הדיור והמקרקעין בחברה הלא-יהודית, הדוח שכלל תוצאות סקר למספר סוגיות משמעותיות הנוגעות לתחום הדיור בחברה הערבית, והצביע על רוב של 54% מהנשאלים שאינם מוכנים לגור בבניין גבוה.

בתגובה יו"ר הוועדה דרש מנציגי משרד המשפטים שנכחו בדיון לפעול להסרת החסמים לאלתר ולעדכן את הוועדה במה שמתקדם עם יישום התכנית והדוחות שהם הציגו, זאת בכדי לאפשר לרשויות לממש את התקציב הייעודי למצוקת הדיור שהוקצה בכמיליארד 200 מיליון ₪ לפי התכנית הממשלתית 922 העוסקת במענקי פיתוח לרשויות הערביות. וכמו כן ליזום תכנון שכונות חדשות גם בצפון וגם בדרום.

בפתח הישיבה הביא יו"ר הוועדה חה"כ מנסור עבאס הרשימה המשותפת את נושא מצוקת הדיור לזוגות הצעירים בעיני הדור הנוכח ואמר :"כל הגורמים גם ממשלה וגם בחברה הערבית והרשויות המקומיות מודים כי ישנה מצוקת דיור מאוד חמורה, היצע הדירות והקרקעות המיועדות לבניה לא עונה על הצרכים האמתיים של החברה הערבית ולמרות שנקבע בתכנית 922 שצריכים לתקצב למשך 5 שנים בסכום של מיליארד ו-200 מיליון שקל אחוז המימוש לא עולה על 40%. זאת אומרת שאחרי 5 שנים לא מנצלים את הכספים המיועדים בגלל החסמים בתחום מדיניות חלוקת הקרקעות וגם בתחום התכנון עצמו אי אפשר להתקדם ולפתור את הסוגיה הזאת בלי להקצות קרקע ולקדם פיתוח ותכניות ומבלי לאשר תכניות מתאר גם ליישובים הערבים וליזום תכנון שכונות חדשות גם בצפון וגם בדרום".

בדיון נכח, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה משפט אזרחי עו"ד ארז קמיניץ שהציג בפני הוועדה את סקירת הדו"ח להסרת חסמים בתחום הדיור והמקרקעין בחברה הלא יהודית ואמר: "חלק מהנקודות המצריכות שיפור וחיזוק ממה שזיהינו ננסה לתקנם בחומש הבא, בעניין אי מימוש החלטת הממשלה השיב קמיניץ כי קשה להגיע בתכנית ממשלתית לאחוז מימוש של 100%, ואמר: "החיבור בין השלטון הערבי המקומי לשלטון המרכזי צריך להיעשות בדרכים הנכונות כדי לדעת איך לממש את כל התקציב הייעודי לפי החלטת ממשלה".

החסמים לפי עו"ד קמיניץ בשוק הנדל"ן יש לפתור אותן במידי מפני שהנדל"ן הוא הקטר של המשק במדינת ישראל ואמר: "שוק הנדל"ן מייצר מקומות העבודה תנועה כלכלית משמעותית לצרכים שחייבים לממש, צוות 120 הימים לא מיפה כראוי את כל החסמים יש בעיה קשה מאוד ברישום בטאבו כי הרישום בטאבו לא מייצג את הזכויות כשרוצים להגיע לפתרונות".

בשאלה שהפנה חה"כ אבי דיכטר הליכוד, בעניין הצפי להקמת מגדלים ובניינים רבי הקומות ביישובים הערביים השיב ארז קמיניץ כי ישנם סיכויים חיוביים לראות זאת והדבר מצריך תמיכה ומעקב בשלטון המרכזי כדי לתת למהלך סיכוי להצלחה ואמר:"אנחנו בתהליך ואפשר לקרוא לו מהפכה, תהליך ברמה המדינתית צריכים תמיד לדחוף ולקדם. ישנה התרחשות וצריכים לתת גב להתרחשות בשלטון המרכזי".

מפורום המועצות הדרוזיות והצ'רקסיות השתתף ראש מועצת כפר קמא זכריא נאבסו, שציין בפני הוועדה כי לכל תכנון חייבים תקצוב בקצה התהליך כדי לממש את מה שתוכנן, ואמר: "הבירוקרטיה והיעדר התקציבים מונעים מאתנו להתקדם הלאה. אני יכול לשכנע את התושבים להקמת כל פרויקט ביישוב אך במידה ואין תקצוב לא נוכל לקדם זאת. ישנו מיקס של בעלויות ובנייה שהיא כבר קיימת, והוועדות הרגילות והמקומיות מבזבזות זמן רב".

חה"כ אוסמה סעדי הרשימה המשותפת) פנה למשנה ליועמ"ש עו"ד קמיניץ, והציע לבוא בהידברות ולא בעונשים: "בואו דברו אתנו בתכנון והסרת חסמים ואז אנחנו נחזור לציבור ונגיד לו אל תבנו בצורה לא חוקית".

חה"כ וליד טאהא הרשימה המשותפת הציע אף הוא למשנה ליועמ"ש בדיון כי האזרחים בחברה הערבית עמדתם היא שכל בניה שסותרת את התכנון העירוני יש להרוס אותה לפני שהמדינה תהרוס ואמר: ”המצב הנוכחי אינו תנועת טבע, אינני מבים באיזה מצב אנו כרגע, מדיניות רשמית או היעדר מדיניות רשמית. הקטסטרופה יצרה את המציאות העבריינית. כל אזרח יהודי שתפגוש יתייג את האזרח הערבי כי הוא אזרח שבונה באופן לא חוקי".

מודר יונס, יו"ר הוועד הארצי לראשי הרשויות המקומיות הערביות הציע לשתף את הציבור ולבדוק את הצרכים של הציבור והזכיר כי ועדות התכנון אין בהן ייצוג של חברים ערבים ואמר: "יש להיות עם נפש חפצה לטפל בבעיה בחברה הערבית ולשנות את הגישה בותמ"ל".​

 

קישור לסרטון שידור דיון הועדה בעניין

 

פורטל הכרמל

חבר הכנסת מנסור עבאס

תגובות

4. נור לפני 6 חודשים
אינטרסנטים, פחדנים ולקקנים!!!!
3. דרוזי לפני 6 חודשים
בושה וחרפה לא חכים ולא מועצות
2. بدهون يقررولنا كيف نعيش كمانت לפני 6 חודשים
سياسه وللعب الشيطان
1. מואטן מאוכזב לפני 6 חודשים
ارانب

מומלצים