לראשונה מזה עשרות שנים שכונה חדשה לאוכלוסייה הדרוזית ברמת הגולן

תכנית לשכונה חדשה במג'דל שמס, מעלה הר חרמון, אושרה אתמול (20.1.2020) להפקדה בוועדה מחוזית צפון. משרד הבינוי והשיכון תכנן שכונה חדשה במג'דל שמס על 391 דונם בהם 800 יחידות דיור, שטחי מסחר, תעסוקה ותיירות.

21.01.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
לראשונה מזה עשרות שנים שכונה חדשה לאוכלוסייה הדרוזית ברמת הגולן

 

משרד הבינוי והשיכון מתכנן תוספת משמעותית של יח"ד המותאמות לאוכלוסייה הדרוזית תוך התחשבות ושימוש בטופוגרפיה של האיזור, בעלות תכנון של כ-3 מיליון ₪.

השטח המיועד נבחר לאחר בחינה יסודית של המרחב הסובב את מג'דל שמס ונמצא המתאים ביותר בשל זמינות הקרקע ומבנה טופוגרפי מתון. השכונה תיבנה על שלוחת הר מתונה יחסית שתאפשר תנועת הולכי רגל, תחבורה ציבורית ומכוניות.

השכונה החדשה תכלול כ-800 יחידות דיור, שטחי מסחר נרחבים, מוסדות חינוך, תעסוקה ותיירות. במרכז השדרה הראשית יהיה מעבר מוסדר של מי המעיין הנובע במעלה החורשה, בסוף השדרה הראשית יוקם מלון חדש ומוסדות תרבות כלל יישוביים.

השכונה תחולק לארבעה אזורים בהם נגישות נוחה לגני ילדים ושטחים ציבוריים פתוחים.

התכנית נמצאת בשטח רגיש מבחינה נופית ולכן אופי הבינוי ונקודות המבט אל הנוף היו בבסיס החשיבה של התכנון. מחשבה רבה הוקדשה ליצירת רחוב עירוני מיוחד הנפתח אל הנוף המרהיב של רמת הגולן, מוקמו מתחמי אירוח כדי לאפשר ניצול מיטבי ליתרון של המיקום בדרך לפסגת החרמון.

השכונה החדשה תוקם במג'דל שמס בצד המערבי לכביש 989 ו-9898 בואכה במעלה הר חרמון. הרחוב הראשי יחבר את השכונה מצפון לדרום ועם כבישים אזוריים ליישובים מג'דל שמס, מסעדה, נווה אט"יב ונמרוד.

בני דרייפוס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "אנו מברכים על עוד שיתוף פעולה מוצלח שיניב פתרונות דיור נוספים עבור האוכלוסייה הדרוזית. תכנונה של שכונה חדשה במג'דל שמס מהווה צעד נוסף בפעילות המשרד לטובת פתרונות דיור לכלל המגזרים. השכונה תוכננה למרות המגבלות הטופוגרפיות בשטח תוך שמירה על ייחודיות האיזור."

האדריכלית הראשית במשרד הבינוי והשיכון, ורד סלומון ממן: "התכנון נעשה תוך התייחסות מיוחדת לצרכי הישוב הדרוזי בגולן ומתוך מתן מענה למצוקת הדיור. הושם דגש על יצירת שדרה  עירונית חדשה משולבת בחווית בילוי ואירוח המיוחדים לתושבי המקום, בסגנון שהתפתח בשנים האחרונות בישוב הקיים. בצורה זו נוצר מרחב חדש שיאפשר גם פעילות משתנה לפי עונות השנה ופסטיבלים שונים יוכלו להשתלב בבינוי החדש ובתוך שטחי הציבור שנוספו"

זאב בילסקי, ראש מטה הדיור הלאומי: "הפקדת התכנית להקמת שכונת ניו מג'דל היא בשורה אמיתית עבור רמת הגולן בכלל ולעדה הדרוזית בפרט. מטה הדיור נדרש למצוא פתרונות דיור עבור כלל האוכלוסייה וחובתנו לדאוג גם להמשך תנופה של רמת הגולן ושל העדה הדרוזית.

התכנית תתן מענה לדיור בר השגה עבור זוגות צעירים וכמובן תתרום לפיתוח מלונאות ותיירות באזור כולו. תודתי למשרד הבינוי והשיכון ולוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בראשותו של אורי אילן על רתימת כלל הגורמים וראשי המועצות לקידום התכנית ולפיתוח האזור".

התכנית קודמה בשיתוף  מטה הדיור אשר תמכו בתכנית ופעלו באופן נמרץ לזרז את קידומה ככל שניתן בשיתוף עם וועדה המחוזית צפון. תכנית זו קודמה במקביל להכנת תכנית מתאר מקומית למג'דל שמס בשיתוף עם הרשות המקומית ולשכת התכנון במחוז צפון. את התכנית הוביל אדריכל מחוז חיפה הוד אבו ליל בליוויה  של האדריכלית הראשית, ורד סלומון ממן.

חשוב לציין, כי נעשה מאמץ כביר לשמור על ייחודיות המקום ולכן שולבו בשכונה מיוחדת זו שימושי קרקע אשר יזמינו את הטייל והתייר המקומי ובינלאומי להגיע לחוות את מורשת האירוח המיוחדת של העדה הדרוזית.

 

תגובות

1. אדי נבואני לפני 10 חודשים
יפה

מומלצים