מלחמת החקלאים הדרוזים על פרנסתם בגלמה

סגירת ציר ראשי בכביש 70 באבטחת משטרת ישראל, של מאות מפגינים דרוזים, כמחאה על סגירת הרמזור ואי מתן מעברים חקלאיים לאדמות, ראשי המועצות רפיק חלבי, ראדי נגם נענו להזמנת בהיג מנסור, בזמן בחירות לכנסת גם חלק מהפוליטיקים הגיע, חלק מהנהגים באו בטענות לדרוזים.

22.02.2020 מאת: חסין חלבי
מלחמת החקלאים הדרוזים על פרנסתם בגלמה

 

הבאנו לכם שיחה עם החקלאי הנפגע יעקב סקר שהפעם לא מוכן עוד לשלם מחיר ללא תמורה ומבטיח שימשיך לעבד את הקרקע ואם מישהו ינסה לכנס לאדמה לא אכפת לו למות ולא לאפשר כניסה לקרקע.

בהיג מנסור ראש מועצת עוספיה "כמו שעשו מעברים לאדמות בקיבוצים השכנים, כיגור ואחרים, יכולים גם לעשות מעברים לאדמות הדרוזיות, לא יכול להיות שכל הפרויקטים הם על אדמות דרוזיות".

ראדי נגם ראש מועצת בית גאן, שמכיר מקרוב את מה שקורה במפער הקישון, וכבר ליווה את הפרויקטים הרבים שעברו שם כבעל מקצוע לפני שנבחר לראש מועצה, חידד את הנקודה שצריך להשתמש בכל האמצעים כדי להשיג את טובת החקלאים.

רפיק חלבי ראש מועצת דאלית אל כרמל, אומר לפורטל הכרמל והצפון: "הבעיה היא רחבה וגדולה לגבי כל החקלאים בעמק, ולא רק למשפחת מנסור, כבר שמענו הרבה הבטחות, לא ניתן עוד להאמין לאף הבטחה מאף גורם, יש למצוא פתרון שייתן מענה לדברים שקורים, הדרוזים עד היום נתנו יותר מדי".

משטרת ישראל במחוז חוף שאישרה את קיום המחאה, קצינים ושוטרים שמרו על הציר הראשי כביש 70, שהיה עמוס מאוד ואיפשרו לטרקטורים לנוע מאזור המשתלה לגשר שער העמקים, משם עלו על הכביש הראשי 70 לצומת יגור וחזרה לאזור המשתלה, כאשר קבוצה גדולה של מפגינים חצו את כביש 70 מהמשתלה לתוך הכביש ולצד המקביל, המצב הזה גרם לפקק גדול שחלק מהנהגים ירדו מהרכבים וניסו להתעמת עם המוחים, באמירה "לכו להפגין בדאלית אל כרמל ולא פה", כמעט התפתחה קטטה בגין האמירות האלה, המשטרה מיד התערבה והרגיעה את הרוחות.

במחאה בלטו בעלי עסקים בולטים במגזר הדרוזי, כולל מספר יהודים שבאו לתמוך במאבק החקלאים בעמק, בנוסף להרבה חברים גם צעירים שמצאו לנכון להגיע ולתת כתף למחאה.

מארגני המחאה מבטיחים לא להפסיק את הפעילות רק כאן ולהמשיך להיאבק על זכותם, כדי לא לאבד את הקרקעות, בין השלטים הבולטים במחאה, הפניה לראש הממשלה נתניהו והסליחה מהנהגים שנתקעו כתוצאה מהמחאה.

ההפגנה הסתיימה ברוח טובה ללא תקלות מיוחדות.

 

עוד בנושא : "האם הדרוזים שבים לעימותים באדמות ג'למה?"

 

לכל הדברים בסרטון

 

מחאת החקלאים במפער הקישון 2020

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים