משרד המשפטים זימן לדיון הסרת חסמים בקרקע דרוזים בודדים הגיעו

ההתכנסות שיזם משרד המשפטים בנושא בעיות התכנון ומצוקת הבניה בכפרים, לא הצליחה להביא חצי מראשי הרשויות הדרוזיות, האם זה היה בשל אי אימון בממסד? או שזה אי אימון ביו"ר הפורום והיב חביש?, ראדי נגם:"עדיין חסר לנו את הידע לקדם את התכנון בכפרים שלנו".

01.05.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון

תכנון ובניה יועץ משפטי

בעיות תכנון ובניה יש רק בכפרים הדרוזים שסובלים מאוד ממחסור בדיור לזוגות צעירים, ההתכנסות של המגזר עם צמרת משרד המשפטים והיועץ המשפטי ד"ר אביחי מנדלבליט, עו"ד ארז קמיניץ, בנוסף לבעלי תפקידים מרכזיים באוצר, בפנים ומשרדי התכנון השונים, כל זה לא הספיק לראשי רשויות דרוזיות למצוא זמן להגיע, או לשלוח נציג לדיון שיציג את הבעיות התכנוניות של כפרו ושילמד איך להציג אותן.

בזמן ששיח' מוופק טריף פינה את זמנו והגיע לכנס לחשיבות העניין, מאחר והוא מטפל בעשרות פניות בנושא התכנון והבניה בכפרים, לכנס הגיעו ראשי רשויות דרוזיות בודדים בלבד של בית ג'אן, ירכא, כסרא סמיע, גוליס, מעאר, עוספיה.

יש לחדד כי מפגשים כאלה הם במה להשמיע ולשמוע את הבעיות של כל ישוב וישוב. 

ראדי נגם שהשתתף באחד הפאנלים, דיבר לגבי הראייה התכנונית בכפרים, "יש לנו הרבה חסמים וחייבים לבוא וליצור קונסטרוקציה תכנונית ע"מ לקדם את התכנון בישובים שלנו, חייבים לחשוב על דור העתיד".

ראדי ציין בדבריו שבישובים הדרוזים ההוויה קובעת את התודעה, שמועה שיוצאת הופכת כמעין כדור שלג שהופך לתפיסה בקרב האוכלוסיה, וזה נובע מכך שיש עדיין אנשים שחסרה להם מודעות בנושא התכנון.

ראדי: "עדיין חסר לנו את הידע לקדם את התכנון, ובלי לקדם תכנון לא יכולים לנצל תקציבים לבינוי ולמוסדות ציבור, אם אין קרקע ויעוד ציבורי לא יכולים להשתמש בכסף לזה, חוסר בינוי מוסדות ציבור פוגע ברווחת הפרט".

"צריך להתאים חליפה תכנונית לכל ישוב וישוב בפני עצמו, ועל מוסדות התכנון להתגמש קצת".

ראדי: "בעניין איחוד וחלוקה מי שיש לו דרכים ומבני ציבור בחלקה שלו רוצה איחוד וחלוקה ומי שלא פגעו לו בקרקע לא רוצה באיחוד וחלוקה, הבעיה של הרחוב לפעמים קובעת תודעה".

 

תגובות

מומלצים