נמל המפרץ מחדל ביטחוני

הפורום הישראלי לשמירה על החופים ואלה נווה מרכזת ארגון "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות" הגישו בקשה לועדה מחוזית לתכנון חיפה, כנגד אישור תכנית  מס  304- 0277111 -נמל המפרץ שטח תפעולי, במטרה להביא את ההכרעה למועצה הארצית לתכנון ובניה.

21.01.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
נמל המפרץ מחדל ביטחוני

תמונת הדמיה של נמל המפרץ מתוך סרטון הסברה של משרד האנרגיה

 

הבקשה הוגשה מטעם הפורום הישראלי לשמירה על החופים ואלה נווה מרכזת ארגון "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות" באמצעות עו"ד  יותם שלמה, מנהל הקליניקה לרגולציה סביבתית באונ' בר אילן,

ציטוט מתוך הבקשה:
הסוגיות המרכזיות המבוקשת להגיע להכרעת המועצה הארצית לתכנון ובנייה:
א. היעדר תכנית מצרפית
ב. היעדר סקר סיכונים כנדרש והיעדר בחינה של "אפקט הדומינו" וסיכון לחבלה
ג. אחסון חומרים מסוכנים, כימיקלים ונפט בהיקף גדול ללא מגבלה.
ד. חשש לעליה משמעותית לזיהום האוויר.
ה. פגיעה הסביבה החופית.

ציטוט חנה קופרמן, יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים: "תכנית נמל המפרץ שווקה לציבור כתכנית תמימה שמטרתה להגדיל את התחרות  בנמלים אבל בפועל מסתבר שעיקרה מיועד להגדיל ייצוא של דלקים, תזקיקים וכימיקלים תוך הרחבת תעשיית הזיקוק הפטרוכימית במפרץ חיפה-  בניגוד להמלצת מבקר המדינה לדלל חומרים מסוכנים אחרי מלחמת לבנון השניה.
לפי תכניות חדשות מאושרות ותכניות בשלבי הפקדה כמות החומרים המסוכנים במפרץ חיפה צפויה לגדול כפי 3- מבלי עריכת סקר סיכונים מצרפי ובלי בחינת תרחישים ביטחוניים של פגיעה מכוונת בזמן שידוע על קיומם של טילים מדויקים בידי חיזבאללה.
הגדלת כמויות האחסון והזיקוק מיועדות לקלוט את תעשיית הקונדנסט מאסדת לוויתן וכלל המאגרים העתידיים  - בלי לבחון את הסיכונים של הכמויות הצפויות  (לפי תכנית תמא 37-ח) שמא חשיפת הסיכונים הביטחוניים, הבריאותיים  והסביבתיים יסנדלו רווחי עתק של בעלי האינטרסים הכלכליים החזקים ביותר במשק- חברות הגז, בתי הזיקוק, בעלי תחנות הכוח הפרטיות, רשויות מקומיות ועוד."
 
ציטוט אלה נווה מרכזת התארגנות "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות: "בעוד שהממשלה קיבלה ביד אחת החלטה לצמצם את זיהום האויר והסיכונים במפרץ חיפה , היד השניה אישרה באמצעות ועדות התכנון נמל עצום שבו ישונעו חומרים מסוכנים ללא מגבלה ומאידך עוד בית זיקוק חדש ״קרקעות הצפון״ ליד בזן שהצינורות ממנו יגיעו לנמל החדש  לייצוא. מספרים לנו סיפורים שהמצב ישתפר אבל הולכים לזקק ולשנע כימיקלים וליצא אותם  על חשבון הבריאות והבטחון של הילדים שלנו . תושבי מפרץ חיפה חייבים לקום ולהגן על הבית שלהם אחרת נשלם מחיר כבד מאוד כבר במלחמה הבאה כשחומרי נפץ חומרים מסוכנים  ודלקים יבעירו את כל חיפה".

 

תגובות

מומלצים