סגן השר מולא נרתם לסייע בסוגיית המעברים החקלאיים הדרוזיים בג'למה

סוגיית חסימת המעברים החקלאיים לאדמות של החקלאים הדרוזים במפער הקישון מעלה תמונה כואבת ומפלה, סגן השר פטין מולא מהליכוד נפגש בסוף השבוע עם החקלאים באדמות, יחד עם צוות משרדו, פטין הבטיח לסייע ולערב את שרת התחבורה מירי רגב בנושא. לדברים

24.01.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
סגן השר מולא נרתם לסייע בסוגיית המעברים החקלאיים הדרוזיים בג'למה

 

בעלי הקרקעות במפער הקישון שמנהלים מזה שנים מאבק על הרכוש שלהם בעמק, מרגישים מוזנחים ונטושים, למרות כל ההבטחות וההתערבות של כל צמרת המדינה האזרחית והדתית.

לאחר פתיחת הכביש המהיר 70 מהתשבי ליגור, נגרם נזק רב למעברים החקלאיים של בעלי הקרקעות, שלא יודעים מה לעשות ואיך לעבור לאדמות שלהם עם כלים חקלאיים מצד לצד ואיך בכלל לחזור למקום האיחסון. למהלך זה נדרשת דרך ארוכה ובשלב החזרה מהאדמות החקלאים נדרשים לעבור על הכביש המהיר, לעלות לגשר ושוב לעבור בכביש המהיר מזרחה וזה בלתי אפשרי ובעיקר מסכן חיים.

סגן השר פטין מולא שמגיע בפעם ראשונה לאזור, הקשיב בכובד ראש, רשם את כל ההערות ואך הבטיח לעשות הכל כדי שהחקלאים ימשיכו להתקיים בכבוד במפער הקישון ג'למה.

רקע על המצב באזור, מזה שנים מתקיימת מלחמת חקלאים במפער הקישון, על האדמה שלהם, למרות כל הדיונים שהיו בבית המשפט העליון בפני כבוד השופט עופר גרוסקופף הוחלט לדחות את הערעור שהגישו החקלאים לאחר החלטת שופטת המחוזי מרכז שרון גלר על ביטול צוו המניעה להסרת הרמזור.

צומת הרמזור הייתה האחרונה במאבק החקלאים הדרוזים, לאחר סדרת הפקעות שהחלו ב 1953 מטעם משרד הביטחון, ואחר כך בשנות ה 2000 פרויקט קו הגז ורכבת העמק ולאחרונה השלמת כביש חוצה ישראל, בנוסף לתשתיות החשמל ואחרות, היום בפועל המדינה מחסלת את 20 אחוז הקרקעות שנשארו בידי הדרוזים במפער הקישון, ואשר נותרו לאחר ההפקעות.

החקלאים אומרים לנו: "כמו שהמדינה ידעה להשיג הסדרה לכל הישובים בסביבה, יכלה גם לעמוד בהתחייבות שלה לדרוזים, החקלאים לא יסכימו להיות שונים מהישובים היהודים השכנים בסביבה".

מאבק החקלאים הדרוזים במפער הקישון התחיל בשנות 2000 עם התחלת הקמת הפרויקטים הלאומיים, שכולם באו על חשבון האדמות שבבעלות דרוזית מכפרי הכרמל.

זה היה מאבק קשה ומתיש בין משרדי הממשלה והחקלאים שרק רצו לשמור על אדמתם לפרנסתם היחידה וזה מה שהבהירו לאורך כל המאבק והפגישות, שהם לא יודעים לעשות אחרת מאשר חקלאות.

החקלאים הביעו בפנינו שהם נאבקים על החיים והאפשרות להתקיים בכבוד.

בפברואר 2020 התקיימה מחאה של החקלאים בצומת ג'למה, תחת בכותרת "מלחמת החקלאים הדרוזים על פרנסתם בגלמה".

 

עוד בנושא : "האם הדרוזים שבים לעימותים באדמות ג'למה?

 

סוגיית הרמזור בג'למה הגיעה לעליון

 

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

11. عسفيا לפני 25 ימים
نائب الوزير
10. من عسفيا לפני 1 חודש
فطين ملا ناءب وزير
9. משקיף לפני 1 חודש
פטין מולא סגן שר
8. עוספיא לפני 1 חודש
הצגה זולה
7. לפטין מולא לפני 1 חודש
חרטא ברטא
6. דרוזי לפני 1 חודש
הצגה לא מוצלחת
5. מישהי לפני 1 חודש
בהצלחה
4. עיספאויי לפני 1 חודש
יש לנו בעיה קשה ביותר אף אחד לא עזר מאצלנו
3. חקלאי סקר לפני 1 חודש
פטין תעשה הכל לעזור
2. ליכוד לפני 1 חודש
פטין בהצלחה תעשה
1. אזרח לפני 1 חודש
סגן השר פטין מולא

מומלצים