עו"ד ויסאם:"אם רוצים לפתור בעיות תכנון לא דרך פורום הרשויות"

ראש מועצת גוליס עו"ד ויסאם נבואני מוביל מהלכים בצורה עצמאית מבלי להיות כפוף לגוף זה או אחר בעדה הדרוזית, דוגל בהפרדה בין פוליטיקה ודת, מתייחס למסמך החסמים של עו"ד קמיניץ, ולהקמת העירייה הדתית הדרוזית ומבשר "לגוליס יש ראש מועצה צעיר".

24.10.2020 מאת: חסין חלבי
עו"ד ויסאם:"אם רוצים לפתור בעיות תכנון לא דרך פורום הרשויות"

 

רצף הכתבות בעניין מה שחשפנו בפורטל הכרמל והצפון, אודות מסמך הסרת חסמים בתחום הדיור והמקרקעין בחברה הלא יהודית, מסמך שהוכן ע"י עו"ד ארז קמיניץ המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ועו"ד כרמית יוליס ראש אשכול נדל"ן במשרד המשפטים.

לאחר שבחנו את המסמך בשיתוף בעלי מקצוע ודיברנו עם ראשי רשויות ואנשי תכנון וציבור, ראש מועצת גוליס עו"ד ויסאם נבואני שבימים אלה לומד את פרטי המסמך, ולויסאם יש תכנית מתאר כוללנית שהופקדה לאחרונה.

 

 

בסוף השבוע התקיים דיון בוועדה המיוחדת למיגור הפשיעה בחברה הערבית של הכנסת בראשות חבר הכנסת מנסור עבאס הרשימה המשותפת בנושא בחינת דוח הצוות הבין משרדי להסרת חסמים בדיור בחברה הערבית בהשתתפות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני המשפט האזרחי עו"ד ארז קמיניץ.

את הכפר הדרוזי ייצג מטעם פורום המועצות הדרוזיות והצ'רקסיות ראש מועצת כפר קמא זכריא נאבסו. ניתן לעיין בדברים בקישור

ראש מועצת גוליס עו"ד ויסאם נבואני :"נציג אחד בועדה לא יכול לייצג את כל הרשויות, אני אומר שהחסמים שנוצרו בחברה הדרוזית הם לאורך הרבה שנים, המדינה השקיעה יותר בתשתיות ובישובים ובתכנונים במגזר היהודי ופחות במגזר הלא יהודי, בשלב מסוים המדינה הבינה שצריך לתכנן ולפתור בעיות תכנון במגזר הלא יהודי, וזה התחיל בעשר השנים האחרונות, יש הבנה בנושא הבעיה שזה הגיע מאוחר מדי, כי החסמים שנוצרו הם גדולים ובעייתיים מאוד והשתרשה תרבות של אי אימון בממסד, שגם אם המדינה רוצה לקדם תכנון נכון צודק בחברה הדרוזית, והלא יהודית, הציבור לא מסתכל על זה בעין טובה אלא שהמדינה רוצה לקחת ממנו ולהפקיע אדמות בשל היות רוב האדמות בבעלות פרטית".

 עו"ד ויסאם נבואני: "אני מברך על יוזמת קמיניץ, אבל לצערי אין פה שיתופי פעולה בין ראשי הרשויות".

"כאשר תנועת רגבים מגיעה ועושה פרסום שהיא מברכת על תכנית המתאר של גוליס, זה דבר חיובי, מפריע לי שהמסמך של הסרת החסמים לא הובא בפני כל ראשי הרשויות, שכל ראש רשות יגיד מה החסמים והבעיות שיש לו ואיך אפשר לקדם את התכנון בישוב, לא יכול להיות שלא באים וקובעים ישיבת עבודה עם כל ראש רשות לדון בזה".

 עו"ד ויסאם נבואני:"אני ניתקתי קשר מהפורום של ראשי הרשויות הדרוזיות וזה לא קשור לפוליטיקה, זה קשור למקצועיות, אם אתה רוצה לעבוד מקצועי אתה לא יכול להיות בפורום הזה, אם אתה רוצה לפתור בעיות של תכנון ובניה אי אפשר לעשות את זה בפורום הזה, כי לצערי הקולות הם לא קולות מקצועיים, כל המגזר הדרוזי זה 13 רשויות אז קשה למדינה לבוא היום לכל רשות ולבדוק מה יש ומה אין ?".

 עו"ד ויסאם נבואני:"לכל ישוב צריך להיות תקציב משלו לפי הצרכים שלו, אני למשל את התכנית הכוללנית של הישוב אישרתי תוך שנה, יש לנו 14 מתחמים של תוספת 3000 יחידות דיור, מעל 500 דונם אזור תעשייה שזה מנוע כלכלי מאוד חשוב, תחבורה בכפר, כביש גישה חדש, תיירות באופן רציני ותעסוקה, אז כאשר אנחנו באים ואומרים שזה מייצג אותך וזה מדבר בשמך, זה רק מסבך את העניין הזה ".

 עו"ד ויסאם נבואני:"נאבסו היה הנציג שהוזמן לועדה ואני מאוד מכבד, הוא חבר וידיד טוב, אבל הוא לא מכיר את הבעיות בכל כפר וכפר דרוזי, אופי הבעיות של החברה הדרוזית שונה מאופי הבעיות בחברה הצ'רקסית, לכן הניהול לא נכון ולכן אי אפשר להגיע לתוצאות טובות".

 עו"ד ויסאם נבואני:"מאז 2011 שופכים כסף ואין תכנון נכון, אין התמודדות עם הבעיות האמתיות הקיימות בחברה הדרוזית, איחוד וחלוקה זה רעיון טוב, אבל צריך הרבה גמישות, לטעמי פתרון כולל רוחבי כדי לפתור בעיות בכל החברה הדרוזית זה רעיון לא טוב, בגוליס אני השארתי תכנית די יפה שמוסיפה 3000 יחידות דיור, ישנם עוד קצת בעיות".

"אני מתכוון ללמוד את המסמך הזה של הסרת החסמים ומתכוון ליזום פגישות אישיות עם גורמי מקצוע, כדי להסביר להם את נקודת המבט שתביא לפתרון כולל לבעיות התכנון במגזר ".

 עו"ד ויסאם נבואני:"אני מרוצה מהתפקיד, ראש רשות שבא לעבוד מקצועי ולקדם את האינטרס הציבורי יכול לעשות הרבה, אי אפשר להמשיך להתבכיין ולהגיד מקפחים אותי לא נותנים לי...ראש רשות חזק שמבין עניין עם ראייה אסטרטגית ותכניות לחזון יכול לקדם את הישוב והממסד יכול לשתף פעולה".

 עו"ד ויסאם נבואני:"אני מפתח את גוליס בצורה יפה מאוד, מובילים פרויקטים אסטרטגיים לישוב, בונים מנועי צמיחה כלכליים, אני רוצה להפחית את התלות של המועצה בשלטון המרכזי, היעד שלי שעוד 5 שנים לא אצטרך מענקי איזון ותכנית 595, אני אהיה חזק כמו עיר יהודית, שיש לה הכנסות עצמאיות גבוהות. היום יש לי הרחבה 500 דונם אזור תעשייה מאושר, עכשיו משרד התעשייה והמסחר, משרד הכלכלה ומשרד רה"מ בואו תשבו איתי, לחשוב איך להביא הייטק, יזמים ומפעלים לפה".

"הנוער שלנו, התלמידים והצעירים שלנו, מהטובים ביותר במדינה אם נותנים להם את הפוטנציאל וההזדמנות להתפתח".

 עו"ד ויסאם נבואני:"בעניין הקמת עירייה דתית דרוזית, אני מכיר את הסוגיה והיה מפגש לאחרונה עם השייך טריף שמכחיש את זה, אני אישית אומר שצריך להפריד בין דת למדינה, בין חברה דרוזית לדת דרוזית, התפקיד של המועצה הדתית הדרוזית זה להתעסק עם ענייני דת בחברה הדרוזית, כל הבעיות שלי אני פותר בלי קשר לעירוב השייך טריף, ההפרדה הזו היא טובה לכולם, רק כך נגיע למצב טוב יותר".

"גוליס במצב סוציואקונומי 4, היום בגוליס יש תקווה, כי יש להם ראש רשות צעיר בראש שלהם, שמבין את צרכי הצעירים, ושבא לעבוד ולקדם".

 

ויסאם נבואני ראש מועצת גוליס

תגובות

6. عسفيا לפני 6 חודשים
عسفيا
5. אחמד לפני 6 חודשים
גדול, הלוואי וחלק מראשי הרשויות היו חושבים כמוך
4. דרוזי לפני 6 חודשים
ויסאם יא גדול ראשי מועצה לא מבנים כלום
3. נבואני סעיד לפני 6 חודשים
ג'ולס על המפה ובידיים טובות
2. אדי לפני 6 חודשים
מילים כדורבנות
1. נייטראלי לפני 6 חודשים
כמה שטויות בראיון אחד

מומלצים