עליה בתביעות נגד בניה לא חוקית בכפרי הכרמל

כל עוד אין הסדרה במקרקעין והריצה של הציבור לבנות באזורים שעוד לא סופחו לישוב גורמת לבעיות גדולות להרבה נתבעים חדשים שבשבילם זה הרס לחיים שלהם, גם בזמן משבר הקורונה, התביעות נגד בניה לא חוקית ממשיכות, מי אשם בזה הציבור או הרשות?

17.01.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
עליה בתביעות נגד בניה לא חוקית בכפרי הכרמל

תמונה להמחשה

 

חוק קמיניץ, ועדות התכנון המקומית והמחוזית והארצית, כולם כולל משרד המשפטים מנסים להסדיר את המקרקעין בכפר הדרוזי ובפרט בכפרים דאלית אל כרמל ועוספיה, אבל זה לא קורה והבניה ממשיכה גם שהציבור מודע לזה שאסור לו.

תמונת מצב עגומה וקשה של נתבעים בני הכפרים בכרמל ע"י מוסדות התכנון ומשרד המשפטים. הנתבעים שבנו בשנה וחצי האחרונות באדמות לא מוסדרות.

הנתבעים כרגע ילכו להוצאות גדולות, והעניין הזה לא יגמר בזמן הקרוב ובחודשים הקרובים, יהיו עוד נתבעים נוספים, בעיקר בגלל שאין תיאום בין הציבור שרוצה לבנות את ביתו למוסדות התכנון והמועצה.

היום בפועל אם מבקרים בשכונות חדשות, תגלו שלא נשאר כביש ואין תכנון לדרכי גישה, לא לכבאית ולא לאמבולנס, בעיות אלו מעיקות על התפתחות הכפרים.

יש לעצור את הבניה על הכבישים וללא תכנון מוסדר.

לאחר שהממשלה אישרה את ההמלצות לפתרון מצוקות הדיור והמקרקעין בכפרים הדרוזים, פורטל הכרמל והצפון ראיין בסבב רחב את כל ראשי הרשויות הדרוזיות בנושא הסדרת המקרקעין, שרוב ראשי הרשויות לא היו בקיאים בחומר וחלקם לא העביר התייחסות, עכשיו שהממשלה מאשרת את המתווה אף אחד לא יכול לבוא ולהגיד לא ידענו, משמעות ההחלטה שהבניה לא תתנהל איך שהתנהלה עד היום.

הממשלה אישרה החלטה שהגיש שר המשפטים, המאמצת את המלצות הצוות הבין-משרדי להסרת חסמים בדיור ובמקרקעין ביישובי החברה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית, מדובר בקידום תכנון מפורט ותכניות איחוד וחלוקה, הפרשות קרקע לצרכי ציבור וקידום מימוש בנייה בקרקע פרטית ועוד.

המלצות הצוות הבין-משרדי בראשות ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט אזרחי) מטרתן לפתור חסמים תכנוניים וקנייניים, לקדם שוק נדל"ן משוכלל ביישובי החברה הלא-יהודית, ולהציע סל פתרונות על-מנת לקדם את תחום הדיור ביישובים אלו, ובכלל זה- פתרונות לעניין קידום תכנון מפורט ביישובי החברה הלא יהודית, קידום תכניות איחוד וחלוקה, שכלול המנגנונים לעניין הפרשות קרקע לצרכי ציבור, קידום מימוש בנייה בקרקע פרטית באמצעים שונים, סיוע בקידום רישום הנכסים בפנקסי המקרקעין, תגבור השדרה המקצועית בוועדות המקומיות, קידום הסברה ושיתוף ציבור, שילוב ככל הניתן של נציגים מקצועיים מהחברה הלא יהודית בצוותי התכנון המקדמים תכנון מפורט, ועוד.

בנוסף לאמור, הוחלט להקים צוות יישום, על מנת לקדם המלצות הצוות הבין-משרדי הטעונות תיקוני חקיקה, ליישום ולמעקב אחר מימוש ההמלצות הנוגעות להיבטים המקצועיים.

כמו כן, תוקם ועדת היגוי מקצועית, אשר במסגרתה יידונו וילובנו סוגיות תכנוניות עקרוניות העולות במסגרת קידום התכניות בחברה הלא יהודית, לרבות סוגיות העולות ביחס לתכנון בקרקעות המדינה.

יש לציין כי אלמלא הירתמותם של נציגי החברה הלא יהודית לנושא חשוב זה, לא היה ניתן לגבש את ההמלצות הללו.

הישיבות הרבות שהתקיימו עמם הובילו להבנת החסמים האמיתיים הקיימים בתחום הדיור ביישובי החברה הלא יהודית.

משרד המשפטים: "מצאנו להודות לוועד הארצי של ראשי הרשויות המקומיות הערביות, ולמר ראדי נג'ם ראש מועצת בית ג'ן. בנוסף, ראוי להודות לשיח' מוואפק טריף המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, לסגן השר במשרד ראש הממשלה, חה"כ פטין מולא, לחברי הכנסת מהרשימה הערבית המשותפת, וכן ליו"ר הוועדה המיוחדת למיגור האלימות בחברה הערבית חה"כ מנסור עבאס, אשר יזם דיון בוועדה בעניין".

 

במדור מאבק האדמה ניתן לעין בכל הכתבות בקישור

 

תגובות

5. نادية לפני 3 חודשים
دالية الكرمل
4. من البلد לפני 3 חודשים
قانون كيمينتس العنصري
3. סאמר לפני 3 חודשים
התשובה להסתכל בראי!!
2. ריאד לפני 3 חודשים
לא יצא כלום
1. הרכס לפני 3 חודשים
משלב אשם

מומלצים