רגבים למשטרה פרטו צעדי האכיפה במהומות בית ג'אן

תנועת רגבים לא עוזבת את האירוע של תקיפת הפקחים והשוטרים באדמות בית ג'אן הר מירון, בתנועת רגבים דורשים למנוע את מסמוס הפרשה "אסור שהפרשה תטויח כמו שקרה בפרעות פקיעין", הדרישה של רגבים באה בעקבות ביקור שר החקלאות אלון שוסטר באזור.

28.08.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
רגבים למשטרה פרטו צעדי האכיפה במהומות בית ג'אן

 

תנועת רגבים פנתה למשטרת ישראל בבקשה על פי חוק חופש המידע, בבקשה לקבל את פירוט פעולות האכיפה שבוצעו בעקבות אירוע התקיפה, ההתפרעות והשחתת רכוש בבית ג'אן בחודש שעבר. 

כזכור, לפני כחודש התרחש בסמוך לבית ג'אן אירוע חמור של תקיפת פקחי רשות שמורות הטבע והגנים, שהגיעו בליווי משטרתי לתלות צווי אכיפה כנגד בניה בלתי חוקית בשמורת הר מירון. הפקחים הותקפו על ידי המון פרוע, ובמהלך האירוע, אשר תיעוד מצולם שלו פורסם בכלי התקשורת – הוצת רכבם של הפקחים.

בתנועת רגבים הפועלת שנים רבות בתחום הפיקוח והמעקב אחר תופעת הבניה הבלתי חוקית, מבקשים להבין האם בוצעו הליכי חקירה לאיתור התוקפים והמתפרעים, והאם מי מהחשודים בתקיפה או בהצתה נעצר ביום האירוע או בתקופה שחלפה מאז. עוד נשאלה המשטרה, האם הוגשו כתבי אישום כנגד המעורבים באירוע, ומהם האישומים. 

כזכור, בשנת 2007 התרחשו "פרעות פקיעין", סדרת אירועים אלימים שכללו הצתות, פציעת שוטרים וחטיפת שוטרת שהסתיימו ללא הגשת כתבי אישום. המונים, חלקם רעולי פנים, צבאו על בתי התושבים היהודיים בפקיעין, יידו אבנים, בלוקים, רימוני גז, הלם ועשן, פגעו ברכוש, בבתים ובאנשי כוחות הביטחון שנחלצו להגנת התושבים היהודים, תקפו שוטרים, פצעו כ-40 מהם, חלקם באורח קשה ואף לקחו שוטרת מג"ב בשבי תוך ניהול מו"מ לשחרורה.

גם אז ביקשו בתנועת רגבים לקבל מידע מהמשטרה, על תיחת התיקים והגשת כתבי אישום בפרשה. 

באוגוסט 2011, ארבע שנים אחרי האירועים, התקבלה החלטה בפרקליטות המדינה לסגור את כל הפרשה בלי להגיש ולו כתב אישום אחד. בתנועת רגבים עתרו לבג"ץ שקבע בפסק הדין בחודש יוני 2015, כי "מחלקת העררים תבחן באופן יסודי את חומר הראיות ותיתן החלטה חדשה". 

בתנועת רגבים שלחו שוב ושוב פניות למחלקת העררים בפרקליטות בניסיון להבין כיצד מיושם פסק דין בג"ץ. רק באוגוסט אשתקד, השיבה מחלקת העררים מכתב תגובה, לפיו כל העררים נדחו, וכי כל תיקי החקירה שנפתחו בפרשת פקיעין, נסגרו מבלי הגשת כתב אישום, בעילה של "עבריין לא נודע". 

"כדי לוודא שפרשת בית ג'אן לא תהפוך למחדל דומה בסגנון אירועי פקיעין, אנו מתכוונים לבצע מעקב צמוד אחר פעילות המשטרה בעניין", אומר יכין זיק מנהל הפעילות בתנועת רגבים. "האירוע כולו תועד ופורסם בזמן אמת בסרטונים שהועלו לרשת. לא ניתן יהיה הפעם להיתלות בקנה קש של "עבריין בלתי נודע".

 

מצ"ב תזכורת סרטון

 

עוד בנושא : 

שר החקלאות אלון שוסטר ביקר בחורפיש ובית ג'אן 

הדרוזים באו להגן על ההר מרט"ג

רט"ג המשטרה ורגבים רואים בחומרה מה שקרה בבית גאן

 

תגובות

2. דרוזי לפני 2 חודשים
עמותת
1. מן הישוב לפני 2 חודשים
עמותת רגבים

מומלצים