שרשרת התביעות המשפטיות נגד הבניה הלא חוקית בדליה

המדינה תובעת בבתי משפט מספר גדול של אזרחים דרוזים אשר בנו את ביתם על אדמתם, עכשיו באים להתחשבן עימם, עוד תביעה מקוממת ולמה רק עכשיו נזכרו ולא עצרו את הבניה בשלבי היסוד?, לפרטים.

27.09.2017 מאת: חסין חלבי
שרשרת התביעות המשפטיות נגד הבניה הלא חוקית בדליה

מאז אושר חוק קמיניץ להגברת אכיפת חוקי הבניה במיוחד בכפרים הערבים, הכפר הדרוזי משלם מחיר כבד ביותר, לאחר העברת התכנון והבניה למשרד האוצר ועם כניסתו של השר משה כחלון, הדברים יוצאים משליטה בעיקר בכפרים.

למקרה שלפנינו, תושב דאלית אל כרמל בעל נכס פרטי שבנה באדמתו, אחרי כל כך הרבה שנים באים ותובעים אותו בבית המשפט באשמת עבירה קשה מלווה בסעיפים חמורים משפטית.

השאלות הרבות שהמדינה צריכה לשאול את עצמה, מה נעשה עם הכסף שהמדינה העבירה לתכנון ולמה הכספים לא הגיעו ליעדם?, ובעיקר מה היה תפקידה של המדינה בעניין הסדרת התכנון בכפר הדרוזי?.

בזמן העירייה בכרמל, ועדת תכנון ובניה רכס הכרמל הייתה באחריות מקומית, למרות זאת העירייה לא העבירה ולא סיפחה את השטחים הגליליים לישובים, היום אנו מבינים את ההשלכות של הדבר ועד כמה ההחלטה לפרק את האיחוד בין שני הישובים הייתה טעות חמורה.

מאז הפירוק המועצות הן לא המתכננות ולא השולטות בענייני התכנון בועדה המקומית ולא במחוזית, והשליטה באה ונמצאת באחריות משרד הפנים ומשרד האוצר בלבד, בכסף שנמצא בתוכנית החומש בקושי מספיקים להשלים חצי תוכנית במקום שיש מעל 6000 בתים ללא היתר (כך מוגדרים) בשני הכפרים.

מדינת ישראל, פרקליטות המדינה, המחלקה להנחיית תובעים, מוסמכי היועץ המשפטי לממשלה באמצעות עו"ד עפרה אורנשטין, תובעים את רונן מעדי מדאלית אל כרמל.

רונן נתבע בגין בניה לא חוקית של בניין בגוש 11504 במקרקעין הנמצא בצמוד לדליה צעירה.

התביעה מציינית שהקרקע נמצאת במרחב תכנון מקומי ומחוזי, שטח גלילי, ושהקרקע הוכרז כקרקע חקלאי ע"י המועצה הארצית לתכנון ובניה, לפי התוספת הראשונה לחוק התכנון והבניה בי.פ. 3504 מיום 30-11-1987. ועל המקרקעין חלות התוכניות המפורטות, לפי תמ"א 35, היעוד הוא מרקם שמור משולב בעל רגישות נופית סביבתית גבוהה ושטח לשימור משאבי מים , ולפי תמ"א 8 המקרקעין כלולים בשטח גן לאומי. ולפי תמ"א 3 חלקם המערבי של המקרקעין נמצא בקו הבנין של דרך 672.

הנתבע מואשם בשימוש חורג במקרקעין ללא היתר כדין ובסטיה מתוכנית, עבירה על סעיף 204 א' ו ב' לחוק המקרקעין 1965.

באזור הנ"ל ישנן מספר תביעות נגד תושבים ועל חלקם הוטלו קנסות כבדים וצווי הריסה ונגד חלקם מתנהל משפט על בניה לא חוקית.

באזורים נוספים בדאלית אל כרמל ועוספיה מתנהלים צווים נגד בניינים, כמו בכפרים דרוזים נוספים בגליל.

מי שמנהל את התביעות נגד התושבים היחידה הארצית לאכיפת דיני תכנון ובניה במשרד האוצר, עם הנציגים שלה מהמחוז ומהועדה המקומית.

יש מספר גופים ציבוריים שפנו להתערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את התביעות נגד האזרחים ולאפשר לגליזציה לכל הבניינים הקיימים ולא לאפשר בניה חדשה ללא תכנון.

מנהלת האכיפה תובעת את אלו שבנו באדמתם בשטח שעוד לא מוגדר אם הוא גלילי או מקומי, חלקם של הנתבעים נמצאים בליבה של הבניה.

הערה: אם אדם בנה בתוך הכפר, באמצע הכביש, אף אחד לא עצר את הבניה שלו ואף אחד לא תבע אותו, אבל אלה שבנו סנטימטר אחד בשטח הגלילי הם נרדפים קשות. זה בדיוק כמו שאומרים "בתוך הכפר תעשה מה שאתה רוצה ומחוץ לכפר אתה תענש", כך בונים מדיניות?.

פורטל הכרמל

תגובות

5. דרוזי לפני 2 שנים
זה מה שקורה שהנהיגים של העדה הם מי שהם
4. אזרח לפני 2 שנים
אנחנו לא טובים בזה
3. אדם לפני 2 שנים
צפוי ולא מפתיע
2. דליה לפני 2 שנים
רוצים אותנו מפירי חוק
1. סמי לפני 2 שנים
להעניש את האשמיםנבמצב הזה

מומלצים