"לא תהיה חתימה על התכנית בלי כל הבתים בעוספיה"

פורטל הכרמל חושף את השיחה שהתקיימה בועדה המחוזית לתכנון בחיפה בעניין חתימה על תוכנית המתאר, ודרישת הועדה להסכים למתווה, וגיה כיוף, יוסף משלב, האני עמאשה, שיח' מהנא אבו סעדה מתנגדים, לפרטים

16.05.2018 מאת: חסין חלבי

שנים רבות לא היה תכנון בכפר עוספיה, והגבולות של הכפר נשארו פתוחים, לפני כמה שנים החלו להסדיר את נושא התכנון ואז החלו לצוף הבעיות הקשות, בתים בתוך עוספיה סומנו להריסה, אלו שבנו באדמות הפרטיות שלהם בגבולות הכפר במזרח ובמערב גם הבתים שלהם סומנו להריסה.

היום עשרות בתים נמצאים בצווי הריסה, ומשלמים קנסות גבוהים, בנוסף לרדיפת שלטונות החוק.

התעקשות מועצת עוספיה והעומד בראשה וגיה כיוף, לא לחתום ולא להסכים לחתום על סגירת הקו הכחול שמשמעותו שאף בית לא יהרס, מנהלת התכנון ומשרד הפנים החלו להפעיל לחץ בחודשים האחרונים ולהפעיל מכבש כדי שהחתימה תבוא כמה שיותר מהר.

איתמר אמיתי היו"ר החדש של הועדה המחוזית לתכנון ובניה, ומהנדסת הועדה ליאת פלד, עם הצוות התכנוני, קיימו דיון בועדה המחוזית בחיפה, עם ראש מועצת עוספיה וגיה כיוף וחברי הועדה של רכס הכרמל מעוספיה האני עמאשה ושיח' מהנא אבו סעדה, יו"ר ועדת רכס הכרמל יוסף משלב, מהנדס הועדה סלימאן נסראלדין וצוות המהנדסים של המועצה המקומית עוספיה.

בדברים שראש המועצה וגיה כיוף התייחס להם בפני הועדה, שהוא שמח שהוזמנו לועדה המחוזית כדי לדון בתכנית המתאר.

וגיה אמר: "עליי לציין שאנחנו דנים לראשונה בתכנית מתאר אחרי 40 שנה, תפקיד התכנית לאשר מה שקרה בארבעים השנה ולראות חמישים שנה קדימה, ע"מ לשרת את הכפר על חוסר הרגישות שהיה של התכנון בעבר וע"מ לתת לצעירים מתווה של תקווה".

וגיה הוסיף עוד: "אם התכנית לא תהיה זאת שהגבולות שלה צומת בית אורן מהאזור המערבי וכביש נוף כרמל מהמזרח, המעיין וואדי יגור מצפון והגבול ההיסטורי של מוחרקה ואדמות עוספיה דליה מדרום, לא תהיה חתימה, עד שכל הבתים שנבנו או נבנים עכשיו יהיו בתוך תכנית המתאר".

יוסף משלב יו"ר ועדת רכס הכרמל ציין בדבריו, "צריך לבטל את כל השטחים הציבוריים בתוך היישוב עוספיה ולבטל את כל הכבישים שנבנו בהם בתים".

חבר המועצה לשעבר ונציג הציבור האני עמאשה דיבר על חשיבות המרחב הביוספרי ועל החופש לאדם באדמות הפרטיות שלו, על הגישה המודרנית לתכנון שיש בה ראייה עתידית למען התושב בעוספיה.

משרד המהנדסים של מועצת עוספיה העלה 8 נקודות מרכזיות בתכנית המוצעת.

מהנדסת הועדה המחוזית ליאת פלד הסבירה לועדה שהתכנית באה לשפר נקודות עדינות בלבד, דבריה קוממו את נציגי עוספיה.

וגיה אמר: "אני לא באתי לעסוק בעדינות של התכנון, אלא בצרכים של התושבים, לפני שנגלה הבנות של מאה אחוז לכל הנושאים התכנוניים לא תהיה חתימה על התכנית".

בתום הדיון סוכם שיו"ר הועדה איתמר אמיתי וחברי הועדה יקיימו סיור גבולות בעוספיה תוך חודש ימים, ושהמועצה המקומית עוספיה תגיש תכנית כתובה למחוז.

 

תגובות

18. צופה לפני 8 חודשים
עספאני
17. תושב לפני 8 חודשים
מצב עגום
16. אזרח לפני 8 חודשים
מנסורי
15. مواطن לפני 8 חודשים
بكفي
14. ממורמר לפני 8 חודשים
מאלצים אותנו לבנות ואז באים להרוס
13. עספאני לפני 8 חודשים
הרסה את הכפר
12. עספאוי לפני 8 חודשים
וגיה גדול מהחיים
11. מנסורי לפני 8 חודשים
איחוד זה הפתרון
10. אזרח فاهملك לפני 8 חודשים
לזרות חול בעניים
9. אזרח לפני 8 חודשים
מכיר מקרוב מה קורה
8. אדם שתומך לפני 8 חודשים
הגיע הזמן להעיף את הגזברית
7. עספאוי לפני 8 חודשים
עספיא
6. احمد לפני 8 חודשים
عسفيا
5. עספאני לפני 8 חודשים
תוכנית המתאר
4. עוספיה לפני 8 חודשים
וגיה כל הכבוד
3. עיספאויי לפני 8 חודשים
וגיה תגיד לציבור את האמת
2. אזרח לפני 8 חודשים
עספאני
1. עספאני לפני 8 חודשים
צריך לחזק ראש מועצה שאומר את האמת

מומלצים