עלאא עלו הלך לעולמו בטרם עת

בצורה פתאומית הלך לעולמו הצעיר עלאא עלו מעוספיה, בן 53, רוקח במקצועו אחד האנשים שהיה במרכז העניינים ומחובר בחברה המקומית, עלאא נשוי למחנכת הווידה ואבא לילדים, הבשורה מתקבלת בתדהמה בכפרים הדרוזים בכרמל.

26.02.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
עלאא עלו הלך לעולמו בטרם עת

 

תזכורת לראיון שערכנו עם עלאא על תפקידו בבית המרקחת שלו בדאלית אל כרמל

 

עלאא פה בשביל כולם כשמגיעים עם המרשם לבית מרקחת, צריך להבין מי הרוקח שעומד מולך ואם הוא יכול לזהות אם זו התרופה שאתם צריכים לקבל. שיחה עם רוקח.

עלאא עלו שמנהל בית מרקחת ותיק בדאלית אל כרמל מעשיר אותנו בפרטים על נושא הרוקחות ומספר על אהבתו למקצוע שמאוד מאתגר ומאוד קשה.

המילה רוקחות באה מהתנ"ך ופירושה הכנת תרופה.

עלאא: "בזמן שלמדתי רוקחות היה בית ספר יחיד באונ' העברית בירושלים, תנאי הקבלה היו מאוד קשים וכל שנה היה סינון וקבלו 80 מתוך אלפים. לא היתה מודעות לנושא. בתור ילד ראיתי בדבר כמעשה קסמים. עם סיום הלימודים במגמה מדעית, נרשמתי לרוקחות ולעוד 3 מקצועות וכך התקבלתי".

עלאא חוזר אחורה לאותו זמן שבו הוא אהב כדורגל והתקבל בוינגייט להיות מאמן כדורגל, אבל ויתר על זה לטובת לימודי הרוקחות.

בזמנו היו מעט סטודנטים ערבים, 13 בלבד שלמדו רוקחות, עלאא מספר על ההכרות שלו עם ד"ר נזיה דבור שלימים היה הרוקח הראשי של צה"ל והיה חונכו האישי באותה תקופה.

עלאא: "הנפקת תרופות זה לא רק שאתה יודע אנגלית ויודע לקרוא מרשם, צריך מעבר לזה ידע עצום בתרפות ובתופעות לוואי. לפעמים רופא בהיסח דעת רושם מרשם ואם הרוקח לא שם לב ומתשאל את הקליינט בכדי לוודא שלא חלה טעות, ולא פעם נמנעו טעויות כאלה".
עלאא: "כל רוקח שגומר ללמוד מחויב בחצי שנה סטאז', חלק אחד במוסד ובחלק האחר בבתי מרקחת פרטיים, הוא עובר בחינה של חוק ותקנות הרוקחים בארץ ומקבל רשיון רוקח מורשה, אחרי ניסיון של כמה שנים, רוקח יכול לגשת למשרד הבריאות לבחינה של רוקח אחראי, מה שמקנה לו לנהל בית מרקחת, בית מרקחת לא יכול להיות מנוהל ע"י רוקח שרק סיים ללמוד, זה ההבדל בין רוקח מורשה לרוקח אחראי".

עלאא היה הדרוזי הראשון שעשה התמחות ברוקחות בבית החולים הדסה עין כארם, אחר כך בבית מרקחת הנשיא בחיפה שנוהל ע"י יצחק פל ז"ל, שהיה יו"ר הסתדרות הרוקחים בחיפה והצפון. אז עבר לנהל בית מרקחת שלהם בדניה ומשם החליט ללכת לסקטור הפרטי ופתח בית מרקחת בדליה.

עלאא מרגיש שעיסוקו הוא סוג של שליחות.

 

 

תגובות

6. ريما الكرمل לפני 2 חודשים
داليه الكرمل
5. نعيمة عماشة לפני 2 חודשים
علاءُ يا أحلى الزهورَ في ممالكِ الأرضِ
4. الله يرحموا לפני 2 חודשים
الله يرحمو
3. ابن الشعب לפני 2 חודשים
فقده كبيره
2. שריף אבו חמד לפני 2 חודשים
خساره فادحه
1. شحادة ناطور دالية الكرمل לפני 2 חודשים
تعزية

מומלצים