הוחמר עונשו של צעיר שתקף אנשי צוות רפואי

ביהמ"ש העליון קיבל את ערעור הפרקליטות והחמיר בעונשו של צעיר שתקף אנשי צוות רפואי בקופת חולים "מאוחדת", בעקבות חוסר שביעות רצון מטיפול, תקף הרופא והאח בקופת החולים על ידי הנפת כיסאות, מכות, דחיפות וקללות, תוך התייחסות למוצאו הערבי של הרופא.

13.02.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הוחמר עונשו של צעיר שתקף אנשי צוות רפואי

 

הצעיר הגיע יחד עם שני קרוביו וחבר לקופת החולים לקבלת טיפול רפואי עבור אחיו. בעקבות חוסר שביעות רצונם מהטיפול שהוצע להם והתשובות שקיבלו, תקפו השלושה את הרופא והאח בקופת החולים על ידי הנפת כיסאות, מכות, דחיפות וקללות, תוך התייחסות למוצאו הערבי של הרופא. בשלב מסוים נטל הצעיר סכין ממטבחון המרפאה, והחל לאיים על האח.

ביהמ"ש המחוזי בירושלים התחשב בגילו הצעיר של הנאשם ואף עמד על המלצת שירות המבחן שלא להטיל עליו עונש מאסר בפועל, אך נוכח מספר ניסיונות כושלים לשילוב הנאשם בהליכי שיקום, הטיל עליו עונש מאסר של 10 חודשי מאסר בפועל ו-6 חודשי מאסר על תנאי.

בערעור הפרקליטות נטען שהעונש שנגזר על הנאשם בביהמ"ש המחוזי אינו מגלם את מדיניות הענישה הראויה, ולכן יש להחמיר אותו באופן משמעותי.

ביהמ"ש העליון קיבל את הערעור וגזר 18 חודשי מאסר, ופיצוי לנפגעים בסך של 12,000 ש"ח. השופטים הסבירו בפסק דינם כי נהוג שערכאת הערעור אינה ממצה את הדין, וזוהי אחת הסיבות שהחמרת העונש מתונה ואינה מבטאת את טווח הענישה הראוי.

"אין להשלים עם מצב בו אנשי צוות רפואי, האמונים על צרכיו החיוניים של הציבור, יחושו כי הם מאוימים או ימצאו עצמם מוכים ומותקפים על-ידי מטופל או בני משפחתו בעת שהם עושים את מלאכתם נאמנה. שומה עלינו כחברה מתוקנת להבטיח כי אנשי הצוות הרפואי הפועלים יום-יום תחת עומסים כבדים, במסירות ובהתמדה, יוכלו לבצע את מלאכתם כשהם חשים בטוחים ומוגנים, וללא כל מורא" (ציטוט מתוך פסק דינה של השופטת יעל וילנר).

את המדינה יצגו בהליך הערעור עוה"ד ארז בן ארויה ומורן פולמן מהמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. בביהמ"ש המחוזי מנוהל התיק ע"י עוה"ד גיתית גלבוע ואהוביה שטרן מפרקליטות מחוז ירושלים (פלילי). משפטם של יתר המעורבים באירוע עודנו מתנהל.

 

תגובות

מומלצים