הרעיל אדמות וגידולים חקלאיים

עובד בחברה חקלאית הרעיל 165 דונם של אדמות חקלאיות במושב, זאת בעקבות סכסוך עם חקלאי מהמושב. הנזק הישיר של ההרעלה שבוצעה דרך מכלי הדישון נאמד ב-2.5 מיליון שקלים, והנזק העקיף לקרקע מגיע לעשרות מיליוני שקלים.

23.04.2019 מאת: פורטל הכרמל
הרעיל אדמות וגידולים חקלאיים

 

כתב אישום הוגש בבית משפט השלום בבאר שבע נגד סמי אל עמראני, תושב רהט בן 28, בגין הרעלת 165 דונם של גידולים חקלאיים במושב עמיעוז שבנגב המערבי, בשל סכסוך על קרקעות. 

ההרעלה גרמה לנזק ישיר של יותר מ-2.5 מיליון שקלים לחמישה חקלאים מהיישוב עמיעוז שבנגב המערבי. הנזק העקיף נאמד בעשרות מיליוני שקלים, מכיוון שמדובר בקרקע ששיקומה ייארך כמה שנים. חשוד נוסף, קרוב משפחתו של הנאשם נמלט. המשטרה ביקשה את הארכת מעצרו עד תום ההליכים.

הפרשייה שזכתה במשמר הגבול של משטרת ישראל לשם "חממה יבשה", נחקרה ביחידה המרכזית של מג"ב, שמתמחה בפיענוח עבירות במגזר הכפרי, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ואמצעים מגוונים, והגיעה לכדי הגשת כתב אישום חמור בגין קשירת קשר לביצוע פשע והיזק לרכוש בתנאים מחמירים.

תחילת הפרשה, בתלונה שהתקבלה בחודש מרץ 2019 בדבר חשד להרעלת שטחי גידול במושב עמיעוז, וזו הובילה לפתיחת חקירה סמויה ממנה עלה שהמתלונן, חקלאי מעמיעוז, השכיר קרקעות לחקלאי אחר ולאחר שנפטר המשיך בנו לתחזק אותן במסגרת חברה עסקית בה היה חבר ובה עבד גם הנאשם. 

עם סיום חוזה השכירות, ביקש המתלונן מבנו של הנפטר את קרקעותיו חזרה ואלו נכנסו למשא ומתן שלא צלח ובסיומו דרש המתלונן את קרקעותיו חזרה. 

ככל שהלכה החקירה והתרחבה, התברר גם שוועד המושב החליט לחלק את קרקעות האגודה מחדש בכדי שלכל חבר תהיה אותה כמות של קרקע ושהמצב בין חברי המושב יהיה שוויוני. 

במסגרת החלוקה מחדש עלה שהחברה העסקית שבה עובד הנאשם, מחזיקה בקרקעות עודפות ולאחר שזו סירבה לחלוקה מחדש החלו לפנות הצדדים לערכאות משפטיות. 

בחודש בפרואר 2019 וועד המושב קיבל החלטה לדרוש תשלום של 500 ש"ח לכל דונם מכל מי שלא עומד בהחלטת החלוקה מחדש, ולא להעביר מכסות מים לכל מי שמחזיק בעודפי קרקע וביניהם החברה העסקית בה עובד הנאשם. 

המתיחות בין הצדדים וההחלטות של וועד המושב הביאו לאיומים הדדיים ולקללות בין הנאשם לבין המתלונן. 

החקירה שנמשכה מספר שבועות באופן סמוי הפכה לגלויה עם התפתחות משמעותית שהביאה לגל מעצרים, חלקו על ידי לוחמי יחידה מיוחדת של משמר הגבול ובין היתר למעצרו של החשוד המרכזי ביום ה' ה- 11.04.19 במשרדי החברה בעמיעוז.

החשוד המרכזי, תושב רהט בן 28 שהוא הנאשם בכתב האישום, עבד שנים רבות בחברה. 

חשוד נוסף, אחיו של הנאשם נעצר ביום א' ה- 14.04.19 בבית אריזה באזור קיבוץ מגן ובחקירתו הצליחו להביא החוקרים לשיתוף פעולה מצידו. 

מכתב האישום שהוגש על ידי מחלקת התביעות של משטרת ישראל בבית משפט השלום בבאר שבע, עולה שמדובר במקרה חמור בו סכסוך על קרקעות הוביל להרעלת שטחים חקלאיים ונזקים של מיליוני שקלים.

מכתב האישום עולה כי בתאריך 28.02.19 הנאשם ייצר קשר עם אדם אחר שזהותו ידועה למשטרה בדבר הכוונה להרוס את הגידולים החקלאיים של החקלאים מהיישוב עמיעוז.

כבר באותו היום נסעו השניים לעיר נתיבות שם רכשו חומר הדברה מסוג אורגאן במשקל 9 ק"ג המכיל חומר פעיל מסוג בורמסיל המשמש להדברת פרדסים ושאינו מתאים כלל לגידולי השדה שגודלו בעמיעוז. 

עוד עולה מכתב האישום, כי השניים נסעו לעמיעוז, המתינו לשעת לילה, ובשלב מסויים כשאחד מהם שמר בכניסה לאזור החממות של המתלונן, שפך הנאשם את חומר ההדברה למיכלי הדישון שמעבירים חומר דישון ישירות לגידולים. 

לאחר שסיים להרעיל את הגידולים, המשיך הנאשם גם לחממות של 3 חקלאים נוספים, חברי הוועד, ולחממות של אחיו של המתלונן וזאת על פי כתב האישום בכדי לטשטש קשר ישיר לסכסוך עם אותו חקלאי ועל מנת שיראה כאילו הסכסוך הינו מול חברי הוועד. 

חומר ההדברה הרעיל שהגיע לגידולים גרם להתייבשות שלהם ופגיעה בירקות שהספיקו להבשיל, וזאת תוך חדירה משמעותית של החומר גם לקרקע ובכך להרעלתה. 

כתוצאה מההרעלה נגרם נזק בלתי הפיך לכ- 122 דונם של עגבניות, 40 דונם של קישואים ו- 5 וחצי דונם של חצילים. מדובר בתוצרת שהושמדה כתוצאה מהנזק שנגרם מספיגת חומר הדישון הרעיל בירקות. 

הנזק הישיר נאמד כאמור בכ-2.5 מיליון שקלים ועוד עשרות מיליוני שקלים של נזק עקיף כתוצאה מהרעלת הקרקע, דבר שלא יאפשר לגדל עליה במשך שנים ויאלץ השקעה גדולה בשיקומה.

 

תגובות

מומלצים