יותר צעירים נפגעים מהרעלת אלכוהול

הרעלת מתנול קלה אינה שונה מזו של אלכוהול רגיל וכוללת בחילות, הקאות ואיבוד הכרה. יחד עם זאת, הרעלת מתנול חמורה עשויה לגרום לאיבוד ראייה בלתי הפיך ואף למוות.

02.03.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
יותר צעירים נפגעים מהרעלת אלכוהול

 

תופעת הפצת משקאות אלכוהוליים מזויפים במכולות ופיצוציות גוברת, צעירים משלמים על כך בחייהם, בגלל משקאות כאלה שעשויים מחומרים מסוכנים שגורמים לנזק מוחי, כיצד ניתן לזהות אלכוהול מזויף.

צריכה של משקאות אלכוהוליים מזויפים חלקם במותגים, שבתהליך זיקוקם נמהלו בכוהל תעשייתי עלולים לגרום לעיוורון ונזק בלתי הפיך ובמקרים קיצוניים גם למוות, צעירים שצורכים אלכוהול מגיעים לטיפול בבית החולים לאחר שהשתכרו משתיית מתנול מעורבב עם משקה אנרגיה, שגרם לו להרעלת מתנול קשה ונזק בלתי הפיך.

מתנול הינו נוזל חסר צבע ודליק המשמש בעיקר כנוזל למניעת קפיאה ולדלק. המתנול מצוי בשימוש גם בתעשיית הפלסטיק והינו בעצם הכוהל הפשוט ביותר. 
 
בפעילויות שונות של האגף לאכיפה ופיקוח של משרד הבריאות ברחבי הארץ, נתפסו עשרות רבות של בקבוקי משקאות אלכוהוליים מזויפים.

הסכנות הבריאותיות בשתיית משקאות אלכוהוליים מזויפים

משקאות אלכוהוליים מזויפים עלולים להכיל רמות גבוהות, הרבה מעל התקן המותר, של הרעל הרפואי מתאנול. מתאנול הינו חומר רעיל במיוחד למערכת העצבים. הרעלת מתאנול קלה אינה שונה מזו של אלכוהול רגיל וכוללת בחילות, הקאות ואיבוד הכרה. יחד עם זאת, הרעלת מתאנול חמורה עשויה לגרום לעיוורון ואף למוות. בבדיקות מעבדה, שביצע משרד הבריאות על מספר בקבוקי אלכוהול מזויף שנתפסו, התגלו לעיתים רמות של יותר מפי 400 מעל התקן המותר של מתאנול במשקאות מסוג וודקה, ברנדי וערק.

משקאות אלכוהוליים מזויפים עשויים להכיל חומרים רעילים נוספים כגון ברוצין  שידוע כגורם להתכווצויות שרירים ופגיעה כלייתית, אצטון, והחומר דנטוניום (ביטרקס) אשר טעמו המר העז נועד למנוע צריכה של כוהל תעשייתי, ולכן הוא מוסף תדיר לתערובות אלו. משקאות אלכוהוליים מכילים רמות גבוהות של רעלים רפואיים בשל אופן הייצור שלהם, המתבסס על אלכוהול תעשייתי שאינו ראוי לשתייה. זיפני המשקאות האלכוהוליים רוכשים כוהל תעשייתי, ובשיטות גסות ובאמצעי ייצור ביתיים ולא ראויים מסננים וממתיקים את הכוהל עד שטעמו המר ניכר פחות. כמובן, תהליך זה אינו מסייע להיפטר מהרעלים הקיימים בו מלכתחילה והחומר עדיין אינו ראוי לשתייה.

כיצד ניתן לזהות משקאות אלכוהוליים מזויפים?

1. בפעולות של האגף לאכיפה ופיקוח של משרד הבריאות עיקר המשקאות המזויפים היו מסוג וודקה, ערק וברנדי.

2. בתוויות משקאות מזויפים לרוב חסר מידע בסיסי שחובה לציינו על תוויות: כגון, כתובת יצרן, שם בעברית, ערך קלורי, ברקוד. לעיתים מופיע מספר טלפון אך הוא מנותק. בנוסף, תתכן אי-הלימה בין הכמות המצוינת במיליליטר על גבי התווית והכמות בפועל (לדוגמה, רשום 400 מ"ל כשניכר שהכמות היא פחות משליש ליטר, הכמות שיש בבקבוק קטן של משקה מוגז),

3. משקאות מזויפים, לעיתים, ללא אישור כשרות תקני או חותמת כשרות.

4. מחירם של משקאות מזויפים מאוד נמוך ולרוב מחשיד. בקבוק קטן של משקה עשוי לעלות בין 20-10 ₪ו בקבוק גדול אף מעט יותר.

 

פורטל הכרמל

תגובות

3. צעיר מהכרמל לפני 2 חודשים
לשתות זה לברוח מהמציאות באמת
2. צעירה לפני 2 חודשים
גם בחורות שותות הרבה
1. רמי לפני 2 חודשים
אנחנו עדה דרוזית מה לנו ולזה

מומלצים