כ-1,200 טונות זפת ופסולת נאספו בחופים

המשרד להגנת הסביבה ממשיך בניהול פרויקט פינוי הזפת והפסולת שנפלטה לחופים כתוצאה מהאירוע הסביבתי החמור שאירע כ-50 ק"מ מול חופי ישראל. הפינוי מתבצע באמצעות זרוע הביצוע של המשרד להגנת הסביבה, החברה לשירותי איכות סביבה.

03.03.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
 כ-1,200 טונות זפת ופסולת נאספו בחופים

 

נמשך הפינוי של כ-1,200 טונות שנאספו בחופים; בוצע פינוי מפלמחים, ג'סר א-זרקה, הרצלייה ועתלית; נערכים לפינוי מחיפה, ראשון לציון, נתניה, תל-אביב, נהרייה ומחופי רשות הטבע והגנים.

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בזכות ניהול יעיל ומהיר של אלפי מתנדבים, גורמי מקצוע ברשויות המקומיות, חיילים וכלל הציבור, נאספה פסולת הזפת מרוב חופי הארץ, כפי שמראה 'רמזור זיהום החופים' של המשרד. מרגש לראות את רוח ההתנדבות וההשתתפות של כלל הציבור. אנחנו מקווים לסיים בשבועות הקרובים את איסוף כל פסולת הזפת הנמצאת כעת בעורף החוף, כך שניתן יהיה לפתוח בזמן את עונת הרחצה".

לפי ההערכות, יידרש טיפול בכ-1,200 טונות של חומר שזוהם בזפת (זפת, חול ופסולת מוצקה כדוגמת פלסטיק, עץ, אצות, צדפים). בהחלטת הממשלה שהעביר המשרד להגנת הסביבה הוחלט על העברת תקציב ייעודי לנושא הפינוי מהקרן למניעת זיהום הים. התקציב, בהיקף של 10 מיליון שקל, ישמש להעברת הפסולת לאחסון בנאות חובב, לפינוי ומיון הקרקע והפסולת, דיגום ואנליזה של הקרקע והפסולת, ופינוי של הקרקע והפסולת המתאימה. המשרד מתכנן לבחון טיפול ביולוגי או פתרון אחר, ורק בלית ברירה להעביר להטמנה של פסולת מעורבת ליעדי קצה מורשים.

המשרד ממשיך בחקירה לאיתור הגורם העבריין אשר אחראי לזיהום החופים בזפת, ואם יימצא הגורם המזהם, המשרד יפעל בהתאם לכלים המשפטיים ולסמכויותיו על פי דין גם בעניין הכספי. 
 
עד כה פונו כ-120 טונות של פסולת זפת מהחופים בפלמחים, ג'סר א-זרקה, הרצלייה ועתלית, ובימים אלה, מבצע המשרד להגנת הסביבה סקר לגבי ההיקפים והמצב בשאר החופים השונים. זרוע הביצוע של המשרד להגנת הסביבה, החברה לשירותי איכות סביבה, מבצעת אריזה של הפסולת והכנתה לפינוי גם בחופים נוספים. 

בעתלית, שם נאספה מרבית פסולת הזפת של המועצה האזורית חוף כרמל, הצטברה כמות המוערכת בכ-100 טונות. הערכת הכמויות שהתקבלה מרשויות נוספות: חוף תל ברוך בתל אביב – 12 טונות; חופי ראשון לציון: כ-10 טונות; החוף הפתוח הצפוני בנהריה: כ-40 טונות; חוף הסירונית בנתניה: כ-10 טונות; 5 חופים בחיפה – כ-152 טונות. 
 
בשל הצורך הדחוף לשקם את החופים שנפגעו באירוע, למזער את הנזקים הסביבתיים והאקולוגיים ואת הפגיעה במגוון הביולוגי, המשרד להגנת הסביבה העביר החלטת ממשלה שלפיה המשרד להגנת הסביבה יקצה באמצעות הקרן למניעת זיהום הים 45 מיליון שקל: 30 מיליון שקל לרשויות ולרשות הטבע והגנים; 10 מיליון שקל עבור פינוי פסולת הזפת מהחוף והטיפול בה ו-5 מיליון שקל בעבור מחקר, ניטור וסקרים.

 

תגובות

מומלצים