לא נעים לראות אשפה בכל מקום בכרמל

תושבים שאכפת להם לראות סביבה נקייה, כואב להם מאוד לראות ערימות של אשפה בכל פינה בטבע ובחורשות, האשפה בתקופה האחרונה עברה לדרך נוף כרמל, מה שמקומם את אותם אנשים שנקלעים למקום, דרוזים ויהודים, העדר אכיפה הסיבה למצב הזה.

20.08.2020 מאת: חלא חלבי
לא נעים לראות אשפה בכל מקום בכרמל

 

שאף אחד לא יספר סיפורים ויגיד שאנשים זרים מגיעים לכפרי הכרמל ומשליכים אשפה בטבע ובמקומות הציבוריים, כנראה שזה עניין של דפוס התנהגות, של אותם משליכי אשפה, שאין להם אחריות על השטח הציבורי ולא מבינים איך זה חוזר אליהם ולילדיהם בעתיד.

פעם הדרוזים צויינו בספרים שהם שמרו על השטח הזה, מעניין מה הפך חלקם לאנשים שפוגעים בסביבה?.

תושבים חסרי כבוד וערך למקום מרשים לעצמם להשליך אשפה לטבע ולמקומות הציבור כל זה קורה בגלל העדר אכיפה ובהעדר מקום מסודר להשלכת פסולת בניין וריהוט.

אנו רואים את הויכוח בין המשרד להגנת הסביבה למועצות המקומיות, "מועצת עוספיה לא עמדה בצו לשמירת הניקיון".

אחד התושבים שמצא זמן לעשות ספורט בדרך נוף כרמל, מספר לנו על המצב העגום כפי שהוא מתאר אותו "הלכתי בכביש נוף כרמל ,וראיתי ערימות של זבל זרוק בשולי הכביש, זו הרגשה של בושה וגועל מכל מי שזורק והורס את הנוף היפה ואת הטבע שמסביב. אנשים צריכים ללמוד לכבד את המשאב הזה שיש לנו נוף מרהיב ביופיו שאנחנו הולכים והורסים בהשלכת הפסולת שלנו, ושוב בושה, אנשי הכרמל אנשים מכובדים ששומרים על הסביבה שלהם וצריך להמשיך ולשמור על הטבע היפה, וכמו שאומרים צריך לכבד את אימא אדמה כי איך שמתייחסים אליה יכולה להחזיר לנו".

לא פעם שהתייחסנו לנושא והתרענו על פסולת שנערמת בואדיות ובשולי כבישים בטבע בכרמל.

זבל דרך נוף כרמל בעוספיה

כרמל נקי לא בעוספיה, ציבור שנהנה מההפקר של העדר אכיפה מרשה לעצמו להשליך פסולת בניין וריהוט וציוד חשמל לטבע המרהיב שמשקיף על העמק, דרך נוף כרמל בכניסה האחורית של בית ספר יסודי א' בעוספיה נמצאת מזבלה ואשפה רבה, למרות השלט שמזהיר עבריינים.

כל מי שנוסע בדרך נוף כרמל נתקל במראות הקשים של ערימות אשפה שתושבים זרקו לטבע והפכו את המקום למזבלות מאולתרות.

הדבר מכער את הנוף בצורה מאוד קשה, ובהעדר אכיפה נגד עבריינים, אנשים ממשיכים לזרוק אשפה במקום.

כפרי הדרוזים בכרמל התברכו בשטח ביוספרי מיוחד ויפה, שאין הרבה מקומות כמותו במדינה, מה שקורה בפועל שיש קומץ של אנשים שלא יודעים לשמור על המקום היפה הזה ומטנפים את פינות החמד שיש.

ערימות אשפה של ריהוט ודברי חשמל נערמות, מצב צורם שעושה לא טוב למבקרים במקום.

עלות פינוי אשפה ממקומות כאלה עולה מיליונים על חשבון משלם המיסים בכפר.

למה גובים כסף בתחנת המעבר בעוספיה?

פרשת תחנת המעבר בעוספיה, סוגיה מורכבת מסובכת וצריך לבדוק מה באמת קורה? האם אתר תחנת המעבר הפך לשרת אזור חיפה ודאלית אל כרמל ?, בעלי הטרקטורים באים בטענות למועצת עוספיה, פריד עלו הודף את הטענות, עו"ד מואנס עלו בודק את הדברים.

תחקיר פורטל הכרמל והצפון חושף שתחנת המעבר בעוספיה הפכה לתחנת איסוף אזורית, קבלנים חוגגים על חשבון תושבי עוספיה, מגיעים לתחנת המעבר עמוסים באשפה מכל מני אזורים, משלמים מחיר טוב ופורקים את האשפה בתחנת המעבר של עוספיה.

המחלוקת בין מועצת עוספיה לבעלי טרקטורים, לאור זה שדאלית אל כרמל נמצאת ללא תחנת מעבר, ורוב האשפה שלה מועברת באופן פרטני לתחנת המעבר בעוספיה.

עוד מגלים שבמקרים מסוימים יש מעורבות אישית של ראש המועצה רפיק חלבי כדי שבתחנה יקבלו את האשפה שמגיעה מדליה.

עוד עולה בתחקיר שישנה תופעה, שקבלני גינון ושיפוצים, באים בשעת ערב ולילה, משליכים את האשפה למדרכות בכפרים ועוזבים, וחלקם מנצלים את החשיכה ומשליכים את האשפה לטבע לואדיות ולחורשות, בשני הכפרים בכל מקום שמסתובבים בכל השכונות ישנה אשפה בערימות.

פריד עלו אחראי התברואה במועצת עוספיה "קבלן פינוי האשפה הביתית זערורה, במאי 2019 המשרד להגנת הסביבה קיים מכרז לפינוי תחנת המעבר מפסולת גושית וגזם, חברת יפה נוף זכתה במכרז, בגלל שהאשפה הנכנסת יותר ממה שהם צריכים לפנות, אז גובים כסף, מי שבא בטענות שלא מפנים גזם וריהוט מהשכונות, הוא טועה אנחנו פעמיים בשבוע מסתובבים עם מנוף ומפנים גזם וריהוט, חברת נוף כרמל מעסיקה את הקבלן זערורה, אם מישהו מגיע מחוץ לישוב לא נותנים לו להיכנס, אנחנו מודעים לזה שיש הרבה אשפה שמגיעה מדליה בהעדר תחנת מעבר".

 בעל מקצוע: "כל החיים שלי אני עוסק בפינוי אשפה יבשה לתחנת המעבר, מתוך השכונות מעוספיה, זו הפרנסה היחידה שלי, הובלה כזו לא עולה יותר מ 150 ש"ח ולא משנה מה המרחק, היום בתחנת המעבר בעוספיה, רוצים לגבות בכל פעם 100 ש"ח, האם זה הגיוני?".

בעל מקצוע: "בתחנת המעבר טוענים שהאשפה הזו מגיעה מדליה וזה לא נכון, כנראה שהם נותנים לקבלנים הגדולים שבאים עם משאיות מבית אורן, חיפה ונשר, להשליך אשפה בתמורה לתשלום, מה שגורם לעומסים מעל המותר, שהם צריכים לפנות, לשם כך הם שמים מכשולים".

בעל מקצוע: "המועצה טוענת שהם מסתובבים במנוף בשכונות וזה לא נכון, ישנם מקומות צרים שלא נכנסים אליהם ושלא יבלבלו את המוח, הם צריכים להגיד לנו תודה שאנחנו מפנים להם את האשפה מהרחובות במקום שהם יפנו, האזרחים משלמים פעמיים".

עו"ד מואנס עלו מבקר מועצת עוספיה, כבר פנה בנדון להנהלת המועצה, שטרם התקבלה תשובתה, מואנס מכיר את הסוגיה והמורכבות שלו ובטח עם הגשת הדוח שלו זה יצוין בדוחות.

אין ספק שתופעת האשפה בתחנות המעבר כבר היו זמן רב בכותרות, בעבר היו תביעות ואנשים הורשעו, כולם זוכרים את המקרה של תחנת המעבר שעלתה באש בכניסה לדליה, ותחנת המעבר של עוספיה שעד יום זה מחזיקה מעמד למרות הסיבוכים שהיו שם, שני הכפרים מקבלים מליוני ש"ח לצורך פינוי אשפה ובתמורה האשפה נערמת בכל פינה בכפרים.

לא ברור למה דבר כזה קורה כאן ומי מחפה על מי? 

והשאלה העיקרית איפה כל הירוקים? ואלה שטוענים שהם שומרים על הסביבה?.

חשוב לציין שלאחרונה, מועצת עוספיה באמצעות סטודנטים מבצעת ניקיון בסביבה.

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

10. סאמר לפני 2 חודשים
ניקיון וסדר הם סוד ההצלחה!!
9. ואחד לפני 2 חודשים
עניין של כסף
8. עדואן לפני 2 חודשים
אני אמשיך לזרוק אשפה ביער מכיוון...
7. תושבת לפני 2 חודשים
אנחנו יכולים להתחיל ולהנהיג
6. אזרח כרמלי לפני 2 חודשים
תודה
5. עספאוויה לפני 2 חודשים
אשפה
4. בחורה לפני 2 חודשים
אני הולכת באזור הזה ומתבישת
3. عسفاويه وقرفانه לפני 2 חודשים
גועל נפש
2. בחור צעיר לפני 2 חודשים
תרבות ערבית זה מה שירשנו
1. עלי לפני 2 חודשים
"מוזיקה ללא כישרון לא בא בחשבון"

מומלצים