סיגריות אלקטרוניות מזיקות ואיש לא אוכף זאת

מגפת הסיגריות האלקטרוניות, הנזק שהן גורמות והיעדר האכיפה על פרסומן, הגיעה לדיון בכנסת, בניגוד לתדמית, המוצר התמים מכיל ניקוטין יותר מסיגריה רגילה, מזיק בריאותית ומפר את החוק. המשטרה: "עבירה מינהלית, נטפל רק אם תוגש תלונה".

27.10.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
סיגריות אלקטרוניות מזיקות ואיש לא אוכף זאת


 
יש חוק – אין אכיפה: בדיון בוועדה לענייני התמכרויות, סמים ואתגרי הצעירים, הדגיש היו"ר רם שפע (העבודה) את חובת ההסברה אצל בני הנוער על הסכנות והנזקים במוצר. הוא קרא למשרד הבריאות לעגן אכיפה בחוק, וכן לאסור מוצר עם טעמים. לדבריו, ללא מעורבות המשרד – ייזמו חקיקה כזאת חברי הכנסת.

 

יוזמת הדיון, ענבר בזק (יש עתיד) ציינה כי גם סיגריות אלקטרוניות נכללות בחוק הגבלת פרסום סיגריות, אך הנתונים האחרונים מראים בבירור עליה בשימוש בהן אצל בני נוער, ויותר מרבע מהם השתמשו בו, לפי סקר משרד הבריאות מאפריל 2019. התדמית שיוצרה ונוצרה למוצר כי "הוא פחות מזיק", ואמנם אין בו טבק – אך יש בו בהחלט ניקוטין. לדבריה, בני נוער נשבים במוצר זה גם בגלל חוסר הריח שהוא מותיר. אין כיום מס על סיגריות אלקטרוניות - בעוד שמוטל מס על סיגריות רגילות. מחקרים ועדויות רבות מעידים על נזקים בריאותיים, אך אין כיום גוף אכיפה וענישה על חברת סיגריות המפרה את חוק הפרסום או את חובת הדיווח למשרד הבריאות. לדבריה הוכן צו במשרד הבריאות למסות את הסיגריות האלקטרוניות, אך על משרד האוצר להפעיל אותו.

 

לדברי שירה כסליו, מנכ"לית הלובי למיגור העישון, מוצרים חדשים מפרים כל העת חוק הגבלת הפרסום לעישון, כולל קידום מכירות וחלוקה חינם במסיבות. היא הדגישה את המחסור בגוף בעל-סמכות לאסור מכירה לקטינים של סיגריות, ואילו טטיאנה מזרסקי (יש עתיד) ציינה כי כמות הניקוטין הקיימת בסיגריות אלקטרוניות – גדולה מזו שבסיגריות רגילות.

 

לדברי ד"ר אפרת אפללו, מנהלת המחלקה לחינוך במשרד הבריאות, המשרד מודע לבעיה ובעצם ימים אלו מתגבשות תכניות עבודה חדשות, כולל היבטים משפטיים ואכיפה. היא הבטיחה להקפיד על קבלת דיווחים מלאים מחברות הסיגריות, ולקדם את המיסוי על סיגריות אלקטרוניות, ואילו לפי עדי טל, מהייעוץ המשפטי במשטרה, הפרת חוק הפרסום לסיגריות, היא עבירה מינהלית ולא פלילית - והמשטרה תטפל בכך רק אם תוגש תלונה. היא הדגישה כי האכיפה הייעודית דורשת מומחיות, ולכך נדרשים פקחים ייעודיים.

 

קובי בוזו, נציג רשות המיסים, ציין כי מוצרי ECOS חייבים במס מזה כארבע שנים, ולגבי שאר הסיגריות האלקטרוניות הוצע למשרד האוצר לקדם מס גם עליהן.​
 

 

תגובות

1. עספיא לפני 1 חודש
בולשיט

מומלצים