עסקים בענף המסחר ברכב שלא דיווחו על הכנסות

במבצע מס הכנסה ארצי בענף סוחרי הרכב, נבדקו כ-90 בתי עסק ברחבי הארץ, מתוכם 16 לא דיווחו על הכנסותיהם כחוק. לקראת המבצע נעשו עבודות איסוף מודיעין וריכוז נתונים והשתתפו בו עובדי מס הכנסה מכל רחבי הארץ.

08.03.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
עסקים בענף המסחר ברכב שלא דיווחו על הכנסות

 

במהלך המבצע הגיעו המבקרים למוסך בפתח תקווה, אשר מחזיק רכבים המשמשים כרכבים חלופיים, ומדי פעם מוכר רכבים אלה ללקוחות. במהלך הביקורת נמצאו מספר מכירות כאלו, שלא נרשמו בספרי העסק.  כאשר שאלו המבקרים מדוע לא נרשמו הסכומים שהתקבלו בגין המכירות ענה בעל המוסך: "אני מוסך, לא עוסק במסחר רכב ולא ידעתי שעל מכירת הרכבים של העסק אני צריך לדווח". בביקורת בעסק למסחר ברכב בראשון לציון מצאו המבקרים 2 צ'קים על סך 20,000 ₪ שהופקדו לחשבון העסקי ולא תועדו בספרים. בתגובה בעל העסק הסביר: "לא רשמתי קבלה כי עשיתי טובה לחבר ואני לא מרוויח על מכירת הרכב" . 

בצפון הארץ, הגיעו המבקרים לעסק למסחר ברכב, בעיר נצרת. מבדיקת מאגרי המידע של רשות המסים והשוואתם לרישום בספרי העסק, נמצא כי בעל המקום מכר רכב יוקרה על סך  של  364,000 ₪ שלא תועדו בספרים. כאשר נשאל על כך ענה: "העובדים לא יודעים לעדכן ולרשום". בביקורת אחרת, הגיעו המבקרים לעסק למסחר רכב בכפר יפיע, ומצאו כי שלוש מכירות שונות של כלי רכב בסך כולל של 208,000 ₪ לא נרשמו בספרי העסק. בעל המקום הסביר: "אני יושב בסוף החודש ומסדר הכל".

בדרום, הגיעו המבקרים לעסק לסחר ותיווך מוניות באילת, ומצאו בחשבון העסקי צ'ק שהופקד מספר שבועות לפני הביקורת ולא תועד. בעל העסק הסביר למבקרים: "הפקידה קיבלה את הצ'ק, אבל רק אני רושם את החשבוניות ולא הספקתי."  

מבצע ביקורות זה נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

 

תגובות

מומלצים