התכנית האסטרטגית לשיפור הכדורגל בישראל

בימים אלו סיים משרד התרבות והספורט את התהליך האינטנסיבי שבחן את הפעולות המרכזיות שיש לבצע על מנת להעלות את ההצלחה של ענף הכדורגל בישראל והישגי הנבחרת הלאומית.

27.02.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
התכנית האסטרטגית לשיפור הכדורגל בישראל

 

במסגרת הדוח נבחנו מהם המרכיבים העיקריים התורמים להצלחת נבחרות כדורגל בעולם. ומתוך תובנות אלו ניתן יהיה להקצות בצורה מושכלת יותר את המקורות העומדים לרשות ענף הכדורגל.

הדוח שנכתב כלל צוות רחב ובינלאומי:

• צוות מוביל שהוקם על ידי שרת התרבות והספורט מירי רגב, בראשות מנכ"ל המשרד, מר יוסי שרעבי.

• צוות מומחים של חברת Deloitte בהשתתפות דן הלפרין המשמש כשותף מנהל בחברה ועמרי ביתן המוביל את תחום הספורט, בשיתוף צוות המומחים הבינלאומי של Deloitte והיועץ החיצוני דיויד דין, מאנשי הכדורגל הבכירים והמובילים באנגליה.

• ראשי ההתאחדות לכדורגל, ובכללם המנהל הטכני, ווילי רוטנשטיינר.
במסגרת מסקנות הדוח בוצעה עבודת עומק של ניתוח נקודת המוצא של הכדורגל הישראלי בהיבטים שונים לרבות ניתוח עומק והשוואה בינלאומית. בוצעו השוואות בנוגע למדדים כגון שיעורי השתתפות, מתקנים, איכות וכמות מאמנים, תקצוב ועוד. הניתוח התמקד ב- 5 מדינות רלוונטיות, ונבחנו הגורמים שהביאו את מדינות אלה להישגים גבוהים.

במסגרת התהליך בוצעו ראיונות עם כ-40 גורמים מובילים בכדורגל הישראלי והבינלאומי, לרבות אנשי משרד הספורט וההתאחדות, נציגי קבוצות, מאמנים, שחקנים ומומחים שונים.
מתוך עבודת ניתוח זו נגזרו אזורי מיקוד ומהלכים לביצוע על מנת לשפר את מצב הענף ובטווח הארוך – את הישגי הנבחרת. 

אזורי המיקוד שעלו לאורך התהליך תוקפו במסגרת סדנא רחבה בת יום שלם בה נכחו מיטב הגורמים הרלוונטיים בכדורגל ובספורט הישראלי. התהליך הייחודי שבוצע העלה כי:

• לכדורגל הישראלי יש כלים בסיסיים ופוטנציאל גדול להצליח.

• יש לטפל במספר מוקדים במקביל ואין 'פתרון קסם' בודד שיביא את השינוי. 

• יש לטפל בבעיות השורש של הענף בעקביות ובסבלנות לטובת הצלחה בטווח הארוך.

• יש ליצור תפיסה אחודה ומשלבת את נקודות המבט של הגורמים השונים בענף – הממשלה, ההתאחדות, הליגה והמועדונים, כולל התייחסות לסוגיה מנקודת מבט לאומית, הכוללת גם פתרונות לחסמים המרכזיים מול גופים מחוץ לעולם הכדורגל.

• יש לקדם פתרון מולטי-דיציפלינרי, המשלב את כל הגורמים הנחוצים לצורך יצירת שיפור בר-קיימא לטווח הארוך העולים מהשטח המקומי כמו גם מהניתוח ההשוואתי הבינלאומי.

• יישום התכנית יבוצע במשותף ע"י משרד התרבות והספורט וההתאחדות לכדורגל, שיצטרכו ליישם את המהלכים השונים ולדאוג לקבלת החלטות שתבוצע באופן מקצועי, יעיל ואפקטיבי.

המלצות התהליך התייחסו לטווח הארוך, הבינוני והקצר. בטווח הקצר התכנית התמקדה ב- 4 נקודות מרכזיות לטיפול, ובמסגרת כל אחת מהן הועלו מהלכים קונקרטיים ליישום:

• שיפור כמות ומצב מתקני הכדורגל בפריסה ארצית, לרבות ביצוע פרויקט מרוכז למקסום השימוש במתקנים הקיימים והקמת מרכזי כדורגל אזוריים (Hubs).

• הגדלת מספר המאמנים ושיפור איכותם והכשרתם, ע"י הקמת מערך אימון מרכז בהתאחדות לכדורגל בהובלת המנהל הטכני של ההתאחדות.

• איתור וטיפוח שחקני עלית והבטחת מקסום פוטנציאל הכישרונות במדינה, לרבות הקמת מרכזי מצוינות אזוריים.

• הרחבת בסיס השחקנים הפעילים בכל הרמות והגילאים, לרבות קידום שיתוף פעולה עם משרד החינוך להגדלת החשיפה לכדורגל בגילאים הצעירים.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב: "כמעט 50 שנה שנבחרת ישראל בכדורגל מחפשת את דרכה להשתלב בקדמת הבמה העולמית ובמפעלים החשובים והיוקרתיים. הכמיהה שלנו להישגים ואי ההסתפקות של הציבור ב'הופעה מכובדת של בחורינו' הביאה אותי להקמת הוועדה המשותפת בראשות מנכ"ל משרדי וההתאחדות לכדורגל. אני מקווה ומאמינה כי הדו"ח המקצועי שהוכן על ידי חברת דלויט המקומית יחד עם דלויט הבריטית והצוות המקצועי בראשות דיוויד דין יביאו לשינוי בענף הכדורגל שהינו הפופולארי ביותר בישראל. אין סיבה שבענף שבו כמות הפעילים הגדולה ביותר ותקציב נכבד לא נוכל למצוא יהלומים הזקוקים לליטוש שיובילו את הנבחרת הלאומית להישגים כבר בשנים הקרובות. הכדורגל הפך בעיני רבים בעולם לתרבות והוא ללא ספק הענף הפופולארי ביותר. כך גם בישראל. כמו במדינות רבות באירופה - המתקדמות והפחות מתקדמות, גם לאוהדי הכדורגל בישראל מגיעות נחת ושמחה מהמשחק הזה. כפי שהוא התקדם משמעותית במדינות קטנות בעולם, אין סיבה שזה לא יקרה גם אצלנו".

"אני רוצה להודות למנכ"ל משרדי, עו"ד יוסי שרעבי, לנציגי ההתאחדות לכדורגל בהובלתו של שינו זוארץ, לדיוויד דין ולחברת דלויט על הכנת דו"ח מעמיק והמלצות אסטרטגיות ברות יישום כבר בתקופה הקרובה".

מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי: ״הוועדה הייתה מסע מרתק של למידה על הפוטנציאל שיש בענף הכדורגל, בסיוע השותפים שלי מהצוות האנגלי והישראלי של דלוייט ואנשי המקצוע בהתאחדות בראשות היו"ר, המנכ"ל והמנהל הטכני ווילי רוטנשטרייך. אני שמח שהצלחנו להביא למסקנות ממוקדות, מחולקות לטווח הקצר, הבינוני  והארוך שמהן נגזרות תכניות עבודה מוסכמות על ההתאחדות ומשרד התרבות והספורט. התכנית מאפשרת להצעיד את הענף הפופולרי ביותר בישראל ובעיקר את הנבחרות הישראליות להישגים. משרד התרבות והספורט פועל במיידי ליישום המסקנות בתחומים שנמצאים על שולחנו: מרכזי המצוינות, התשתיות והמאמנים. ביחד עם תכנית העבודה שגובשה בהתאחדות לכדורגל אנו מאמינים שנוצר מתווה ותכנית שתבטיח שההצלחה בוא תגיע."

 

תגובות

מומלצים