אופטומטריסטים

הגעת לגיל 35? מזל טוב! מהיום ואילך עד גיל 60 מומלץ להיבדק כל שנתיים עד מקסימום 4 שנים על ידי רופא עיניים מומחה. הגעת לגיל 60 מכאן חובה להיבדק פעם בשנה על ידי אותו רופא. כל זאת על מנת לבדוק ולשלול את לחץ הראיה (AMD).

31.08.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
אופטומטריסטים

 

אנשים החולים בסוכרת או כאלה בעלי עבר משפחתי עם מחלת עיניים מורכבת או פשוטה, יש להתייעץ ברופא המטפל על מנת לקבוע את תדירות הביקורים והבדיקות.

בעיות עיניים חמורות  מה הם התסמינים אליהם כדאי לחשוש?

אם קיימת פתאום ירידה משמעותית בראיה בעין אחת או שהנכם רואים נקודות שחורות או לחילופין הבזקי אור, תגובות אלה יכולות להוות סימן להיפרדות זגוגית או אולי קרע ברשתית.

מחלות הנובעות מהעין או אף מהמוח יכולות להראות סימנים על ידי ירידה בראיה בעין אחת או שתיהן.

דלקת עיניים חיצונית, פנימית או זיהומית יכולה להתבטא על ידי טשטוש בראיה או הפרשות היוצאות מהעין.

אדמומיות חזקה בעין יכול להעיד על פגיעה שקרתה בכלי הדם שסביב העיניים. במקרה ואחד או יותר מתסמינים אלו הופיעו – יש לפנות מיד על מנת לקבל טיפול רפואי מתאים.

איך נדע האם זה נובע מחסור בשינה, דלקתיות או אלרגיות?

אם אינך מצליח לישון את 7/8 השעות, המומלצות לאדם בוגר, העיניים עלולות להראות סימנים של חוסר שינה, הן מתייבשות והגוף המנסה להגן על עצמו – גורם לכלי הדם להתרחב, מה שנגרם גם על ידי שפשוף העיניים בזמן עייפות. מצב זה הוא אכן טבעי ולא מסוכן כלל.

אם גיליתם שהנכם אלרגיים לדבר מסוים, התוצאה תהיה שונה, והפרשה נוזלית לא מסוכנת, שקופה, תופרש מעיניכם.

במידה וההפרשה היא מוגלתית ומלווה באודם בעיניים, חום וכאבים באיברים נוספים כגון הגרון או האזנים, כנראה שמדובר בדלקת ועליכם לגשת לרופא משפחה על מנת לקבל טיפול מתאים.

אופטומטריה – מקור המילה נובע מהמונחים בשפה היוונית – "אופטוס" שפירושו עין או ראיה. והמילה "מטריה" שפירושו מדידה. זהו מקצוע פרא רפואי שעיסוקו הוא העין האנושית. הראיה – על כל מערכותיה, לקויותיה והתיקונים שהיא זקוקה להם. ברב מדינות העולם, המקצוע נרכש רק על ידי לימודים אקדמאיים מקצועיים וקבלת רישיון לעיסוק במקצוע. לאחר סיום הלימודים כנדרש, הרופא מקבל רישיון תעסוקה הנקרא "אופטומטריסט" .

מפני שהראיה נחשבת לחוש החשוב ביותר, מדענים וחוקרים רבים ניסו לפענח את מבנה העין, שימושה והדרך בה ניתן לתקן את הבעיות שנוצרות בה.

האופטמטריסים עורכים אבחונים לראיה של האדם ושל תפקוד העין, מטפלים במחלות עיניים שונות, ולעיתים רחוקות אף מטפלים בחוש הראיה אצל חיות.

כאשר תיגשו לבדיקת ראיה או בדיקת עיניים שגרתית אצל האופטומטריסט, היא תכלול ארבעה שלבים:

  1. בדיקה של המערכת של העין
  2. בדיקה של העצבים והשרירים המקיפים את כל מערכת הראיה והעין
  3. בדיקה של חדות הראיה של המטופל ושבירת האור אצלו
  4. בדיקה של בריאות העין על ידי שימוש במכשור מתקדם ומקצועי

 

תגובות

מומלצים