אופניים חשמליים

העולם שבו אנחנו חיים משתנה בקצה מסחרר, ובפרט אנחנו יכולים היום ליהנות מכלי תחבורה מתקדמים, נוחים, זולים, יעילים, והכי חשוב, כיפיים מאוד. הכוונה כמובן היא לאופניים החשמליים, שזוכים לפופולריות הולכת וגדלה

30.11.2017 מאת: פורטל הכרמל והצפון
אופניים חשמליים

ולמי שעדיין לא הצטרף למאות אלפי הישראלים שכבר נהנים מכל היתרונות של אופניים חשמליים כדאי לדעת איך לבחור נכון את הזוג האופטימלי עבורכם.

רק אופניים תקניים

הפרמטר הראשון לבחירת אופניים חשמליים הוא עמידה בתקן הישראלי העדכני (שנקבע בהתאם לתקנים הנהוגים באיחוד האירופאי). חשוב להדגיש שעל-פי החוק בארץ על המנוע של האופניים לחדול מלפעול כשמגיעים למהירות של 25 קמ"ש. עוד דרישות שהן חובה: מנוע שההספק שלו הוא לא יותר מ-250 וואט (ומאחר שמנועים חלשים יותר לא באמת מספקים את הסחורה, בפועל לכמעט כל זוגות האופניים החשמליים מנוע של 250 וואט), מצערת שפעולתה נפסקת כשמגיעים ל-6 קמ"ש, צופר, פנסים (קדמי בעל תאורה לבנה ואחורי בעל תאורה אדומה) וכן מחזירי אור (בחלק האחורי של האופניים ועל הדוושות, בצבע צהוב).

סוללה

מאחר שהמנוע הוא תמיד בעל הספק של 250 וואט, המפתח העיקרי לביצועים מרשימים הוא הסוללה. המשוואה פשוטה: ככל שהסוללה חזקה יותר, כך טווח התנועה המקסימלי בין הטענה להטענה גדול יותר, יכולת ההאצה גבוהה יותר (המהירות המקסימלית כאמור מוגבלת ל-25 קמ"ש) ובנוסף האופניים יכולים לצלוח בקלות עליות כולל כאלה בעלות שיפועים משמעותיים.

הנתונים הרלוונטיים מבחינת הסוללה הם כמות המטען החשמלי, שנמדדת באמפר-שעה – ככל שנתון זה גבוה יותר, תוכלו לרכב יותר זמן עד שהסוללה מתרוקנת; ומתח העבודה – האופציות הן 24 וולט, 36 וולט, ו-48 ווולט, כשאם למשל אתם רוצים אופניים שמטפסים בעליות בקלילות, חפשו סוללת 48 וולט.
בנוסף כדאי שהסוללה תהיה של יצרן מוכר, והסוגים האיכותיים הם ליתיום פולימר (LiFePo4) או ליתיום יון (Li-On).

למי כדאי לקנות אופניים חשמליים מתקפלים?

עוד סוגיה חשובה כשמתלבטים איזה אופניים חשמליים לקנות היא האם להעדיף דגם מתקפל או שמא לוותר על המנגנון הזה. אופניים מתקפלים מתאימים בעיקר למי שרוצה לשלב רכיבה על האופניים החשמליים עם תחבורה ציבורית – אופניים לא מתקפלים לא ניתן להעלות לרכבת בשעות העומס, ובאופן כללי קשה יותר להתנייד איתם מבלי לרכב עליהם, ואילו אופניים מתקפלים מבטיחים ממשק אופטימלי גם עם הרכבת וגם עם אוטובוסים. בנוסף קל יותר לאחסן אותם במשרד במשך יום העבודה, כך שלא תצטרכו לדאוג שמא מישהו יחמוד אותם.

מה עוד חשוב לבחון?

פרמטרים חשובים נוספים שחשוב לבדוק כשמחפשים אופניים חשמליים הם איכות הבלמים (הסוג הטוב ביותר הוא בלמי דיסק), קוטר הצמיגים (ככל שהם גדולים יותר כך מובטחת לכם יציבות רבה יותר ובנוסף תרגישו פחות את המהמורות בכבישים ובשבילי האופניים) וממדי האופניים החשמליים באופן כללי כך שיהיה לכם נוח לרכב עליהם גם לאורך עשרות קילומטרים – שהרי מי שעובר להשתמש באופניים עם מנוע כל כך נהנה עד שהוא עובר איתם מרחקים משמעותיים.

תגובות

מומלצים