איך אפשר לשלב עבודה ולימודים לתואר

הטיפ הטוב ביותר שאפשר לתת לסטודנטים שמשלבים עבודה ולימודים הוא, קחו על עצמכם עבודה שלא תפריע להתחייבויות האקדמיות שלכם.

03.01.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
איך אפשר לשלב עבודה ולימודים לתואר

במאמר זה תמצאו כמה טיפים נוספים שיעזרו לכם לשלב עבודה ולימודים לתואר בהצלחה.

מה כדאי לנסות לעשות

  • כאשר אתם סטודנטים במסלול ללימודי תואר ראשון, נסו לקצץ בשעות העבודה בזמנים שיש להם בחינות. תקופה זו יכולה להיות מלחיצה במיוחד, ועבודה, ולו גם במשרה חלקית, היא אולי לא הרעיון הכי טוב.
  • הקצו זמן להירגע לאחר שעות העבודה. אם תעבירו את העבודה לשעות המאוחרות יותר של הערב, אתם עלולים למצוא את עצמכם נזקקים למוטיבציה נוספת כדי להצליח לקום להרצאה בתשע בבוקר, או להישאר ולהיכנס לשיעור שאמור להתקיים בשעות אחר הצהריים המאוחרות.
  • זכרו שנרשמתם ללימודים, ואלה צריכים לעמוד בראש סדר העדיפויות שלכם. אם תתחילו להחסיר שיעורים, ולהגיש עבודות באיחור או באיכות ירודה, הדבר ישפיע קשות על התואר האקדמי שלכם. סטודנטים לתואר ראשון בניהול, בחינוך או בכל מסלול אחר, אשר שמו להם למטרה לסיים את הלימודים בהצלחה או אפילו בהצלחה יתרה - יצטרכו למצוא את האיזון בין למידה לעבודה במשרה חלקית. וכדי להצליח ללמוד ולעבוד בו זמנית, יצטרכו לגייס משמעת עצמית רבה

ניהול זמן יעיל

אם אתם סטודנטים לתואר ראשון בחינוך או בכל מסלול אחר במדעי החברה והרוח, כנראה שלא תוכלו לעבוד יותר מ-15 שעות בשבוע. כשאתם לומדים לתואר שני הסיפור משתנה כיוון שאתם נדרשים ללמוד הרבה פחות שעות במהלך השבוע.

בדרך כלל לא צריך ללמוד בביה״ס לניהול כדי להיות מסוגלים לנהל את הזמן שלכם ביעילות. אבל אולי אתם דווקא זקוקים ללוח זמנים מסודר.

כאשר אתם מתכננים את היום כולו בתוך הראש שלכם, מבלי להכין שום תוכניות קונקרטיות, קל למדי לשכוח דברים, לתעדף דברים באופן שגוי או להרגיש מבולבלים ומתוסכלים ופשוט לא לעשות כלום. אל תזלזלו בכוחו של לוח זמנים מתוכנן וכתוב.

התחילו למלא את לוח הזמנים בכל האירועים שאינם גמישים, כמו שעות הלימודים ושעות העבודה. זה יעזור לכם לקבל תמונה ברורה יותר איתה תוכלו לעבוד מבחינת הגדרת הזמן המוקדש ללימודים והזמן שיוקדש לתחומי אחריות אחרים בחיים שלכם. יצירת לוח זמנים הוא אחד הדברים המועילים ביותר שתוכלו לעשות, ובלבד שתדבקו בתוכנית ולא תסטו ממנה כמיטב יכולתכם.

ללמוד להקריב

אתם עובדים קשה ומגיע לכם קצת זמן לכיף ולרוגע, בין אם זה אומר לשבת מול הטלוויזיה ולראות תכנית שאתם אוהבים, או לשכב באמבטיית מים חמים וליהנות מהשלווה. אתם צריכים תמיד לאפשר לעצמכם את שעת הפנאי הזו, כי כך תצליחו להימנע משחיקה.

יחד עם זאת, יהיה עליכם לקבל את העובדה שלפעמים תצטרכו לוותר על הזמן הזה שבו אתם בעצם לא עושים כלום, או לצמצם אותו.

אתם עשויים להרגיש שזה מוצדק לצפות 4 שעות בטלוויזיה במקום להתחיל לכתוב את העבודה שאתם צריכים להגיש ודחיתם כבר שבוע. שוב, אתם זכאים להנאה בחיים שלכם, אבל אם אתם מנסים להשיג מטרה גדולה יותר שהיא קידום הקריירה שלכם או הבטחת חיים טובים יותר עבורכם ועבור הילדים שלכם – תידרשו להפגין משמעת עצמית. אם ההצלחה בהשגת קריירת החלומות שלכם כרוכה בקצת פחות טלוויזיה וקצת פחות יוטיוב, אזי הקורבן שווה.

מה לא לעשות?

אל תיפלו למלכודת של עבודה בשעה שאתם צריכים להשתתף בשיעור. אם תיעדרו באופן קבוע מהרצאות ומהדרכות, בגלל העבודה שלכם, אזי תתחילו לפגר יותר ויותר בחומר, ויהיה לכם פחות זמן להספיק ולהתעדכן, כי אתם עובדים.

אל תפחדו להגיד למעסיק ׳לא׳. אף מעסיק לא יתרגש מכך שסירבתם לעבוד משמרות נוספות אם אתם מנומסים ואם ההסברים שלכם סבירים.

אל תשכחו ליידע את המעסיק שלכם בהקדם האפשרי אם אתם יודעים שלא תצליחו להגיע לעבודה, בגלל מועד הגשת עבודה או צורך להתכונן לבחינה. המעסיק עשוי להיות בעדכם ולהתחשב בדרישות הקורס שלכם אם תדברו על זה איתו מראש.

מקורות נוספים לסיוע

אם אתם מוצאים שעליכם לעבוד שעות מוגזמות בגלל מצוקה כלכלית, נסו לבקש מלגה או סיוע כספי מהאוניברסיטה או מהמכללה. אתם יכולים לדבר גם עם המורים, כאשר אתם מתקשים לשלב בין דרישות העבודה לבין התחייבויות המחקר, אולי יוכלו להציע לכם הקלות.

 

תגובות

מומלצים