איך האקלים בארץ תורם ליצירת יינות ייחודיים בארץ?

השמש הישראלית נוטה להעניק לנו שפע של חום והרבה אור, בכל ימות השנה. בעוד שבאירופה החורפים קרים מאוד, במרבית חלקי הארץ יש לנו שמש הרבה יותר מאשר גשם.

16.04.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
איך האקלים בארץ תורם ליצירת יינות ייחודיים בארץ?

התמונה באדיבות nanawine.com

ומסתבר שהאקלים בארץ תורם לא רק לענף התיירות המשגשג. כפי שניתן לראות בשנים האחרונות, עוד ועוד יינות ייחודיים מיוצרים בארץ והציבור אכן מודע לכך. צריכת היין נמצאת בעליה וגם הביקוש מחו"ל ליין ישראלי עלה ובצדק.

יין ייחודי מהצפון וגם - מהדרום

האקלים בארץ נחשב למגוון למדי. בחלק מהמדינה שוכן בעיקר אקלים מדברי חם ויבש. ישנם אזורים שבהם הלחות מרובה והקיץ נטול גשם. וגם בצפון הפורה יותר, הקיץ שחון ביחס למדינות רבות באירופה. אך מסתבר כי למרות הכל, האקלים  בארץ יכול לסייע בייצור יינות. ולא רק ייקבים בצפון מפיקים יינות נהדרים שחלקם מיוצאים לחו"ל או נרכשים לקהל המקומי. יש אפילו יקב במצפה רמון המנצל את האקלים המדברי ליצור יין ייחודי.

האקלים משפיע על אופי היין

כורמים מנוסים יודעים לומר כי האקלים ומזג האוויר משפיעים באופן חד משמעי על אופי היין, על הבשלות שלו, על הגוף והניחוח. פעם, רווחה הדעה שרק בארצות אירופה שבהן החורף קר יותר מאשר בארץ ניתן להפיק יינות נהדרים. אך כאשר מסתכלים על ההיסטוריה, מבינים כי דווקא האקלים הישראלי מצוין לגידול גפנים שמהן מכינים יין יוצא מן הכלל, אפילו ייחודי. אגב, בארץ, יחסית למדינות באירופה, שינויי האקלים עד כה הרבה פחות מורגשים. לכן, גם הבציר של השנים האחרונות הצליח להניב הרבה מאוד הפתעות. ניסינו בעצמנו למשל את היין החדש שהחל לשווק יקב במצפה רמון והתרשמנו מאוד לטובה. אגב, חלק מהיינות שאותן יישן יקב במצפה רמון בשנים האחרונות כבר אזלו מן המדפים.

חורף, קיץ, סתיו, אביב

מגדלי הגפנים בארץ יודעים לספר כי נצבר הרבה מאוד ניסיון בגידול גפנים ליין למרות מזג האוויר השחון. אפילו לפני אלפי שנים הכרמים שגדלו כאן ניצלו טכניקת השקיה מסורתית לרבות טרסות ובורות מים. יש זנים אשר מגיבים טוב מאוד להשקיה ואשר מצליחים להפתיע גם את חובבי היין המנוסים אשר מגיעים ממדינות כגון צרפת או איטליה. ייננים ומגדלי ענבים מציינים כי למרות ימי החום המרובים, אין בארץ תופעות שמזיקות לכרמים, כגון סופות שלג או ברד שיכולות להרוס יבולי גפן רבים (תופעה קשה בחו"ל). מלבד זאת, העובדה שבארץ כמעט לא קיים גשם בקיץ, אפילו בעונות יחסית גשומות, מצליחה ליצור יינות ייחודיים.

איכות ברמה אירופאית

אם היינות המגיעים מדרומה של ישראל מציעים חוויה ייחודית, הרי שיש בנמצא גם יינות שהחלו מתפתחים על מנת לקלוע לטעם האירופאי הקלאסי. רמת הגולן, כידוע, וכן הגליל העליון, מכירים היטב את מזג האוויר האירופאי. החורף, מציע טמפרטורות אשר קרובות לאירופה יותר מאשר כל אזור אחר בארץ. לכן, כורמים רבים מאזור הצפון מצליחים לייצר יינות אשר במידה רבה תואמים את הטעם האירופאי הקלאסי. יחד עם זאת, יש גם יינות צעירים או בשלים שדווקא מנסים גישה אחרת ומציעים חוויה ישראלית אחרת, משלנו.

על יינות ואגירת מי שיטפונות

יינות שמגיעים מדרום הארץ אין הרבה ובכל זאת, זאת תופעה שהולכת ומתפתחת. כדאי לציין כי יינות הדרום הינם ייחודיים ולא רק בשל מזג האוויר היבש. בדרום ניתן למצוא אדמה שמצליחה להניב ענבי יין נהדרים. אדמה שלעיתים מושקית במי שיטפונות טבעיים עם תוספת השקיה מלאכותית. מהדרום מגיעים יינות צעירים לצד כמה יינות בשלים, לרבות כאלה שהתיישנו היטב לתקופה של כשנתיים ולפעמים גם יותר. זו תוספת נהדר ליינות הגלל והגולן, שכולנו מכירים ואוהבים.

 

תגובות

מומלצים