איך הבידוד משפיע על תחום המסחר בארץ?

הבידוד שהביא עימו נגיף הקורונה, שמוצאו בסין אך דרכו הובילה גם לארץ, יוצר גלי הדף רבים ובלתי צפויים. בין היתר, הוא משנה בצורה מאוד משמעותית את תחום המסחר בארץ (כמו שקורה גם במדינות אחרות).

03.04.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
איך הבידוד משפיע על תחום המסחר בארץ?

 

עבור לא מעט עסקים, התוצאה היא של ירידה בפעילות מסחרית. עבור אחרים, המכירות דווקא עולות. והצפי הוא שחלק מהשינויים ימשיכו להדהד גם הרבה לאחר שהבידוד יסתיים וכולנו נחזור לשגרה המבורכת.

כאשר לא יוצאים מהבית, מזמינים אונליין

אילו הבידוד היה מתרחש לפני בואו של האינטרנט לחיינו, ייתכן ואפילו סביר שהיינו חווים קיפאון מוחלט בתחום המסחרי. אבל, בגלל שהמסחר המקוון כבר הבשיל והוא מהווה אחוז נכבד מהכלכלה במדינה, גם אם יש האטה בתחום המסחרי הרי שהוא רחוק מלהיות משותק. אנשים מזמינים מגוון רחב של מוצרים, החל במוצרי חלב, בשר קפוא, לחמים, נייר טואלט וארוחות מוכנות ממסעדות וכלה בטלוויזיות, מחשבים, טונר למדפסת ואפילו בירות ואלכוהול עד הבית. בזכות היכולת להעלות לאוויר אתר אינטרנט חדש יחסית מהר ובקלות ובזכות חברות שליחים (שלחלקן אפליקציות מצוינות), ניכרת תוצאה דרמטית ביותר. אפילו סוחרים שעד כה לא הציעו משלוחים הביתה ולא הייתה להם פעילות מקוונת משמעותית מבינים שהציבור רוצה, זקוק ומוכן לקנות אונליין, כמעט הכל.

הקפיצה של מכירת מחשבים וציוד היקפי

מעבר להזמנה של מזון ופריחה שאין לה אח ורע בתחום של משלוחים מסופרים לבתי הלקוחות, ניתן להצביע על מגמה מאוד ברורה. קפיצה משמעותית ביותר במכירה של מחשבים וציוד היקפי. לכאורה, במצב של בידוד, ניתן היה לצפות שיקנו פחות מוצרי פנאי, מחשבים, צגי מחשב גדולים, פחות טלוויזיות, רמקולים וכדומה. אבל למרות הכל, הבידוד מעלה את הצורך. צורך בתעסוקה למשפחה ולילדים. כאשר סגורים בבית, אנשים צורכים הרבה יותר בידור. אם זה סדרות מדע בדיוני, סרטי דרמה או אקשן משובח. הנתונים מגלים גם פריחה במכירות של מכשירי סלולר חדשים ועוד גדג'טים. כלומר, תחום המסחר בארץ, של אלקטרוניקה וכל מה שקשור עם בידור, תקשורת, ציוד לגיימרים וכיוצא בזה, רואה פריחה מאוד גדולה.

השפעה מפתיע בקניה של מוצרים למשרד כגון טונר למדפסת

מכירת יפות נרשמו גם בתחום של ציוד רפואי ואביזרי מיגון. בראש וראשונה נמכרות תרופות להורדת חום וכמובן מסכות פנים וכפפות לידיים. המדחומים נחטפו מהמדפים וכולנו ראינו שנוצר מחסור זמני באספקת מוצרים כגון נייר טואלט או בייצים טריות. אבל בעוד השפעות אלה כמעט צפויות במקרה של בידוד, הרי שיש גם השפעות פחות צפויות אך מאוד מעניינות. למשל, חלה עליה במכירה של ציוד הדפסה, דיו למדפסת וטונרים. מסתבר כי העובדה שהרבה אנשים עובדים יותר בבית, הביאה לעליה בביקוש למוצרי הדפסה. כמו כן, לא רק לצרכים עסקיים בזמן הבידוד, מרבים להדפיס. הורים מרבים להזדקק לדיו או לטונרים, על מנת להדפיס דפי עבודה ללימודים או חוברות עבודה אונליין לילדים.

מה צפוי בהמשך בתחום המסחר, גם לאחר שנצא מהבידוד

בהמשך, כל עוד המדינה נמצאת בבידוד, צפויה האטה במכירת ציוד במסחר B2B (מסחר בין עסקים). אבל, מכירות אונליין דווקא יתחזקו ככל שהבידוד יתארך. וככל הנראה, גם לאחר שוך המשבר, תחום המסחר באינטרנט צפוי להיות חזק יותר, מכפי שהיה לפני שהעולם הכיר את הבידוד בהיקף הנוכחי. עסקים מקוונים חדשים ואתרי מסחר נוספים, שיקימו אנשי עסקים או יזמים זריזים צפויים לרשום הצלחה. לעומת זאת, עסקים שיש להם פחות פעילות אונליין יצטרכו סבלנות ולא מעט זמן, וכנראה גם סיוע ממשלתי, כדי להתגבר על המיתון הכלכלי.

 

תגובות

מומלצים