איך לבחור רופא שיניים מומחה לילדים ?

אין מי שלא סוחב איתו כמה טראומות ותחושות לא נעימות כתוצאה מהטיפול אצל רופא השיניים בילדותו. בסופו של דבר, איך שלא נסובב את זה, טיפול שיניים, גם אם הוא נעשה לטובתינו, הוא טיפול פולשני שמעורר בכולם, קטנים כגדולים, רתיעה אינסטנקטיבית.

17.11.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
איך לבחור רופא שיניים מומחה לילדים ?

 

לכן, חשוב כל כך לבחור נכון את המטפל שיבצע את הטיפול בצורה נעימה, מתחשבת, שנותנת לילד מקום.

 

רופא טוב הוא רופא שמדבר אל המטופל

הרבה פעמים הטעות הנפוצה של מטפלים לילדים היא שהם לא מדברים אל הילדים. הרבה פעמים השיח נעשה מול ההורה, עוד הילד הוא כמו סטטיסט שאין לו מקום להביע את דעתו. זה נכון אצל כל רופא לילדים, בכל מקום, וגם כאן אצלנו, התפקיד של רופא שיניים לילדים בחיפה הוא הרבה פעמים להיות קשוב לילד ולתת לו כלים, ברמת ההבנה שלו, שיאפשרו לו להבין מה עתיד להתרחש. הרבה פעמים הנגשה של המידע מעודדת שיתוף פעולה מצידו של הילד ויותר מהכל, מעוררת תחושת ביטחון חשובה כל כך שתאפשר לילד לקבל את התהליך בהבנה עד כמה שניתן.

 

מאיזה גיל נכון להביא את הילד לרופא שיניים

מהרגע בו צומחות לילד שיניים הוא עלול להיות חשוף למגוון מחלות שיניים נפוצות. חשוב לזכור כי מחלות שיניים שכיחות בשיעורים ניכרים בכל העולם המערבי. מטבע הדברים יש מי שיש לו נטייה גדולה יותר למחלות שיניים לעומת אלו שהנטייה שלהם פחות דרמטית אבל בכל זאת, אנחנו אוכלים בעזרת השיניים שלנו והתמוססות החומצות שקיימות באוכל מביאות איתן חיידקים. עובדה זו רלוונטית לכל אדם באשר הוא.

 

איך מכינים את הילד למפגש עם רופא השיניים

הדרך הטובה ביותר היא פשוט להסביר לילד עד כמה שניתן מה עתיד לקרות. ילד לא שונה ממבוגר בהיבט הזה, כולנו צריכים וודאות, כולנו מפחדים מדברים חדשים ואף אחד לא אוהב להרגיש עצמים זרים בתוך הפה שלנו. אלא שאנחנו, בתור מבוגרים, כבר מכירים את הפרוצדורה ושוכחים שילדים המגיעים בפעמים הראשונות אל רופא השיניים, לא יודעים דבר. ככל שניתן להם יותר מידע כך יהיה להם קל יותר לקבל את התהליך ואת הטיפול.

בנוסף, חשוב כמובן לנסות ולהסביר, גם אם מדובר על טיפול שעתיד להכאיב או לייצר תחושה לא נעימה, כי התחושה תעבור ובסופו של דבר מטרתו של הטיפול היא לגרום לילד להרגיש יותר טוב. בנוסף, תמיד טוב להגיד, מצידו של המטפל ומצידו של ההורה המלווה, כי הילד נמצא בידיים טובות ויש מי שרואה אותו ודואג לו. גם אם יכאב וגם אם תהיה תחושה לא נוחה, יש מי שנמצא כאן עבורו כדי לדאוג ולטפל.

 

אל תשכחו לבוא לביקורת פעם בשנה לפחות

יש נטיה ברורה להורים לשכוח להביא את הילדים לביקורת אצל רופא השיניים. מדובר על תהליך טבעי משום שבדרך כלל הורים טובעים בתוך ים של משימות. בין חגיגות יום ההולדת בגן ובין החוג לפסנתר של הילדה והניהול השוטף של הבית, קשה לזכור את החשיבות הגדולה כל כך שיש ליציאה לטיפול השיניים בכל שנה. ההמלצה היא תמיד לקבוע תאריך ביומן ברגע בו אתם יוצאים מהמרפאה, כך תדעו להגיע ולא תיפלו בין הכיסאות.   

 

 

תגובות

מומלצים