איך לכייל מכשירים ומערכות בצורה נכונה ומדויקת?

כיול מכשירים, מהי הפרוצדורה וכיצד היא נעשית? כאשר מדובר בכיול מכשירים הכוונה היא לכיול מכשירי מדידה שמבצעים בדיקה של מידות כאלה ואחרות.

27.02.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
איך לכייל מכשירים ומערכות בצורה נכונה ומדויקת?

 

ישנו מגוון אדיר של מכשירי מדידה, חלקם מודדים זמן, משקל, מסה, מרחק, דציבלים ועוד. כל אחד מבין המכשירים הללו זקוק לכיול כאשר הכוונה היא לבדיקה מקיפה ומקצועית שמטרתה לוודא כי המכשיר מדידה אכן מתפקד כראוי. במידה והמכשיר אינו תקין או מדויק ולו במעט, הכיול אמור להביאו למצב מושלם ולייצר תיקון לתוצאות המדידה.

כל כמה זמן נהוג לבצע כיול מכשירים?

כיול מכשירים יש לבצע בהתאם להוראות היצרן של מכשיר המדידה או בהסתמך על ייעוץ של מעבדת כיול מוסמכת. יש שיחשבו כי הם יכולים או מסוגלים לבצע את הכיול באופן עצמאי אך באופן זה נלקח סיכון משמעותי לגבי תוצאות המדידה העתידיות. מרבית מכשירי המדידה או המערכות השונות זקוקות לכיול אחת לכמה חודשים, לעיתים אחת לשנה.

לכייל מערכות או לכייל מכשירים זו פרוצדורה מורכבת שחייבת להיעשות באופן מדויק וחד משמעי, ללא סטיות מינוריות וללא תקלות מהותיות. כך או כך, מכשיר שלא יעבור כיול במעבדת כיול מוסמכת זהו מכשיר עם סיכון גבוה להצגת תוצאות מדידה שגויות ולא מדויקות.

החשיבות של ביצוע כיול מכשירים במעבדת כיול מוסמכת

ישנה משמעות רבה לביצוע הכיול במעבדה מוסמכת מכיוון שבדרך זו תוכלו להיות משוכנעים כי פרוצדורת הכיול נעשתה כשורה. מעבדות כיול מוסמכות יכולות לבצע כיול במגוון רחב של מכשירים, החל ממכשירי מדידה קטנים כמו פיפטות ועד למכשירי מדידה ומערכות כיול גדולות וכבדות המוצבות בבית העסק / הלקוח.

ניתן לבצע את הכיול במעבדה עצמה או לוודא שאיש מקצוע מוסמך, מטעם המעבדה, יגיע אל היעד בו נמצאת מערכת המדידה ויבצע בו במקום את תהליך הכיול. בנוסף לכך, לאחר ובמקביל לביצוע הכיול נלקחים מדדים ונבדקות הסיבות לסטייה במדידה או לכל פרמטר חשוב אחר.

בסופו של תהליך מופק דוח שמטרתו להבהיר מה נעשה, כיצד נעשה ומתי יש לבצע כיול נוסף. למעשה מדובר בדוח מסקנות ומידע שיינתן בסופו של יום ללקוח והעתק יישמר גם במעבדת הכיול – למען המשך עבודה משותפת בעתיד.

תהליך זה משלב כיול יחד עם בקרה והשגחה, שימור מכשיר המדידה ותיקונו בעת הצורך. ישנם מכשירים שניתן לבצע כיול עצמאי אך מדובר במכשירים די פשוטים ולא תמיד ניתן לסמוך על תוצאותיהם.

 

תגובות

מומלצים