איך מכינים אספלט ומהם שימושיו? המומחים של אמצ שמש מסבירים

אספלט הוא אחד החומרים הנפוצים ביותר בתחום התשתיות, ובפרט הוא משמש לסלילת כבישים וכן לציפוי גנים ציבוריים ומגרשי קט-רגל.

18.09.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
איך מכינים אספלט ומהם שימושיו? המומחים של אמצ שמש מסבירים

 

ישנן פרשנויות לפיהן תיבת נח צופתה בחומר זה (שבתנ"ך נקרא גופר), וכן עדויות לשימוש באספלט כבר בתקופת הברזל שהחלה לפני כ-2,500-3,000 שנים.

מהו מקור האספלט?

אספלט הוא אחד המרכיבים של נפט גולמי. על-מנת להפריד אותו מהמרכיבים האחרים, מתבצע תהליך של זיקוק. ההפרדה יכולה להתבצע במספר רמות, כולל פירוק של מולקולות ארומטיות, ובהתאם למידת העיבוד נקבעת גם מידת הקשיחות והצמיגיות של החומר המתקבל.

בכדי למנוע מהאספלט להתקשות יתר על המידה לפני ששופכים אותו על המשטח המיועד לו, נדרשת שמירה בחימום - בטמפרטורה של לא פחות מ-150 מעלות צלזיוס. גם העברת חומר זה ממקום למקום תתבצע בטמפרטורה הנ"ל, כשישנה אופציה נוספת: ערבוב האספלט עם קרוסין או דיזל, והפרדת התערובת, שנקראת בטומן גולמי, למרכיביה המקוריים כשהיא מגיעה ליעד.

מדוע נעשה שימוש באספלט לציפוי משטחים?

כאמור השימוש העיקרי באספלט הוא בתחום התשתיות (בימי הביניים נעזרו בחומר זה להרכיב תרופות לטיפול בפצעים, טחורים ובעיות נוספות, ואילו היהודים בעיראק נעזרו באספלט כדי לטפל בכאבי גב ובמחלות של העיניים).

ציפוי באספלט ממלא 2 מטרות:

1. הגנה על השכבות שמהן עשוי הכביש מפני חדירה של מים שעלולים לפורר אותן ולגרום לשקיעת הכביש.

2. יצירת משטח שמתאפיין בגמישות רבה יותר, כך שהטלטלות שירגישו הנוסעים בכלי הרכב השונים תהיינה מרוסנות יותר.

היתרונות הנ"ל תקפים כמובן גם למשטחי מגרשי משחקים מצופים באספלט. עוד סיבה טובה לפופולריות הגבוהה של האספלט היא העלות הנמוכה יחסית שלו. אם ברצונכם לבצע עבודות שונות שקשורות לאספלט, מוזמנים ליצור קשר עם אמצ שמש שצברה ניסיון רב בעבודה עם חומר גלם זה, שמצד אחד הוא כאמור יעיל מאוד ומצד שני לא קל לעבוד איתו כך שנדרשת בקיאות מקצועית של ממש.

דגשים חשובים בעבודה עם אספלט

לא "רק" אחסון והובלת האספלט מחייבים תשומת לב רבה, אלא גם הפיזור שלו על גבי המשטח שאותו רוצים לכסות, כאמור למטרות הגנה והפחתת הקשיחות.

ראשית יש לוודא שהשטח מיושר לחלוטין ונקי מפסולת ומכשולים (אבנים וכו'). שנית, עוד לפני הפיזור של האספלט עצמו יבוצע ריסוס - כמובן אחיד ומוקפד - על-מנת לוודא שהשכבות של האספלט תהיינה מונוליטיות.

הידוק שכבות האספלט מתבצע באמצעות מכבש ייעודי, תוך הקפדה על הרטבת גלגלי כלים כבדים אלה והימנעות מעצירה על גבי שכבה טרייה.

כמו כן, ישנם נהלים מוגדרים וברורים לגבי תהליך הבקרה על כל שכבת אספלט. בפרט יש לוודא שהפיזור אחיד לחלוטין כדי למלא את המטרה של מניעת חדירת מים. למידע נוסף ניתן ליצור קשר עם אמצ שמש ועם המומחים המנוסים של החברה.

 

תגובות

מומלצים