בדיקת נאותות למה חשוב לעשות את זה נכון?

בדיקת נאותות, או באנגלית Due Diligence הינה בדיקה שמבצע גורם מסוים מול אדם אחר או בית עסק לפני שהוא מחליט האם לסגור עמו עסקה. התהליך מתרחש לאחר ששני הצדדים סיכמו ביניהם את התנאים המרכזיים בעסקה.

09.07.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בדיקת נאותות למה חשוב לעשות את זה נכון?

 

לאחר מכן, הרוכש שולח בודק מטעמו, וזה מבצע את כל הבדיקות הנדרשות על מנת לשלוף נתונים בהתאם לבקשתו של הרוכש, ובהתאם להסכם בין הצדדים.

על העקרונות החשובים בביצוע בדיקת נאותות

  • אל תיפלו לאופוריה – אין ספק שמדובר בסביבה אופורית לחלוטין. ואמנם, יש להתעלם לחלוטין ממנה, ולעסוק בריאליות עד כמה שניתן; האם התחזיות הינן ברות השגה, האם החברה ממנה תתבצע הרכישה אכן עומדת בכל התקנות, ועוד. תהליך Due Diligence יהיה חייב להתבצע בהתאם על מנת להגיע לתוצאות רצויות.
  • שקיפות ושיתוף פעולה הן מילות המפתח – בדרך כלל, מאוד קשה להבין כאשר הצד השני לא משתף פעולה במאת האחוזים. שימו לב היטב האם המידע שמועבר לכם מגיע בזמן, האם הוא מגיע בשלמותו, ועוד. מידע חסר ולא עקבי הינו סימן מובהק לכך שכדאי לבחון לעומק את הגורם עמו אתם מתכננים לעשות עסקים. אינכם מעוניינים להכניס את עצמכם לעסקה כושלת, שאינה רווחית ואף שעלולה להוביל להפסדים מצדכם. עמדו היטב על המשמר.
  • לא רק כסף – חשוב להבין כי Due Diligence אינו תהליך שעוסק רק באימות כל הנתונים הקשורים לכסף. תהליך כזה המתבצע נכון עוסק כל מה שקשור בעסק; מצב כוח האדם, תכניות עתידיות, מיצוב ושיווק החברה בכל הקשור למכירות, סוגיות משפטיות בהן הייתה מעורבת החברה והרשימה עוד ארוכה. כסף אמנם חשוב, אבל עליכם לדעת שאתם נכנסים לעסקה עם גורם אמין ומקצועי, שלא יגרור אתכם איתו למטה. מובן שיש לאמת את המידע ולבקש הסברים למספרים כאלו ואחרים שהבדיקה שלכם מעלה.

לסיכומו של עניין ניתן להגדיר כי מטרותיה של בדיקת הנאותות:

  • ליצור הגנה מפני תביעות משפטיות – פליליות או אזרחיות על הגורם הרוכש.
  • לברר את התכנים הדרושים לו על פי חוק.
  • לקבוע את התכנים הרלוונטיים לרוכש או המשקיע.
  • רישום ובדיקה של כל התכנים הללו מבחינה חוקית ותאימותה לגורם הרוכש.

מאיפה מתחילים?

את תהליך Due Diligence כדאי לבצע בעזרת אנשי מקצוע אמינים המומחים לתחום בדיקות הנאותות. בהתאם למידע שיקבלו מכם, ייצרו מסמך ובו כל המטרות, הדגשים והנושאים שמעניין אתכם לבדוק ואף שדרוש שתבדקו לפני שאתם סוגרים את העסקה הבאה שלכם. זכרו שבסופו של דבר מדובר בתהליך רגיש אשר יש לבצע בקפדנות ברמה הגבוהה ביותר.

בואו להתייעץ עמנו לפני שאתם יוצאים לדרך, והרשו לנו ללוות אתכם צעד צעד ברגישות הנדרשת, לקראת סגירת העסקה הבאה שלכם. זה הזמן ליצור עמנו קשר טלפונית, או אפילו לקבוע פגישה אצלנו במשרד. למה אתם מחכים?

 

תגובות

מומלצים