בריאות הנפש

בעוד שבריאות הגוף היא נושא מדובר, בריאות הנפש מהווה כנושא שאנשים רבים לא מכירים אותו בצורה מעמיקה. כידוע, לכל אדם יש גם גוף וגם נפש, אשר קשורים ומשפיעים אחד על השני

06.10.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בריאות הנפש

FREEPIK

 

יש לא מעט אנשים אשר מעידים כי ברגע שהם מרגישים עצובים, חרדים או מדוכאים, זה בא לידי ביטוי גם בתחושת גופניות שונות. יש לא מעט סוגים של הפרעות נפשיות, אשר חלקן יכולות להיות זמניות או להוות כתוצר של סיטואציה מסוימת – לדוגמא, טראומה או משבר והן גם יכולות להימשך לאורך זמן רב ואף ללוות את המתמודדים לכל אורך החיים – ובמקרים כאלו, קיימת חשיבות גבוהה לפנות לצורך אבחון וקבלת הטיפול המתאים עבור אותה ההפרעה.

כאן חשוב לציין, שגם אדם אשר מאובחן בתור מתמודד נפש, יוכל, באמצעות קבלת הטיפול הנכון, להשתלב בקהילה ובחברה ואף לנהל חיים עצמאיים עם מינימום של עזרה.

 

ההשלכות של הפרעות נפשיות

מתמודד נפש ימצא את עצמו מתמודד עם לא מעט השלכות הנובעות מעצם קיומה של ההפרעה ובין היתר: ביחסים החברתיים, בהסתגלות האישית במקום הלימודים או מקומות עבודה, ביכולת ההתפתחות, ביכולות השימוש בכישורים וכיוצא בזה.. השלכות אלו, יכולות להסב לו סבל רב ולכן, חשוב מאוד לפנות למרפאת בריאות נפש – גם אם עולה החשד הקל ביותר על קיומה של הפרעה נפשית כזאת או אחרת.

כמובן, שהשלב הראשון בהתנהלות מול מרפאת בריאות הנפש הוא האבחון – כאשר, בכדי לטפל בצורה המיטבית באותו מתמודד נפש, חשוב בשלב הראשון לזהות את סוג ההפרעה כמו גם את חומרתה – כידוע, לכל הפרעת נפש יש את הסימפטומים שלה. בשלב הבא, איש מקצוע אשר מוסמך לכך כמו פסיכיאטר, ידאג להתאים את הטיפול המיטיבי – זה יכול להיות טיפול תרופתי ואלו יכולים להיות גם הפניות לטיפולים נוספים – במקרים מסוימים, יעלה הצורך בהפניה לאשפוז.

 

הדרך להשתלב בחברה

זה נכון שלגלות שבן משפחה הינו מתמודד נפש, זה משהו שיכול "לזעזע" את המשפחה כולה. אבל, חשוב להיות מודעים לעובדה שיש גם מקום לאופטימיות. כיום, יש לא מעט תרופות וסוגי טיפולים, באמצעותם ניתן יהיה לשקם את המטופל ובאופן הדרגתי לשלב אותו בחברה.

כמובן, שהדבר החשוב ביותר עבור כל מי שמוגדר כמתמודד נפש, הוא התמיכה, המעורבות וההכלה של בני המשפחה. לכן, אם גם אחד מבני המשפחה שלכם אובחן כמתמודד נפש, חשוב שתדאגו לקבל אותו, להכיל אותו ולהפנים שיש מחלות שלא תמיד אפשר לראות.

 

 

תגובות

מומלצים